Cena jablek pořád roste, lepších cen se dočkáme snad v září

Kdo má rád jablka, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy S. Hermann, F. Richter / Pixabay.com

Jablek se ročně v Česku sní opravdu hodně, patří totiž k nejčastěji konzumovaným druhům ovoce u nás. Nicméně jejich cena je v závislosti na období v roce velice kolísavá. Pravidelně tak každý rok v médiích čteme, že jablka zase podraží. Ani toto období není výjimkou, opět se tedy musíme smířit s vyšší cenou za kilogram jablek. Tedy alespoň prozatím.

Přečtěte si také

Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?
Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?

Cena konzumních jablek je teď 39 Kč za kilo

Za kilogram konzumních jablek teď v průměru podle aktuálních dat ČSÚ zaplatíme přes 39 Kč, vloni ve stejném období to bylo 28 Kč. A důvod? Máme velmi nízké zásoby jablek, přičemž hlavním viníkem je jejich nedostatečná úroda v celé Evropě (v roce 2019 bylo v EU sklizeno 11 487 000 tun jablek). Velký podíl na nedostatku jablek má jednak dlouholeté sucho, jednak také mrazíky.

Kilo jablek za 39 Kč je však pořád méně, než jejich cena 43,23 Kč/kg v červenci 2018. Tomuto zdražení předcházela velká neúroda v roce 2017 (v EU se tehdy sklidilo jen 10 041 000 tun jablek), kdy cena jablek začínala na 33 Kč za kilo a v průběhu následujících měsíců rostla.

Zlevnění této komodity se tak zřejmě dočkáme až letos v září, kdy bude nová sklizeň a budeme si tak moci udělat zásobu na zimu.

Cena jablek se teď pohybuje v průměru okolo 39 Kč Pexels / Pixabay.com

Za oběť letošním mrazům padly hlavně meruňky

Ještě není všem dnům konec, ale zatím to vypadá tak, že se letošní mrazíky jabloním snad vyhnuly. Ty koncem března zdecimovaly ovocnářům úrodu meruněk. Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík škody napáchané jarními mrazíky odhadoval na 50 až 80 milionů korun.

Další ztráty, ne však tak velkého rozsahu, po letošních mrazících budou ovocnáři sčítat i u broskvoní, třešní, hrušní, švestek, ale zřejmě také u raných odrůd jablek či druhů na mrazy velmi háklivých.

Největší zkázu za poslední léta na jabloních napáchaly mrazíky v roce 2017, kdy se v některých oblastech České republiky v měsíci dubnu pohybovaly teploty od –2 do –5 °C a mnohdy trvaly i osm hodin. Další mrazíky pak pokračovaly ještě v květnu téhož roku. Na jižní Moravě se tehdy úroda jablek propadla o 52 %.

Celkově jsme tak toho roku vyprodukovali 105 000 tun jablek. Nejhorší situace však byla v roce 2011, kdy Česká republika sklidila jen 84 600 tun jablek.

S meruňkami to letos bude hodně špatné Pixabay.com

Do České republiky dovážíme okolo 50 % jablek

Největším producentem jablek v celé Evropské unii je Polsko, které jich v roce 2019 sklidilo 3 000 000 tun (v roce 2018 to bylo 4 000 000 tun). Druhým největším producentem je Itálie, kde byla v roce 2019 sklizeň skoro 2 195 000 tun jablek.

Česká republika v produkci jablek za těmito zeměmi daleko zaostává, v roce 2019 jsme jich sklidili 100 300 tun, což je dokonce méně než v onom špatném roce 2017.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz