Světu dochází helium. Doplatí na to výrobci balonků i medicína

Světu dochází helium. Doplatí na to výrobci balonků i medicína

Helium většina lidí zná pouze jako plyn pro balonky, má však rozsáhlé využití také pro zdravotnický průmysl, zvláště pro magnetické rezonance či pro elektronický a letecký průmysl. Trhy už několik měsíců bojují s jeho nedostatkem a poptávka po tomto vzácném plynu roste. Jaký dopad to bude mít na naše oslavy? 

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

Helium je produktem jaderného rozpadu prvků v zemské kůře, po vodíku se jedná o druhý nejrozšířenější prvek ve vesmíru. Vyskytuje se ve velkém téměř všude, s výjimkou naší planety. Pro ekonomické využití ho však musíme získat ze zemního plynu. Navzdory velké oblibě tohoto prvku je na světě pouze 14 závodů na tekuté helium. Sedm je jich v USA, dva v Kataru a v Alžírsku a po jednom v Austrálii, Polsku a Rusku. 

Heliová krize 

Zásoby v USA mizí a je velmi obtížné nalézt další nové zdroje tohoto plynu. Poptávka po něm však stále roste. Vědci se neshodují, zdali globální zásoby helia, neobnovitelného zdroje, budou brzy vyčerpány, ceny se však výrazně zvyšují. Problémy už pocítily firmy zaměřené na pořádání večírků, například jedna z největších společností, zabývající se prodejem party doplňků Party City oznámila uzavření 45 obchodů, mimo jiné kvůli nedostatku helia. 

Insta svět

Sociální sítě jsou plné fotek kde dominují balonky, ať už se jedná o čísla, písmena, nebo symboly, snad každý z nás má, nebo by chtěl mít fotku ve stylu oslavujících blogerů. Existuje celá řada firem, které vám oslavu uspořádají na klíč, včetně balonkové výzdoby. Musíte však počítat s tím, že si připlatíte. Firmy na zvyšující se cenu helia reagují takřka okamžitě. 

Oslava ve vlastní režii

Co by to bylo za oslavu bez balonku.  V drogeriích a papírnictví můžete koupit celou řadu balonků různých tvarů a barev. Koupit se dá i helium, díky kterému si zvládnete vznášející se balonky naaranžovat sami. Zkuste však myslet na to, že hélium je spotřebováno rychleji, než může být vyrobeno v těchto dnech a zamyslete se, jak by se dala zahrada vyzdobit balonky bez použití tohoto čím dál vzácnějšího plynu. 

  1. pestrobarevné balonky nafoukněte pumpičkou a zavěste na stromy v zahradě
  2. nafouknuté balonky dejte do bazénu (dají se zatížit kamínkem na šňůrce)
  3. balonky přivažte na stuhu a vytvořte z nich balonkovou girlandu 
  4. před nafouknutím dejte do balonku aktivovanou fosforeskující tyčinku - rozsvícené balonky vám krásně osvětlí zahradní party
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz