Odborníci se možná mýlili. Pouhým nakupováním v obchodě se nakazit COVID-19 zřejmě dá

Díky včasnému zásahu čísla nakažených stoupají pomalu Orna Wachman / Pixabay.com

Nedávno jsme na Kupi.cz publikovali článek o tom, že máme nejspíše zázračně odolné prodavačky, u nichž se skoro zdá, že jsou nenakazitelné. Jen o pár dní později se však objevil případ, kdy došlo k nákaze koronavirem v obchodě, a to v Napajedlech ve Zlínském kraji.

Přečtěte si také

Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek
Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek

Německý virolog říkal, že se v obchodě koronavirem nakazit nedá...

Na chvíli se mohlo snad i zdát, že okolo koronaviru my Češi děláme až nesmyslnou paniku. To, že chodíme nakupovat s rouškami a rukavicemi na rukou, přišlo řediteli virologického institutu při Bonnské univerzitě Hendriku Streeckovi možná až moc. Ten totiž veřejnost uklidňoval, že v obchodě či u kadeřníka se se vší pravděpodobností zákazníci nenakazí, protože do té doby se ověřený přenos nákazy virem SARS-CoV-2 u nikoho neprokázal. Za pravdu se tak bude možná muset dát i finské studii, ve které přišli na to, že se koronavirus může šířit i přes nákupní uličky v obchodě.

Případ nákazy koronavirem v napajedelské prodejně však dokazuje něco jiného

Zanedlouho bude možná potřeba toto prohlášení poupravit, protože v napajedelské prodejně COOP se nakazilo onemocněním COVID-19 několik prodavačů. Vyděšení zákazníci, kteří na sobě pociťovali příznaky onemocnění, se pak začali hlásit hygienikům. Dle tamější obyvatelky chodili zákazníci dokonce do prodejny očividně nakažení (samozřejmě ne nutně koronavirem). Prodejna byla následně uzavřena.

Podle posledních zpráv bylo v Napajedlích provedeno 226 odběrů, z nichž se pozitivních prokázalo být 41. Všechny tyto dohledané případy onemocnění souvisí přímo s napajedelskou prodejnou COOP a toto číslo také zahrnuje rodinnou souvislost. Právě v rodině, respektive ve společné domácnosti, se pak onemocnění může šířit. Za zdi domu by se však onemocnění díky včasnému zachycení dostat nemělo.

Vypadá to, že v obchodech ještě chvíli budeme nakupovat výhradně s rouškami Anrita1705 / Pixabay.com

Ve Zlínském kraji nakažených i přesto přibývá pomalu

Nákaza se z Napajedel pravděpodobně přenesla také do sousedních Otrokovic, kde se nachází i domov pro seniory. Ve městě bylo zaznamenáno 54 případů.

Počet nakažených ve Zlínském kraji sice stoupá, ale naštěstí pomalu. Celkovým číslem nakažených (325 případů) zde případy nákazy v Napajedlech sice zahýbaly směrem nahoru, ale zřejmě zafungovala hygieniky doporučená opatření (např. dezinfekce společných prostor bytových domů), která byla přijata dříve také v Uherském Brodě (87 případů). Tam se nárůst nakažených už zřejmě zastavil.

Dobré zprávy nakonec

Dle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka zatím zemřel jediný člověk a dva jsou na plicních ventilátorech, u tří stovek nakažených byl anebo stále je průběh nemoci mírný. Vyléčit se dokázali i lidé okolo devadesátky.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz