Přehled uvolňování opatření od 25. května: Otevírají restaurace, hotely, zoo i bazény

Přehled uvolňování od 25. května Canva

Největší vlna rozvolňování v Česku je tady! Ode dneška se vracejí do škol 👩‍🏫 žáci prvního stupně, otevírají se vnitřní prostory 🍺 restaurací, barů a kaváren. Hosty mohou přijímat také hotely a ⛺️ kempy, obnoví se provoz 🏊‍♂️ koupališť a bazénů a venku nemusíme nosit 😷 roušky. Pojďme se podívat na přehled toho, co vše se uvolňuje od 25. května 2020.

Přečtěte si také

Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí
Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí

Roušky

Od 25. května už nemusíte venku nosit roušku, rozhodně ji ale ještě neodkládejte! Povinně ji musíte mít nasazenou v obchodech, na úřadech a nebo v MHD. Naopak výjimku dostaly děti ve školách a lidé v kanceláři.

Obchodní centra

Dnešním dnem se otevírají také stravovací zařízení v nákupních centrech. 

Školy

Žáci prvního stupně se dnes mohou vrátit do školních lavic. Školy vydaly speciální plán opatření, kterými se musejí děti řídit. Například potřebují mít vyplněné potvrzení o bezinfekčnosti, ve třídách pracují ve skupinkách o maximálně 15 lidech, v lavici si mohou roušky odložit a během obědových pauz musejí sedět v rozestupech.

Restaurace a akce  

V Česku se smějí nově pořádat akce do 300 účastníků, a to venku i vevnitř. Toto se týká například kin, divadel nebo komorních koncertů. Otevírají se hospody, bary, kavárny, restaurace a další provozovny stravovacích služeb. Roušky jsou povinné pro obsluhu i návštěvníky, ale při sezení u stolu si ji mohou návštěvníci sundat. Provozovatel musí zajistit rozestupy 2 metry mezi stoly. Obsluha pak musí vydezinfikovat stůl před usazením každé nové skupiny. Omezená zůstává otevírací doba, nově platí, že zařízení musí mít zavřeno od 23 do 6 hodin, výjimka však říká, že v tento čas mohou mít provozovny otevřeno výdejní okénko a obsloužit zákazníky přes něj. 

Přehled uvolňování od 25. května 2020 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Koupaliště, bazény a akvacentra

Milovníci vodních sportovních aktivit jásají. Od dnešního dne se otevírají také vnitřní bazény a venkovní koupaliště. Při koupání neplatí povinnost mít nasazenou ochrannou ústenku, také návštěvníci, kteří leží na dece mohou být bez roušky. V provozu budou toalety i šatny (skříňky budou fungovat vždy každá druhá) a je nutné dodržovat rozestupy 1,5 až 2 metry, pokud se nejedná o člena rodiny. Od 25. května se otevírají také wellness centra a sauny (ty se musí vytápět minimálně na sedmdesát stupňů a v provozu nebudou páry nebo kádě s ledovou tříští). Otevřít dnes mohou také akvacentra. Omezeny budou umělé vodopády a fontány a zakázány jsou atrakce jako divoká řeka nebo umělé vlny.

Hotely a další ubytovací kapacity

Hosty mohou po dlouhých týdnech přivítat také hotely, penziony nebo kempy. I v nich platí speciální opatření, kdy při vstupu do hotelu bude muset být umístěna dezinfekce. Než se host ubytuje, musí personál hotelu vydezinfikovat všechny kontaktní plochy, jako jsou například vypínače, kliky, madla či ovladače klimatizace.

Zoologické, botanické zahrady, hrady a zámky

Od 25. května je možné navštívit také vnitřní prostory hradů, zámků, zoologických, botanických a dendrologických zahrad. V prostorech platí povinnost nosit roušku.