Řidiči, pozor! Od července se mění barva zelené karty

Zelená karta mění svou barvu Kupi.cz

Zelenou kartu má v autě každý. Je dokladem o tom, že má řidič sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení). Od července však v přihrádkách palubní desky nebo za stínítkem nebudeme mít zelený dokument, protože pojišťovny podle evropské mezinárodní shody států zelenokaretního systému mohou zelenou kartu vydávat vytištěnou na bílém papíře.

Přečtěte si také

Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys
Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys

Pokud máte zelenou kartu platnou i po 1. červenci, nemusíte hned běžet do pojišťovny pro vyřízení nové černobílé, protože platnost stávajících karet zůstane zachována. Jednoduše řečeno, klasicky doběhnou svou vyznačenou platnost a poté vám pojišťovna vystaví kartu černobílou. Protože ale mají pojišťovny ještě nějaké zásoby zelených dokumentů, mohou až do 30. června 2021 tisknout i na barevné papíry. V praxi to znamená, že v oběhu budou kolovat obě varianty. 

Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, ve změně karet vidí samá pozitiva: „Rozhodnutá mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému. Do budoucna tento systém směřuje k digitalizaci či úplnému zrušení zelených karet, naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi.“

Zelená karta mění od července svou barvu Kupi.cz

Zelená karta budeme říkat i té černobílé

Mezinárodní dohoda přímo nenařizuje zemím změnu barvy povinného ručení, pouze ji nabízí jako jednu z dalších možností. Pro řidiče, kteří pojedou automobilem za hranice, se nic nemění, všechny státy respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty. 

A jak to bude s pojmenováním karty do budoucna? Ve znění zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla v České republice zůstává prozatím název „zelená karta“ nezměněný, stejně jako je uveden ve znění zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Podle odborníků se označení zelená karta změní, jakmile to bude možné. Otázkou však zůstává, na jakou variantu to bude. 

Díky nouzovému stavu koluje černobílá verze už dnes

Vyhlášení nouzového stavu dovolilo pojišťovnám zasílat dokumenty klientům i prostřednictvím e-mailu ve formátu PDF. Ti si je mohli vytisknout na domácí tiskárně.

K čemu slouží zelená karta

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platnosti povinného ručení konkrétního vozidla. Je to jediný uznávaný doklad o uzavřeném pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (dle zákona č. 168/1999 Sb., ve znění zákona č. 137/2008 Sb.). Jste povinni mít u sebe ze zákona zelenou kartu pokaždé, když s vozidlem jedete, a to i jen pár metrů od domu. Jestliže u sebe nemáte zelenou kartu při silniční kontrole nebo jste-li účastníkem dopravní nehody (i když nejste viníkem), dopouštíte se dopravního přestupku a počítat musíte s pokutou ve výši 1 500–3 000 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz