Cyklovýlet s dětmi? Nepodceňujte povinnou výbavu kola, ušetřit na pokutách můžete tisíce

Kam vyrazit s dětmi na kolo? Canva

S cestováním do zahraničí to letos nevypadá růžově, přichází tedy čas pro poznávání vlasti. Vezměte kola a vyrazte na cyklo dovolenou, odvezete si z ní nezapomenutelné zážitky. Pro ulehčení přinášíme praktické instrukce k organizování cesty i seznam povinné výbavy kola pro děti i dospělé.

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Kam na kole s dětmi?

     • Vyberte lokalitu s hustou sítí cyklostezek. Zaměřte se na trasy s malým převýšením, aby je děti zvládaly bez problémů. Populární je Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Cyklostezky vedou nádhernou přírodou a dovedou vás k mnoha zajímavým kulturním památkám. Až budete mít ježdění na kole dost, můžete si udělat výlet do Brna a navštívit tamější zoologickou zahradu.
     • Další pěkné lokality pro cyklo dovolenou jsou např. České Švýcarsko, Moravský kras či Šumava
     • Cyklistika kolem Lipna. Některé cyklotrasy v okolí Lipna jsou vhodné pro nenáročnou turistickou cyklistiku a pro rodiny s dětmi, například Jezerní cyklo/inline stezka vedoucí po severním břehu nádrže. Pokud na ní bude příliš hustý provoz, vyzkoušejte jiné místo. Upravené stezky lemují téměř celou přehradu a díky třem přívozům si můžete trasu libovolně přizpůsobit a zkrátit.
     • Na kole Moravskou bránou po stopách lovců mamutů. Čtyřicet kilometrů dlouhé údolí Moravské brány lemují z jedné strany Hostýnské vrchy a z té druhé Oderské vrchy. 70 km dlouhá cyklostezka Na kole do minulosti Moravskou bránou prochází okolím Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou a je celá po rovince, bez kopců. Na deseti stanovištích s informačními panely se seznámíte s dávnou historií zdejších významných archeologických nalezišť.

     Ubytování volte tak, abyste měli k dispozici vlastní sociální zařízení. Z hlediska bezpečnosti vašich dětí je to tak nejlepší. Vhodné ubytování hledejte například přes Booking.com nebo Tripadvisor.com. Na obou stránkách si můžete přečíst zkušenosti předchozích hostů. 

     Cestujeme na místo 

     Na cyklo dovolenou povezete kromě zavazadel také kola, a tak je nejlepší vyrazit autem. Existují tři typy nosičů pro přepravu kol. Nedá se jednoznačně říct, který z nich je nejlepší, každý má své klady i zápory. 

     • Nosič na střechu: Pořízení vychází levně, kola na střeše ovšem zvyšují odpor, a v důsledku toho roste spotřeba pohonných hmot a s tím spojené náklady. Manipulace s koly ve výšce je náročná. 
     • Nosič na páté dveře: Nemá vliv na spotřebu a umožňuje snadnou manipulaci, na druhou stranu ale vychází dráž a omezuje výhled zadním oknem. 
     • Nosič na tažné zařízení: Oproti nosičům na páté dveře neblokují přístup do kufru. Protože ale kromě samotného nosiče potřebujete i tažné zařízení, je to celkem nákladné řešení. 

     Nosič kol v akci

     Tip: Dobíjecí stanice do auta na zadní sedadlo

     SENCOR SCH 360 je USB autonabíječka 4 v 1, která disponuje 2 výstupy na USB kabely a poskytne šťávu řidiči i spolujezdci. Navíc má 1,5 metru dlouhý prodloužený přívod, který se dá připnout na zadní sedadlo auta a z něj mohou děti vzadu dobíjet další 2 přístroje najednou (SENCOR, cena 399 Kč).

     Děti si cestu autem mohou zkrátit na telefonu nebo tabletu, když jim dáte dozadu USB nabíječku SENCOR SCH 360 SENCOR SCH 360 / Kupi.cz

     Výbava je důležitá 

     Bez povinné výbavy nesmí cyklista kolo na pozemní komunikaci použít. Za nedodržení mu hrozí pokuta až 2 000 Kč a přestupek je klasifikován jako špatný technický stav vozidla. Důležité je vědět, že jízdním kolem se rozumí též tříkolka, vícekolka nebo koloběžka.

     • Helmu je ze zákona povinné nosit při jízdě na kole pouze do 18 let, všem cyklistům jakéhokoliv věku však doporučujeme si ji před vyjížďkou nasadit, a to do jakéhokoliv terénu.
     • Dítě mladší 10 let může jezdit na silnici pouze s osobou starší 15 let.

     Kolo musí disponovat:

     • dvěma funkčními na sobě nezávislými brzdami
     • přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy, oranžovými odrazkami na straně šlapátek a na paprscích kol
     • pevně připevněným pomocným sedadlem, které má pevné podpěry pro nohy dítěte (pouze tehdy, pokud na kole jezdíte s dítětem a kolo je vybaveno pomocným sedadlem)
     • zapnutým předním bílým a zadním červeným světlem, které může i blikat (v případě snížené viditelnosti)
     • a dalšími věcmi, které jsou specifikovány ve vyhlášce

     Tip: Děti velmi často zapomínají světla vypínat, a tak je nejlepším řešením pořídit jim, ale i sobě LED světla na kolo, která se dobíjejí pomocí USB výstupu. Na stejném principu dobíjení fungují i přední světla na kolo SENCOR SLL 98, která nejenže se dobíjejí pomocí USB kabelu, ale mají také vysokou svítivost: Díky 400 lumenům si posvítíte až 100 metrů před sebe. Po stranách je navíc možnost zapnout červené výstražné světlo, a tak budete vidět i ze stran (SENCOR, 449 Kč). 

     Pokud vyrážíte s dítětem na kolo Canva

     Co všechno si musíme sbalit

     Balení na rodinnou dovolenou je pěkná věda. Abyste to měli snadnější, připravili jsme pro vás tahák. Budete potřebovat:

     • sportovní oblečení na kolo 
     • pro všechny přilbu, u začínajících cyklistů zvažte chrániče na kolena 
     • náhradní obuv 
     • oblečení vhodné do města, restaurace 
     • přezůvky, pohodlné oblečení na doma, pyžamo 
     • náplasti, obvazy, dezinfekci, léky (kromě těch, které berete pravidelně, přibalte živočišné uhlí a prášky na horečku)
     • hygienické potřeby, krém na opalování a po opalování 
     • stolní hry, hračky, knihy, časopisy, křížovky 

     Děti se snadno ušpiní, vezměte jim proto dostatek oblečení. Sbalte i pár hraček nebo jinou zábavu, aby měly v penzionu či hotelu co dělat. Pokud máte dalekou cestu, zvažte notebook nebo přenosný DVD přehrávač. Každou sbalenou věc si zapište na papír. Budete mít přehled o tom, co vám ještě chybí. Seznam si vezměte s sebou a před odjezdem zpět věci během balení postupně škrtejte. Tak ať vám letošní dovolená vyjde! 

     Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz