Ledový čaj: Skutečně je přeslazená šťáva s troškou čaje tím pravým osvěžením?

Ledový čaj z obchodu Canva

Ledový čaj se zejména v letních měsících stává skvělým osvěžením v parných dnech. Orosená sklenice plná lahodného sladkého nápoje s několika kostkami ledu osvěží a zažene žízeň. Řada lidí po něm v obchodě sáhne raději než po limonádě či kolovém nápoji, protože si myslí, že jde o zdravější variantu. Je to ale pravda?

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Přeslazená šťáva s troškou čaje

Ano, přesně takhle jednoduše můžeme charakterizovat kupovaný ledový čaj. V litru běžně prodávaného ledového čaje najdete maximálně malý šálek čaje štědře oslazený průměrně patnácti kostkami cukru. Pro představu doporučená denní dávka cukru je devadesát gramů, což je právě těch patnáct kostek v jednom litru ledového čaje.

Většina reklam se chlubí, že právě jejich ledový čaj obsahuje zdravé antioxidanty z bílého, černého či zeleného čaje, podle nezávislých testů však některé čaje vůbec žádný čaj neobsahují, případně jen několik procent.

Přemíra cukru v našem jídelníčku samozřejmě vede ke zvyšování hmotnosti a dalším chorobám. A tato sladká osvěžení nám mohou příjem cukru řádně zvýšit, aniž bychom to zaregistrovali.

Ledový čaj nemusí být plný cukru IwillPict / Pixabay.com

Účinky čaje na organismus

Jak jste jistě pochopili, kupované ledové čaje mají s opravdovým čajem pramálo společného a jejich účinky na lidský organismus jsou negativní. Pokud chcete ušetřit nějaké kalorie a sáhnete po verzi bez cukru s umělými sladidly, také si příliš nepolepšíte. Většina umělých sladidel je zdraví škodlivá a jejich dlouhodobé užívání může mít negativní dopad na organismus.

Naopak obyčejný čaj je zdraví velmi prospěšný. Připisují se mu pozitivní vlastnosti v podobě snižování hladiny cholesterolu v krvi a v prevenci proti zubnímu kazu. Dále vám pomůže bojovat s únavou a je považován za skvělý antioxidant, který usměrňuje rakovinné bujení.

Citliví jedinci by to s ním ale neměli přehánět. Černý, zelený i bílý čaj obsahují alkaloid tein, který je podobný kofeinu v kávě. V krajních případech může nadměrné pití čaje způsobit roztěkanost, podrážděnost, nespavost, případně i deprese. To byste to ale museli s jeho pitím opravdu přehnat, maximální dávka pro dospělého je totiž hned dvacet sáčků černého čaje denně. Děti do deseti let by pak měly vypít denně maximálně čtyři sáčky.

Ledový čaj si vyrobíte snadno i doma azerbaijan_stockers / Freepik.com

Jak vyrobit domácí ledový čaj

Výroba domácího ledového čaje zabere nějaký čas a vychutnáte si ho až po vychlazení, ale vaše zdraví a peněženka vám jistě poděkují. Pro jeho výrobu můžete sáhnout po sypaných čajích i po těch v nálevových sáčcích. Vhodné jsou zelené, černé, bílé čaje, ale také nečaje v podobě maté či rooibosu.

Naprostým základem je příprava samotného čaje. Množství zvolte podle výrobce na obalu nebo podle své chuti. Zalijte sypaný čaj nebo sáčky horkou vodou, u zeleného čaje je to maximálně sedmdesát stupňů, a nechejte louhovat. Poté přichází na řadu nejdelší část – chlazení. Čaj nechte odstát alespoň na pokojovou teplotu a teprve pak do něj přidávejte další komponenty pro dochucení.

Sladký dle libosti

Přisladit jej můžete dle své libosti medem nebo cukrem. Byla by škoda do čaje lít sirup z obchodu, který obsahuje velké množství cukru, ale žádné vitamíny. Stejně dobře poslouží čerstvé nebo mražené ovoce a bylinky. Na přípravu ledového čaje se hodí i přezrálé ovoce, které mu dodá tu pravou chuť. Teprve před servírováním do něj přidejte kostky ledu.

Vyzkoušet můžete i přípravu, která se nazývá Cold Brew. Jde vlastně o výluh za studena, který trvá několik hodin. Oblíbený je při louhování kávy, využít jej můžete i na výrobu ledového čaje. Ideální je naložit do studené vody čajové lístky večer a ráno je přecedit a dochutit dále dle libosti. Fantazii ani chutím se meze nekladou. Pro děti vybírejte nepravé čaje bez obsahu teinu, které budou moci bez obav pít po celý den.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz