Hornbach uvedl na trh vlastní značku prémiového krmiva pro psy a kočky. Vyplatí se je vyzkoušet?

Kolik jste ochotni zaplatit za granule pro psy? Wileypup.com

Jak moc svoje domácí mazlíčky rozmazlujete a jaké krmivo jim kupujete? Pokud necháváte psy a kočky rádi ochutnávat nové produkty, zapište si do diáře další. Jmenuje se Finevo a jde o novinku, kterou začal prodávat Hornbach jako svou privátní značku.

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Prémiové krmivo v mnoha variantách pro psy a kočky

Finevo se řadí mezi prémiová krmiva, která jsou skvělou volbou pro všechny páníčky, pro než je u krmiv důležitá nejen kvalita, ale především cena. Krmivo ve tříkilovém balení pro dospělého psa do 10 kg vás vyjde na 299 Kč, což je cena srovnatelná s prémiovými značkami.

Třebaže se jedná o univerzální krmivo, zakoupit se dá v mnoha variantách, a to jak pro psy, tak pro kočky. Finevo se prodává například ve verzi pro štěňata, psy či kočky s citlivým zažíváním, pro dospělé jedince, pro seniory nebo pro kočky a psy po kastraci. Je tedy navrženo tak, aby dokázalo uspokojit potřeby mnoha psů a koček.

Kromě suchého krmiva, tedy granulí, můžete pod touto značkou zakoupit i tzv. mokrá krmiva v konzervách.

Co je na obalu, to je také uvnitř!

Hornbach hlásá na svých stránkách: „Co je na obalu, to je také uvnitř!“ Pojďme se tedy podívat na složení. Vezměme si opět za příklad malého dospělého pejska do 10 kg. Granule pro něj určené obsahují:

40 % kuřecího (srdce, svaly, játra, žaludky, krky), rýži, rýžové otruby, drůbeží tuk, sušená jablka, červenou řepu, kuřecí játra, lososový olej, 2 % minerálních látek a žádné konzervanty.

To nezní špatně.

Krmivo Finevo však není nejlepší z nejlepších a ani na tento titul vlastně neaspiruje. Cílem bylo nabídnout zákazníkům krmivo s dobrým poměrem ceny a výkonu. To se Hornbachu očividně povedlo.

Preferujete u svých domácích zvířat suché, nebo mokré krmivo? Ludwig Willimann / Pixabay.com

A co jiní výrobci krmiv?

Ekonomickou variantu krmiv vyrábí i česká značka Calibra pod názvem Calibra Dog Premium Line Adult. Tyto granule vás ve tříkilovém balení určeném pro dospělého psa menšího vzrůstu vyjdou na cenu okolo 160 Kč. Jejich složení je:

kuře 35 % (kuřecí maso 20 %, kuřecí moučka 15 %) kukuřice, pšenice, oves, kuřecí tuk (konzervovaný přírodními tokoferoly), sušená jablka, pivovarské kvasnice, hydrolyzovaná kuřecí játra, lososový olej (1 %), mrkev (1 %), hrášek (1 %), petržel (0,5 %), extrakt ze slávky zelenoústé (zdroj glukosaminu 260 mg/kg), mannan-oligosacharidy (150 mg/kg), kořen čekanky (zdroj fructo-oligosacharidu 70 mg/kg), extrakt z juky (60 mg/kg), β-glucany (50 mg/kg).

Calibra však vyrábí velké množství druhů krmiv včetně těch superprémiových. Například Calibra Dog GF Adult Small Breed Duck se prodává ve dvoukilovém balení a stojí 249 Kč, za kilo tak zaplatíte 124,50 Kč. Pokud bychom toto krmivo přepočetli na 3 kg, vyšlo by na 373,50 Kč. Velmi často se granule od Calibry nacházejí v ordinacích veterinářů. To sice neznamená, že jsou nejlepší, mohou však být ideální volbou, pokud jste limitováni rozpočtem. 

Ferrari mezi granulemi

Pokud byste chtěli pejskovi opravdu dopřát, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Takové Ferrari mezi granulemi jsou například Acana Dog Singles Free-Run Duck, jejichž složení je následující:

Čerstvá kachna 18 %, dehydrované kachní maso 17 %, celý zelený hrách, celá červená čočka, čerstvé kachní droby (játra, srdce, ledviny) 7 %, kachní tuk 6 %, čerstvé hrušky Bartlett 4 %, celá cizrna, celá zelená čočka, celý žlutý hrách, sušené kachní chrupavky 2 %, vláknina z čočky, mořská řasa 1,2 % (zdroj DHA a EPA), čerstvá celá máslová dýně, čerstvá celá dýně, sušená mořská řasa, mrazem sušená kachní játra 0,1 %, sůl, čerstvé celé brusinky, čerstvé celé borůvky, kořen čekanky, kurkuma, ostropestřec, kořen lopuchu, levandule, kořen ibišku, šípky, tokoferolový extrakt.

Šestikilové balení stojí přes 1 400 Kč, což vychází na přibližně 233 Kč/kg.

Skvělou volnou je také krmivo značky Orijen Dog Regional Red, kdy šestikilové balení stojí okolo 1 600 Kč, kilo pak cca 266 Kč. Zde je jeho složení:

Čerstvé hovězí angus 11 %, čerstvý divoký kanec 4 %, čerstvý bizon 4 %, čerstvé nebo syrové jehněčí 4 %, čerstvé vepřové 4 %, čerstvá hovězí játra 4 %, čerstvé hovězí dršťky 4 %, čerstvá celá sardinka 4 %, čerstvá celá vejce 4 %, čerstvá kančí játra 4 %, jehněčí maso dehydrované 4 %, hovězí maso dehydrované 4 %, celý sleď dehydrovaný 4 %, skopové dehydrované 4 %, vepřové maso dehydrované, 4 %, čerstvá jehněčí játra 3,5 %, čerstvé jehněčí dršťky 3,5 %, celá sardinka dehydrovaná 3 %, čerstvá vepřová játra 3 %, celá červená čočka, celá zelená čočka, celý zelený hrách, vláknina z čočky, celá cizrna, celý žlutý hrách, celé fazole pinto, hovězí tuk 1 %, vepřový tuk 1 %, olej ze sledě 1 %, hovězí chrupavky dehydrované 1 %, hovězí játra mrazem sušená, hovězí dršťky mrazem sušené, jehněčí játra mrazem sušená, jehněčí dršťky mrazem sušené, čerstvá celá dýně, čerstvá celá máslová dýně, čerstvá celá cuketa, čerstvý celý pastinák, čerstvá mrkev, čerstvá celá jablka Red Delicious, čerstvé celé hrušky Bartlett, čerstvá kapusta, čerstvý špenát, čerstvé listy červené řepy, čerstvé listy tuřínu, hnědá mořská řasa, čerstvé brusinky, čerstvé borůvky, čerstvé plody muchovníku, kořen čekanky, kurkuma, ostropestřec, kořen lopuchu, levandule, kořen ibišku, šípky.

Vyvážená strava? Až teprve u kvalitních psích granulí si uvědomíme, co to vlastně je Jana Albrechtová / Kupi.cz

Někteří psi mají lepší stravu než naprostá většina lidí

Jak vidíte u zmíněných krmiv, odborníci se s jejich složením dost vyhráli. Takto vyváženou a pestrou stravu nemáme ani my lidi. Všechno tedy závisí na vašich finančních možnostech. Ne vždy totiž lze zajistit svým čtyřnohým miláčkům to, co by si zasloužili. Je tedy dobré číst složení na obalu a dívat se po krmivech, kde není například sója. Vždy by měly živočišné bílkoviny množstvím převyšovat ty rostlinné. I u levných granulí se totiž dají najít ty s lepším a horším složením.

Dražší granule mohou být někdy levnější než ty levné, záleží totiž na dávce

Nutno však poznamenat, že levných granulí sežere zvíře vždycky více, protože jej nezasytí tak dobře jako ty kvalitnější. U psa malého vzrůstu opravdu stačí dvě či tři hrsti granulí denně, a to mnohdy určenou denní dávku ani nezkonzumuje. Je tedy dobré si to všechno nejdříve propočítat. Ono se totiž nakonec může stát, že dražší krmivo vás paradoxně vyjde levněji než to levné.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz