Česko se vrací do normálu. Dnes otevírají restaurace, nákupní centra a zajít si můžeme ke kadeřnici

11. května se otevřou obchody ve velkých nákupních centrech Adobe Stock

Dnešním 11. květnem pokračuje další vlna uvolňování mimořádných opatření, které vláda přijala v souvislosti s pandemií koronaviru. Otevírají se další prodejny obchodních center, koncertní síně, kina a divadla. Nově se mohou pořádat bohoslužby, svatební obřady i jiné hromadné akce do 100 osob.

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Co vše se 11. května otevře 

  • Obchody  Od pondělí mohou otevřít i všechny provozovny, které jsou větší než 2 500 metrů čtverečních. Ty byly doposud uzavřené. Nově bude opět možné zkoušet v obchodech oblečení. V případě reklamací ale musí být šatstvo uloženo po dobu 24 hodin do karantény.
  • Nákupní centra  Nově dnes otevřou i nákupní centra a v nich i všechny obchody s výjimkou provozoven stravovacích služeb a dětských koutků. Lidé se v centrech nebudou moci shlukovat a budou muset dodržovat dvoumetrový odstup.

„To, že se něco zpřístupní, neznamená, že by tam měl směřovat každý, i kdyby pociťoval velké abstinenční příznaky z nakupování a podobně. Současně člověk musí brát ohled na své nejbližší okolí,“ reagoval na rozvolňování epidemiolog Rastislav Maďar.

  • Herny a kasina
  • Restaurace  Začínají fungovat venkovní zahrádky restaurací. U stolu můžeme sedět ve skupinkách bez roušek, ale provozovatel musí zajistit dostatečný rozestup stolů mezi sebou. 
  • Galerie, muzea či výstavní síně  V prostorech ale může být v jednu chvíli nejvýše 100 osob. Otevřít mohou také venkovní prostory zámků, hradů nebo skanzenů.
  • Divadla a kina – budou mít speciální režim, i zde platí maximální počet 100 osob a diváci musí sedět v rozestupech ob jednu řadu. Mezi lidmi bude vždy minimálně jedno volné sedadlo, pokud se nebude jednat o členy jedné domácnosti. V kinech a divadlech nebude možné prodávat potraviny ani nápoje.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula poznamenal, že se pouští poměrně velký balík opatření. Za nejnebezpečnější považuje shlukování se a nedodržování opatření a bezpečných vzdáleností.

Služby, které se otevřou od 11. května

  • Holičství a kadeřnictví
  • Kosmetické služby – kromě kosmetiček otevřou své salóny také živnostníci s oprávněním provozovat: pedikúry, manikúry, solária, masérny nebo regenerační a rekondiční služby

Pracovníci budou muset mít roušku a ochranný štít. U zaměstnanců se bude sledovat také teplota a další symptomy spojené s koronavirem. Při tělesné teplotě nad 37 stupňů nebudou smět pracovat.

Od 11. května otevírají i pedikúry Canva

Základní, umělecké školy a školky

Od pondělí se mohou do lavic dobrovolně vrátit žáci 9. ročníků základních škol, a to výhradně pro účely přípravy na přijímací zkoušky na střední školy. Také studenti základních uměleckých škol a jazykových škol se mohou znovu účastnit výuky ve škole. Po příchodu si budou muset vydezinfikovat ruce. Scházet se pak budou smět pouze na konzultacích ve skupinkách do 15 lidí. Pokud bude zajištěn dostatečný odstup, nebudou muset mít ve třídě roušky. Do škol se mohou od 11. května vrátit také studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, a to za účelem přípravy na maturitní zkoušky, závěrečné zkoušky a absolutoria. Na vysoké školy se mohou vrátit studenti všech ročníků. I v tomto případě ale platí podmínka 15 osob ve výuce. Ta se ale nevztahuje na klinickou a praktickou výuku. Děti v mateřských školách by měly co nejvíce času trávit venku. Nebudou již ale muset nosit roušky.

Harmonogram uvolňování škol a školských zařízení (platný od 30. 4. 2020) Ministerstvo školství ČR

Sportovní akce

Vedle venkovních se otevřou nově také vnitřní sportoviště. Sportovat v nich bude moci současně 100 osob a za stejného počtu lidí se mohou konat také závody a tréninky. Roušky pro sportovce nejsou povinné, ostatní je budou muset mít. Stejně jako v případě fitness center nemohou být využívány v prostorách sportovišť sprchy a šatny, otevřeny budou pouze toalety.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz