Ponožky do koše na prádlo nepatří. Zbavte se nepříjemného zápachu v koupelně

Zapáchající koupelna dokáže zkazit den.

Vždy celou koupelnu pečlivě vycídíte, ale když se do ní vrátíte během hodiny, už zase nepříjemně páchne? Zkoušeli jste vonné tyčinky, svíčky, častější úklid i větrání, ale nic nepomáhá? Existuje několik věcí, které vás třeba nenapadly!

Přečtěte si také

Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?
Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?

Tento problém může trápit zejména obyvatele činžovních, či panelových domů, neboť v rodinných domech mívají koupelny okna, čímž lze některé z příčin hravě vyřešit. Jenže, pokud stejně jako my, v koupelně nemáte okno, je to problém. Jaké jsou tedy hlavní příčiny neutuchajícího zápachu? A především: Co s nimi?

Absence okna aneb Vítejte plísně!

V malé koupelničce, kam je nacpán sprchový kout, bojler, pračka a ještě umyvadélko, není vůbec žádný problém vytvořit přebytečné horko. Bohatě stačí, kdy se jeden ze členů domácností vysprchuje. V místnosti je okamžitě vedro a nejen to, pořádně vlhko. V tuto chvíli nastávají dvě možnosti. Vpustit páru a vlhkost do zbytku bytu, nebo pustit na dalších patnáct minut odvětrávač par.

Značné nevýhody obou řešení

  1. Odvětrávač par vlhkost zcela nezlikviduje. V koupelně se tedy vesele mohou množit plísně.
  2. Pokud se pokusíte horko a vlhkost rozptýlit po bytě, narazíte. Stejně budete muset otevřít okno. A to například za deštivého počasí postrádá účinek.

Následkem toho se v růžcích nebo záhybech sprchového koutu mohou množit plísně, čímž vzniká zápach.

Jak to vyřešit?

Ač to vypadá neřešitelně, jedna varianta tu je. A nemusíte se hned stěhovat do jiného bytu! Nejprve pusťte větrák, který se zbaví většiny vlhkosti a horka, a pak, umožňuje-li to počasí, otevřete dveře koupelny dokořán a vyvětrejte rovnou celý byt.

Nákupní tip z Kupi.cz

V drogeriích se dá koupit skvělá vychytávka - pohlcovač vlhkosti Aero 360° Ceresit, který vám pomůže zbavit se problémů vlhkosti. Nepomáhá pouze redukovat nadměrnou vlhkost, ale při použití náhradních Artometherapy tablet s esenciálním olejem se váš domov naplní příjemnou vůní, takže funguje i jako bytový parfém. V akci se dá tento Ceresit koupit za 249 Kč (jeho běžná cena je 300 Kč) a náhradní tablety koupíte právě teď za 199 Kč v drogerii Rossmann. 

Silně znečištěné prádlo dávejte rovnou do pračky.

Špinavé prádlo? Do pračky s ním!

Ač jistě máte koše na prádlo, z mojí zkušenosti se ukazuje, že to není úplně ideální varianta. Špinavé, zablácené, umaštěné, propocené oblečení zavřeme v košíku na několik dní, než se ho rozhodneme vyprat. A co teprve zásoba pánských pracovních ponožek? V takových případech je prozatímní úschova v prádelním koši silně nepraktická a nevhodná. I když je váš prádelní koš z nepropustného plastu, zápach stejně vyjde na povrch. A to je ten okamžik, kdy vejdete do koupelny a cítíte nepříjemný odér.

Jak tento problém vyřešit?

Přece nebudete zapínat pračku po každém tričku! Nebojte. Máme pro vás jednoduché a praktické řešení. Do pračky vždy shromažďujte od všech členů domácnosti propocená trička, ponožky nebo spodní prádlo. V podstatě všechno, co by mohlo brzy zavánět, a co můžete vyprat dohromady. Přihoďte do bubnu vonné perličky do pračky, ty se nerozpustí bez přidání vody a počkají v klidu se zapocenými tričky než zapnete proces praní. Zbytek “bezpečných” kousků s klidem nechte padnou do prádelního koše. Takové jsou například ručníky nebo ložní prádlo. 

Tip:

Protože perličky do pračky nejsou zrovna levnou záležitostí, vyplatí se na stránkách parťáka pro chytré nákupy Kupi.cz zadat do vyhledávače: "perličky do pračky" a portál vám vybere všechny akční položky ve vašem okolí právě na tyto voňavé pomocníky. Dnes koupíte vonné perličky Lenor 210 g se slevou 41 % v drogerii Rossmann za 119 Kč. Nebo perličky do pračky Coccolino Intense 250 g za 108 Kč. 

Už jste čistili odpady?

Bodem, který by mne ani ve snu nenapadl, jsou skutečně odpady. Když jsem byla malá, moje vlasy dosahovaly kousek pod zadek. Tehdy jsme měli vanu a já si pamatuji, jak tatínek vždy jednou za čas klečel z boku vany a v rukavicích s napjatým výrazem tam cosi lovil. Dnes už tomu rozumím. Vlasy ucpávající odpad. A nejen to! Když si uvědomíte, co všechno odtéká do našeho odpadu, a kolik toho v něm zůstává, snadno pochopíte onen zápach.

Jak to vyřešit?

Zde je řešení snadné. Pravidelně čistěte své odpady. Zejména pak, máte-li v domácnosti dlouhovlasé lidi.

Rada na závěr

Pravidelný úklid je základ. Nevyhýbejte se mytí sprchového koutu či vany, ale věnujte jim péči, jakou si zaslouží. Pro rychlé zmizení zápachu v odpadech doporučím jedlou sodu a ocet. Nasypejte od odtokové jamky jedlou sodu a zalijte octem. Vznikne chemická reakce, která vás zbaví bakterií i zápachu. Vyzkoušejte také osvěžovač vzduchu, který dodá koupelně příjemnou vůni.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz