Vyzkoušejte 5 zdravějších alternativ kávy

Neumíte si představit ráno bez kávy? Existují alternativy, které ji dokážou nahradit Canva

Snažíte se omezit pití kávy ze zdravotních důvodů? Nebo vám klasická káva zkrátka nechutná? Máme pro vás 5 lahodných alternativ, které jsou bez kofeinu, ale zato obsahují velké množství vitamínů, bílkovin a vlákniny. Jsou tedy vhodné i pro těhotné ženy, diabetiky nebo lidi s vyšším tlakem a žaludečními problémy.

Přečtěte si také

Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys
Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys

Melta

Tenhle nápoj si možná pamatujete z dětství. Vyrábí se především v pardubické firmě Kávoviny, a. s., už od 60. let 20. století. Naše babičky si ji vařily místo kávy zcela běžně, a to hlavně z ekonomických důvodů. V dnešní době nás ale budou zajímat i její zdravotní účinky. Jednou ze složek melty je totiž sušený kořen čekanky, který obsahuje polysacharid inulin, prospěšný pro náš imunitní systém. Ve střevech funguje jako probiotikum a působí protizánětlivě. Meltu navíc mohou pít i děti, s mlékem a cukrem nebo medem jim určitě bude chutnat.

Caro

Hodně se podobá meltě. Vyrábí se ze stejných surovin, tedy z kořene čekanky, žita a ječmene. Je sladší, nejspíš vám tedy bude chutnat i bez cukru. Obsahuje totiž více sacharidů. Díky vysokému podílu vlákniny si ale Caro můžete dát i při redukční dietě. Tedy za předpokladu, že na přípravu jednoho šálku použijete maximálně 2–3 lžičky prášku.

Do většiny kávovinových nápojů se přidává kořen čekanky Pixabay

Karo

Na rozdíl od Cara nebo melty je tato alternativa kávy bezlepková. Tvoří ji pouze sušený kořen čekanky, který jí dává typickou hořkou chuť. Má příznivé účinky na trávení, čistí krev a je vhodná i při onemocnění jater. Nemusíte ji pít jen jako instantní teplý nápoj, výborně poslouží i pro přípravu frappé.

Špaldová káva

V tomto nápoji kořen čekanky nenajdete, jedinou surovinou pro jeho výrobu je pšenice špalda, která má vysoký obsah vlákniny. Lepku obsahuje méně než klasická pšenice, ale pro celiaky přesto není vhodná. Má také vyšší množství bílkovin a spoustu vitamínů, například B1, B2 a B3.

Matcha Latte Unsplash

Zelený čaj Matcha

Matcha vás oproti kávovinovým směsím dokáže i pořádně nakopnout. Jde totiž o jeden z nejlepších japonských zelených čajů, který obsahuje tein, ale také spoustu antioxidantů a vitamínů. Bohatý je i na proteiny, vlákninu a minerální látky. Matchu můžete pít jako matcha latté s mlékem nebo jen samotnou. Skvěle chutná i ve studených variantách, oblíbené je matcha frappé či cold brew matcha.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz