Nakonec je to zase jinak. Oblečení si v obchodech vyzkoušet můžete, do karantény pak nemusí

Oblečení v karanténě? To tu ještě nebylo Pixabay.com

Nakupování oblečení v kamenné prodejně ještě nikdy nebylo těžší! A to nejen pro zákazníky, ale hlavně pro prodejce. Člověk aby se bál vzít si do zkušební kabinky dvě velikosti oblečení a pak si ani jeden kousek nekoupit. Naštěstí ale karanténa nebude platit pro oblečení, které si v obchodě zákazník jen vyzkouší.

Přečtěte si také

Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys
Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys

V obchodech s oblečením narváno zřejmě nebude

Oblečení potřebujeme a děti rostou, obchody tedy prázdné určitě nebudou. Návaly zákazníků tam však pravděpodobně nepotkáte. Jak to tedy vlastně bude vypadat, když vyrazíte na nákup oblečení do kamenného obchodu?

Do 11. května ne, po 11. květnu ano

Do 11. května jsme si oblečení ve zkušební kabince vyzkoušet nemohli. Ale po 11. květnu, kdy se otevřely i obchody s prodejní plochou nad 2 500 metrů čtverečních a nákupní centra, už jej zkoušet můžeme, a dokonce se na vyzkoušené, a nakonec nezakoupené oděvy nebude muset vztahovat karanténa.

Pro oděvy by měla nicméně platit právě od 11. května lhůta 24 hodin, ČTK to v pátek 1. května potvrdil sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle webu ministerstva zdravotnictví si oděvy i obuv tak v prodejně vyzkoušet budete moci, ale před tím si musíte řádně vydezinfikovat ruce. Dezinfekci by měl zajistit provozovatel obchodu.

24 hodin po vrácení bude oblečení moci zpátky na věšák Pixabay.com

Listovat knihou před zakoupením se smí

Striktní opatření už neplatí ani pro knihy, v knihkupectví si tak budete moci knihu prolistovat, ale samozřejmě s dezinfekcí na rukou.

Co je myšleno těmi „24 hodinami pro oblečení“?

Pokud si oblečení z obchodu odnesete domů a pak jej budete vracet, vztahuje se na něj lhůta 24 hodin. Během této doby musí být oblečení odděleno od ostatního zboží, a teprve potom jej mohou obchody vrátit zpět do sortimentu a dále nabízet zákazníkům.

Nákupní centra? Ta ze začátku budou možná vylidněná Pixabay.com

Nebude to jako dřív

Obchodům s oblečením by se snad i vyplatilo vypovědět nájemní smlouvu, zavřít prodejnu a ideálně se přesunout do online prostředí, tedy kdyby ministerstvo zdravotnictví nakonec nepovolilo zkoušení oděvů přímo v obchodě. I přesto se však dá očekávat, že návštěvnost obchodů s oděvy nebude taková, jaká bývala před koronavirovou krizí.

Lidé budou opatrnější a namísto trávení volného času v obchodním centru mnozí raději vyrazí do přírody, zvláště pak teď během jara, když si na tento režim už vlastně zvykli. A někteří rádi.

Spousta lidí si šije oblečení doma

Mnoho lidí si také díky šití roušek našlo nového koníčka – šití. Nejen ženy, ale také muži tak mnohdy už nešijí jen roušky, ale také oblečení pro sebe i zbytek rodiny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz