Ratanový, plastový, kovový nebo z masivu? Jak vybrat zahradní nábytek pro váš dokonalý relax

I umělý ratan vykouzlí na terase příjemné posezení StockSnap / Pixabay

Sedací zóna na zahradě, terase či v altánu zasluhuje vaši pozornost. Na zvoleném designu nábytku závisí celkové dojmy relaxačního a odpočinkového koutu, kde budete trávit nadcházející sezónu s blízkými. Jaký zahradní nábytek nabízí prodejci? Který vybrat, za kolik a jak dlouho poslouží?

Přečtěte si také

Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?
Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?

Relax na zahradě je samozřejmou (a velmi příjemnou) součástí jara, léta a dokonce i podzimu. Abyste si mohli naplno užívat posezení v přírodě, grilování s přáteli nebo relaxaci u knihy a dobré kávy, musíte mít komfortní sedací zónu, která by měla splňovat estetické i praktické nároky. Vyberte si ten pravý zahradní nábytek, který se stane ozdobou vaší zahrady.

Plastová klasika

Nestojí moc, vydrží věky a snadno se udržuje. Jednou z možností, jak vybavit terasu, je ekonomický plastový nábytek, který seženete v řádu pár stovek korun. Najdete ho v mnoha designech – od klasických obyčejných základních židlí a stolů až po komfortní polohovatelná lehátka. Výhody? Nemá na něj vliv počasí, časem se až na mírné změny barvy téměř nemění, není náročný na údržbu. Pravidelně jej můžete umývat, není nutné jej stále schovávat. Poslouží na nenáročných zahrádkách, kde chcete získat pohodlné posezení. Jde tak o ideální volbu dočasného posezení, pokud si zatím nejste jistí, jak bude ve finále vaše zahrada vypadat.

Kombinace materiálů zahradnímu nábytku sluší StockSnap / Pixabay

Kouzlo ratanu

Nádherný ratan snadno zapadne do přírody a zeleně vaší zahrady, nehodí se však všude. Myslete na to, aby ladil k přírodním detailům, případně k dalším doplňkům z tohoto materiálu. Tato liána z jihovýchodní Asie vyniká lehkostí, odolností a krásou, které se vyrovná snad jen dřevo. Stylový ratanový nábytek navíc potřebuje méně péče, než by vás napadlo. Materiálu nevadí horko ani vlhkost, naopak špatně snáší zimu a sucho. Ratan je tedy nutné na zimu schovat. Pokud se vlákna začnou štepit, je dobré nábytek naolejovat přípravkem na ratan, abyste se opět mohli kochat jeho krásnou.

Tip: Máte obavu z přírodního ratanu a jeho údržby? Pak právě pro vás může být správnou volbou vysoce odolný nábytek z umělého ratanu, který skvěle doplní moderní bydlení. Zahradní stůl a židle najdete například v aktuální nabídce Jysk. Stůl 5 000 Kč, židle 1 150 Kč.

Kovový nábytek má neobyčejné kouzlo. Hodí se do vaší zahrady? klickblick / Pixabay

Kovová romance

Kovový nábytek je odolný a mnohdy neskutečně krásný. Chcete-li na zahradě docílit romantiky ve stylu francouzských kaváren, pak se s kovovým nábytkem rozhodně nespletete. Jeho nevýhodou však může být větší váha – a díky tomu poněkud složitější manipulace s ním. Proto v případě volby kovový nábytek umístěte na zahradu tam, kde s ním nebudete muset příliš hýbat. A jak o něj pečovat? Pokud už má speciální povrchovou úpravu, může nábytek stát na zahradě třeba celoročně. Pokud ji nemá, je lepší jej na zimu schovat. Omývat nábytek můžete navlhčeným hadříkem a teplou vodou, případně saponátem. Do jaké zahrady se hodí? Všude tam, kde se pro něj najde romantické zákoutí. S jakými doplňky si bude rozumět? Poohlédněte se po měkkých sedácích, ozdobných květináčích se zelení, světelných LED řetězech... a vaše magické večery mohou začít.

Tip: Atraktivní kovový nábytek Sacramento najdete v aktuálním letáku OBI. Jednoduchá elegance může být vaše již od 1 099 Kč. Akce platí až do 30. 9.

Masivní království

Dřevo. Materiál, který zaujme na první pohled hřejivým a příjemným přirozeným vzhledem, strukturou i vůní. A právě tak působí masivní zahradní nábytek. Bytelnější se skvěle hodí ke srubu či roubence. Jemnější moderní dřevěný nábytek z exotického dřeva pak poslouží také jako součást zahrady miminalistického domu. Myslete však na to, že dřevo potřebuje vaši péči, je dobré jej pravidelně ošetřovat. Povrch čistěte přípravkem na dřevo. Nedokonalosti můžete obrousit a nábytek jednou za rok znovu natřít, aby vám dělal radost další léto.

Tak na čem budete sedět letos vy?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz