Návrh novely zákona o potravinách vrátí Českou republiku zpět do socialismu

Návrh novely zákona je tak trochu utopií ElasticComputeFarm / Pixabay.com

Co se potravin týče, soběstační nejsme, ale to se možná začne měnit a v roce 2027 bude 85 % potravin v českých obchodech skutečně českých. Je to ale reálné? Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu, rozhodně ne. Podle něj na tuto změnu doplatí především zákazníci. Zatímco ceny potravin v obchodech porostou, možnost výběru se výrazně sníží.

Přečtěte si také

Supermarkety pomáhají. Pořádají vánoční sbírky, do kterých zapojují své zákazníky
Supermarkety pomáhají. Pořádají vánoční sbírky, do kterých zapojují své zákazníky

Jak to, že je to najednou tak jednoduché?

Vzpomínáte si ještě na to, jak čeští zemědělci v minulosti demonstrovali proti dovážení levných potravin ze zahraničí? Tehdy plánovali, že do centra Prahy vypustí prasata a budou zde skládat fůry hnoje a hromady řepy a také, že zablokují hraniční přechody.

Zoufalá situace si žádala zoufalé činy. A dnes? Jako by někdo mávnul kouzelným proutkem a řekl: „Dobře, tak tedy budeme ze zahraničí dovážet jen 15 % potravin, zbytek si vyprodukujeme sami.“

Že by to bylo najednou tak snadné?

Jednoduché to není, soběstační nejsme

Někdejší vepříny a kravíny mnohdy již zaniklých zemědělských družstev dnes už ale často plní úplně jinou funkci, než pro jakou byly tehdy vystavěny. V řadě z nich si totiž své dílny zřídili řemeslníci či slouží jako sklady. Celé to tak vidí prezident SOCR ČR velmi skepticky: „Vepřovým masem jsme schopni český trh zásobovat maximálně do půlky června a třeba ikonické Znojemské okurky nebo Olomoucké tvarůžky také nejsou českou potravinou.“

Jako dobrý nápad se předložená novela nezdá ani agrárnímu analytikovi Petrovi Havlovi, který pro portál Echo24.cz uvedl: „Nejmenším by to nepomohlo skoro vůbec. Do prodejních sítí se totiž se svou malou spotřebou nedostanou. Selské potraviny v malé produkci se neprodávají ve velkoobchodních sítích, protože jejich požadavkem je, aby bylo zásobování stálé. Z podstaty věci je zcela evidentní, že to vyhovuje minimálně středním, ale hlavně velkým koncernům, které jsou už dnes v obchodech.“

Jak často bychom si potom mohli dopřát maso? Andreas Lischka / Pixabay.com

Novela počítá s 5% navýšením každý rok

Návrh k novele zákona o potravinách nepočítá s tím, že by opatření začala platit ze dne na den. Mělo by se jednat o postupné navyšování soběstačnosti, kdy by se od roku 2021 mělo začínat na 55 % českých potravin v obchodech, přičemž každý rok tato hodnota stoupne o 5 %. Do roku 2027 to bude tedy oněch 85 %.

Podle Zdeňka Podala (SPD) a Margity Balaštíkové (ANO), kteří návrh předložili, bude pro regionální výrobce potravin snazší se prosadit na tuzemském trhu, podpoří se tím zaměstnanost na venkově a v důsledku omezení dovozu potravin z ostatních členských států to přispěje i k závazkům na úrovni EU k uhlíkové neutralitě.

Copak na to ale Evropská unie řekne?

Je fajn, že návrh myslí i na Evropskou unii a krok České republiky (tedy členského státu EU) k uhlíkové neutralitě. Zůstává však otázkou, co by na to všechno v případě přijetí tohoto návrhu řekla Evropská unie, která mimo jiné stojí na principu volného trhu.

Existuje totiž něco jako politika ochrany hospodářské soutěže, tedy jeden z hlavních nástrojů EU, který existuje proto, aby umožnil řádné fungování vnitřního trhu. Kdyby mělo být skutečně 85 % potravin v obchodech českých, fungování vnitřního trhu Evropské unie by bylo pochopitelně narušeno.

„Účinná hospodářská soutěž umožňuje podnikům soutěžit za rovných podmínek ve všech členských státech, ale zároveň na ně vyvíjí tlak, aby se neustále snažily spotřebitelům nabízet co nejlepší produkty za co nejlepší ceny,“ uvádí Evropská unie.

Hledat a nacházet ve smlouvách by se dalo dál. Například článek 34 Smlouvy o fungování Evropské unie jasně říká: „Množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána."

Co řekne EU na návrh českých poslanců? Dimitris Vetsikas / Pixabay.com

Nakonec by byl bit hlavně zákazník

Tomáš Prouza také upozorňuje na to, že zákazník by neměl z čeho pořádně vybírat, protože se nabídka například z deseti druhů zmenší jen na dva či tři. Omezená nabídka půjde také ruku v ruce s vyššími cenami potravin, což opět nesplní podmínku nabízet spotřebitelům co nejlepší produkty za co nejlepší ceny. Někteří kritici tak tento návrh po právu označují za snahu o vytvoření nového socialismu.

Mimo to tisková zpráva SOCR připomíná nedávnou potravinovou krizi způsobenou koronavirem, která byla zažehnána jen díky tomu, že obchody měly přístup k potravinám od maximálního možného počtu dodavatelů, nejen českých, ale pochopitelně i těch zahraničních.

Naštěstí jde zatím jen o návrh

Pozměňovací návrh Zdeňka Podala, Margity Balaštíkové a dalších poslanců je zatím jen návrhem, který ale i přesto stačil ve společnosti vyvolat velkou dávku nevole. Že to všechno s touto novelou zákona nebude jen tak jednoduché, je teď už zcela jasné.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz