Elektrické zubní kartáčky. Je lepší sonický nebo rotační kartáček?

Jak dobře pečuje elektrický kartáček o vaše zuby? pixabay

Největší dilema, které jste doteď u nákupu zubního kartáčku řešili, bylo, zda-li vybrat měkký, středně tvrdý nebo tvrdý. Tahle doba už je dávno pryč! Péče o zuby zažívá velký boom a všichni chceme mít dokonalý americký úsměv. Přemýšlíte, že vyměníte klasický kartáček za elektrický? Jak se v jejich nabídce orientovat a je pro vás vůbec vhodný?

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

Manuální versus elektrický

Je vážně na místě utrácet peníze za drahé elektrické kartáčky, když klasické manuální stojí zlomek ceny? Manuální kartáčky zvládnou zuby dobře vyčistit v případě, že máte správnou techniku čištění. Problémem však je, že zdaleka ne všichni to s nimi umíme a čistíme zuby dostatečně dlouho a pečlivě. Elektrické kartáčky toto zvládají rychleji. A tak za stejný čas vyčistí štětiny elektrického kartáčku zuby efektivněji. I když nemáte techniku úplně v ruce, elektrický kartáček si poradí i tak. Díky němu poznáte pocit opravdu dobře vyčištěných zubů.

Rotační nebo sonické?

Základní rozdíl mezi elektrickými zubními kartáčky je princip jejich pohybu. Kulaté hlavice rotačního kartáčku se otáčejí a tím stírají ze zubů plak. Pokud máte zdravé zuby a dásně a chcete si jejich čištění jen ulehčit, může pro vás být rotační elektrický kartáček správnou volbou. Jeho nevýhodou však je, že hlavice k dásním není příliš šetrná a tak pokud máte citlivé dásně nebo odhalené krčky, měli byste zvolit spíše kartáček sonický. Poznáte jej podle podlouhlé hlavice, která nerotuje, nýbrž vibruje. Kartáček se tak postará o čištění zubů bez velkého tlaku, což bývá pro pacienty s paradentózou učiněný zázrak.

Na zubní hygienu byste měli chodit alespoň dvakrát za rok. Pixabay

Aplikace pro dospělé i děti

Pokud vás baví moderní technologie, určitě oceníte, že některé značky elektrických kartáčků přišly na trh i se speciálními mobilními aplikacemi pro čištění zubů. Svůj kartáček spárujete s mobilním telefonem a začnou se dít divy. Aplikace vyhodnotí, jak dobře jste si zuby vyčistili a ukáže vám, která místa jste vynechali. Pokud si vaše dítko čištění zubů zrovna neoblíbilo, právě dětské aplikace by jej mohly zaujmout. Spolu s animovanými postavičkami v aplikaci se naučí správnou techniku čištění. V průběhu se jim postupně bude odkrývat obrázek nebo mohou sbírat zábavné odměny. Ano, od zubní pasty Perličky se prostě hodně věcí změnilo.

Kromě kartáčku nezapomeňte na kvalitní zubní pastu a dentální nit. Pixbay

Pasty, nitě a zubní hygiena

Jestli berete péči o svůj chrup vážně, u zubního kartáčku to pouze začíná. Zvolit byste měli také kvalitní zubní pastu, kterých je dnes na trhu již velké množství. Kupte tu o s obsahem fluoridu, který chrání před vznikem zubního kazu. Ve spotřebitelských testech se nejlépe umísťují pasty značek Elmex a Lacalut (značky nabízejí druhy past od prvního zoubku až po umělé náhrady). Od bělících past velké zázraky nečekejte, dokáží spíše udržet odstín již profesionálně bělených zubů. Každý zubař vám též doporučí věnovat se čištění mezizubních prostor. K tomu poslouží zubní niť nebo malé mezizubní kartáčky různých velikostí. Správnou manipulaci s nimi vás naučí na zubní hygieně, kam byste měli zavítat dvakrát do roka. 

Ústní sprcha

Odstraní plak a provede masáž dásní. Funguje na principu vodního paprsku, který je pod tlakem vstřikován do ústní dutiny. Na trhu existuje celá řada sprch a někdy bývají i součástí dobíjecí stanice kartáčku. Pokud do nádobky na vodu přidáte kapku ústní vody, nebo dentálních kapek své zuby ještě navíc osvěžíte. Názory na ústní sprchy se různí. Ideální sprchy jsou s nastavitelným tlakem od velmi nízkého, až po silný. Budete si tak moci zvolit tlak odpovídající tomu, zda se chystáte odstraňovat plak, nebo pouze masírovat dásně. 

Tip:

Pokud zrovna nemáte v koupelně prostor pro uložení stolní ústní sprchy, která sama o sobě zabere poměrně dost místa, vsaďte buď na ústní sprchu na vodovodní kohoutek nebo na cestovní ústní sprchu - obojí se dá pořídit už od 500 Kč. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz