Extrémní sucha poženou ceny ovoce a zeleniny nahoru

Sucho trápí v poslední době celou Evropu Canva

Nedostatek srážek netrápí v posledních letech jen Českou republiku, ale celou Evropu. Přestože nyní ceny zemědělských plodin zvyšovaly hlavně koronavirus a oslabující koruna, v budoucnu může být hlavním problémem právě sucho. Jak se tento problém dotkne nás spotřebitelů a co můžeme udělat pro zlepšení situace?

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Změna zemědělství

Aktuálně se mluví dokonce o největším suchu za posledních 500 let a naši zemědělci počítají s tím, že letošní výnosy budou o 20–40 % nižší než v minulém roce. Vypěstují totiž o desítky procent méně plodin. Klimatické změny probíhají po celém světě a když se s nimi vyrovnají jinde, určitě to jde i v našich podmínkách. České zemědělství je příliš orientované na dovoz a je potřeba co nejdřív provést jeho transformaci. Biodiverzitě (biologické rozmanitosti) a zadržování vody v krajině by významně pomohlo obnovení původních prvků krajiny.

Zvýšení cen

Nejvýrazněji se nyní zdražení projevilo u některých druhů zeleniny, jako například u paprik, cuket nebo květáku. Dlouhodobě roste také cena mouky či vepřového masa. Právě u těchto potravin bychom se měli snažit dosáhnout co nejdříve větší samostatnosti. Nyní jsme schopni si v rámci ČR vypěstovat jen asi 30 % zeleniny, kterou potřebujeme, a dalších 700 tisíc tun každý rok dovážíme ze zahraničí. Vepřového se k nám pak dováží až 65 %.

Podle zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ) ceny zeleniny v obchodech vzrostly už v březnu meziměsíčně o 16,6 procenta, ovoce o 8,3 procenta. Nahoru šla i cena kuřecího a vepřového masa. V obchodech se současná situace projevuje zdražením ovoce a zeleniny o 30 až 40 procent. 

Je nutné si uvědomit, že ceny se oproti předchozím letům příliš nezvýšily u samotných zemědělců, ale u prodejců.

Nejen sucho, ale i mrazíky zahýbaly cenou ovoce 

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka bude letošní sklizeň meruněk v Evropě především kvůli jarním mrazům nejnižší za posledních 17 let. Bude to znamenat jejich zdražení, a to i na pultech českých obchodů. V Itálii, která je největším pěstitelem meruněk v Evropě, by se sklizeň měla meziročně propadnout téměř o 60 procent na 136 000 tun. Mrazy zdecimovaly i úrodu meruněk v Česku. „Meruňky budou letos zcela jistě za jinou cenu, než byli lidé v minulých letech zvyklí. Nedá se počítat s tím, že v marketech budou v akcích za 25 korun za kilogram,“ řekl Ludvík. Podle srovnávače cen Kupi.cz nyní běžně stojí kilogram meruněk 82,30 Kč, v akcích se pak prodává za cenu od 55 do 80 korun.

Lokální produkty by měly být na pultech řetězců jasně označené Unsplash

Podpora lokální produkce

My jako koncoví zákazníci můžeme podpořit lokální zemědělce tím, že si jednoduše budeme v obchodech vybírat jejich produkty. Dnes je běžně najdeme na pultech většiny supermarketů. Na naší vládě je, aby umožnila rozvoj malým a středním farmám, vyvinula tlak na obchodníky a české potraviny jasně označila. Řetězce by pak neměly odmítat lokální produkty kvůli mnohdy levnějším potravinám z dovozu. Všechny tyto kroky pomohou nejen českým zemědělcům, ale i samotné krajině, a v konečném důsledku také spotřebitelům.

„Je důležité, aby český zákazník byl opravdu patriotem a hledal především český výrobek. Můžeme si vzít příklad například u našich sousedů, v Německu nebo v Rakousku,“ říká poslankyně a předsedkyně Podvýboru pro potravinářství Margita Balaštíková z hnutí ANO.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz