Pozor: Máte doma dron? Příští rok se bez registrace neproletíte

Létání s dronem – zábava pro malé i velké. Brzy však jedině s registrací herney / Pixabay

Populární koníček, díky kterému si můžete užít hodiny zábavy nebo pořídit poutavé fotografie z ptačí perspektivy. Od začátku příštího roku však na piloty dronů čeká poměrně závažná změna – provozovatelé se budou muset povinně zaregistrovat na úřady, evidenci podlehnou i samotné drony.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Původní změny měly nastat již od 1. července, kvůli nouzovému stavu a pandemii však ministerstvo dopravy informovalo o posunu – úpravy nabudou platnosti až o šest měsíců později. Nově se každý pilot dronu bude muset registrovat na Úřad pro civilní letectví, kde mu bude přiděleno identifikační číslo, kterým označí také svůj stroj či stroje. Registrace bude probíhat on-line a bude bezplatná.

Kategorie provozovatelů bezpilotních strojů

Při registraci budou piloti rozřazeni do jednotlivých kategorií pro bezpilotní stroje.

  • Nejnižší „otevřená“ kategorie bude umožňovat použití dronu bez předchozího schválení úřadu, ovšem v případě, že jeho majitel splní určité podmínky.
  • Druhou kategorií je „specifická“. Ta umožní překračovat i limity nižší „otevřené“ kategorie, opět však za určitých podmínek.
  • Nejvyšší kategorií je pak „certifikovaná“. Ta by měla umožňovat regulovaný provoz bezpilotních strojů především v budoucnu.
Oblíbenost dronů spočívá také v jejich skladnosti Canva

Dron ve slevě na Kupi.cz

Zákazy a omezení? Není čeho se obávat

Piloti dronů se nemusejí obávat, kromě povinné registrace se toho až tolik nezmění. Místa, ve kterých není létání povoleno už nyní, zůstávají se svými zákazy stejná. To platí také pro lokality, které provoz bezpilotních strojů omezují. Mírně se změní technické parametry a požadavky na přístroje, které budou prodávány v tuzemsku. K této novince se však bude počítat ochranná lhůta dvou let, ve které bude možné stále létat s původními stroji nebo modely letadel, tedy ještě podle aktuálních pravidel. Změny pro provoz bezpilotních letadel pak budou platit v celé Evropské unii.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz