Egypt, Turecko, Španělsko: Kam všude si můžeme v létě zaletět na dovolenou a za jakých podmínek?

Dovolená u moře 2020: Kam všude smíme vycestovat Canva

Jste vášniví cestovatelé a nedovedete si představit léto bez dovolené v zahraničí? Kvůli koronaviru se cesty zkomplikují. Na letištích se chystají přísná opatření, která budou nejspíš platit napořád. Co všechno se změní? Máme pro vás přehled chystaných hygienických opatření. 

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Přísnější kontroly kvůli koronaviru 

Na bezpečnostní kontroly jsme si už zvykli. Kvůli koronaviru teď budou procesy na letištích ještě složitější. Aby se předešlo jeho šíření, přistoupí letiště a letecké společnosti na přísná hygienická pravidla. 

  • Na letišti i v letadle bude nutné používat roušku a rukavice. Pravidlo platí jak pro pasažéry, tak pro posádku a zaměstnance letiště. Ti budou mít k dispozici mimo jiné respirátory.  
  • V prostorech letiště se budou dodržovat rozestupy, letadla budou přepravovat méně cestujících. Některá sedadla zůstanou neobsazena, aby mezi cestujícími byly dostatečné rozestupy.
  • Cestující budou povinni dezinfikovat si ruce. V plánu jsou rovněž sanitační dezinfekční tunely. 
  • Platba v hotovosti nebude možná. 
  • Check-in bude probíhat pouze přes internet, na přepážkách, jako tomu bylo doposud, už nikoliv. 
  • V rámci kontroly bude probíhat mimo jiné měření teploty. Pro zjednodušení mohou být na letištích nainstalovány termokamery. 
  • Pravděpodobný je také zákaz příručních zavazadel na palubě letadla. 
  • Vstup do letištní haly bude povolen pouze cestujícím s platnou letenkou. Doprovod bude mít vstup odepřen. Možné nebude ani čekání v příletové hale. 

Při plánování dovolené vezměte v potaz, že procesy před odletem budou nyní mnohem složitější, a budou tedy trvat delší dobu. Na letiště přijeďte s velkým předstihem, doporučují se alespoň čtyři hodiny

Na letištích budou platit přísná hygienická opatření Pixabay.com

Změní se ceny letenek? 

Ceny letenek měly tendenci klesat. Před pandemií koronaviru nebylo létání takovým luxusem, jako tomu bylo dříve. Co se stane s cenami nyní? Názory jsou protichůdné. Dle některých odborníků prudce stoupnou kvůli složitějším hygienickým opatřením na letištích i v letadlech a snížené kapacitě letadel. Na druhou stranu lze očekávat, že se budou letecké společnosti snažit o nižší ceny, aby nalákaly co nejvíce cestujících. Tak jako tak hrozí menším aerolinkám zánik. Jak to bude s letenkami doopravdy, ukáže čas. 

Do jakých zemí se letos podíváme? 

Vycestovat z České republiky už je možné delší dobu, v praxi to ale téměř nic neznamená, protože jiné státy mají pro běžné turisty hranice stále uzavřené. Po návratu do ČR je navíc nutné doložit negativní test na koronavirus nebo dodržet čtrnáctidenní karanténu.

Slovensko

Na cestu k našim sousedům jako turisté můžeme zapomenout. Slováci zatím neumožňují vstup cizincům za turistickými účely. Až do 26. června platí kontroly na hranicích, přestože se české ministerstvo zahraničí snažilo vyjednat dřívější termín.

Chorvatsko

Pro cestu do Chorvatska vám bude stačit potvrzení o zaplaceném či zarezervovaném ubytování, případně o pronájmu plachetnice nebo jachty. To platí i pro hranice s Rakouskem a Slovinskem. Na hranicích si zapíšou vaši adresu ubytování spolu s telefonním číslem a dobou pobytu.

Itálie

Itálie otevře hranice pro návštěvníky ze Schengenského prostoru 3. června, ale podobně jako při cestě do Chorvatska bude nutné oznámit důvod příjezdu a adresu pobytu. 

Můžeme letět do Egypta, Turecka nebo Španělska? Canva

Řecko

Oblíbená destinace dovolenkářů na jihu Evropy zahájí letošní turistickou sezónu 15. června, kdy vláda povolí v Řecku otevřít všechny hotely, od 1. července pak umožní přímé mezinárodní lety do turistických destinací. Na letištích se musíme připravit na namátkové kontroly, cizinci ale zřejmě nebudou muset mít negativní test na koronavirus.

Turecko

Už na konci května mohou hotely v Turecku otevřít, musejí ale splňovat přísné požadavky. Mezi nimi jsou povinné rozestupy, konec samoobslužných bufetů nebo pandemické školení pro zaměstnance. Mezinárodní lety by se měly postupně obnovit od června.

Egypt

Situace v Egyptě není podle českých úřadů a majitelů cestovních kanceláří zrovna přehledná. Zatím to vypadá, že bychom se mohli do Egypta podívat v druhé půlce léta, bude však záležet na aktuální epidemiologické situaci. V současnosti jsou pozastaveny všechny mezinárodní komerční spoje. Z turistického ráje Marsa Alam se stalo centrum pro repatriované občany, kteří musejí po návratu ze zahraničí zůstat v karanténě.

Cestování v rámci Evropy se bude pomalu vracet k normálu. Od 3. května je možná cesta do Itálie, od 16. května do Rakouska. Otevřené je také Chorvatsko.

Letecké linky se budou obnovovat postupně, především podle otevírání hranic a možnosti cestování. Zatím došlo k obnovení linek mezi Prahou a nizozemským Amsterdamem a Prahou a Düsseldorfem v Německu. Po celou dobu nouzového stavu zůstaly zachovány linky do bulharské Sofie a Minsku v Bělorusku.

I když máme hranice otevřené, vláda stále doporučuje vyjíždět pouze v nejnutnějších případech. Zkuste proto letos podpořit českou ekonomiku a vyrazte na dovolenou v rámci našeho území. I u nás můžete zažít nepoznané. A příjemný bonus? Vyhnete se složitým procesům na letištích!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz