Tipy, jak naučit dítě pitnému režimu. Jde to i bez sirupu a limonád

Děti a pitný režim, to nebývá vždy snadné vysvětlování Canva

Řešíte problém spojený s pitným režimem vašeho dítěte? Nevíte, jakým způsobem ho naučit přijímat dostatek tekutin bez toho, aniž byste museli do každé dávky pití nalévat sirup či dítěti podávat limonády, které jsou chuťově výrazné? Pitný režim je důležitý v každém věku a je třeba ho dítě naučit co možná nejdříve, v opačném případě by mu mohly totiž hrozit značné zdravotní problémy.

Přečtěte si také

Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče
Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče

Zpestřete jim pití

Všechny děti jedí a také pijí očima. To znamená, že potřebují, aby se jim dané pití líbilo. Do sklenice s vodou tak můžete většímu dítěti přidat například ovoce, barevný deštník či brčka, která děti neuvěřitelně milují. Stejnou radost jim uděláte také oblíbenou postavičkou na hrnku či sklenici. Pokud rádi tvoříte, zkuste dítěti vyrobit vlastní motiv na sklenici, který bude přesně podle dětských představ.

Co dělat, když dítě nechce pít čistou vodu?

Pro dodržování pitného režimu u dětí je samozřejmě nejvhodnější čistá voda, která je nesycená. Ne vždy ovšem obyčejná voda dětem chutná. Jejich jazýčkům se přece jen o něco více líbí nápoje slazené, které jim čas od času můžete dopřát pro zpestření, ovšem není dobré děti učit na jejich sladkou chuť ihned na začátku, tedy v momentě, kdy se teprve učí pravidelnému pitnému režimu. Vyvarujte se přitom nákupů sladkých nápojů v obchodech, a to zejména z toho důvodu, že obsahují vysoké množství cukru. Oslaďte jim pití raději medem, ovocem či sáhněte po bylinkovém čaji. A ač se vám zpočátku bude zdát, že dítě nelze naučit pitnému režimu bez toho, aniž byste mu pití osladili, není tomu tak. Dítěti chutná především to, co mu sami podáte, samo od sebe sladkou chuť nezná do té doby, než mu ji začnete pravidelně nabízet v pití.

Meloun obsahuje velké množství vody Elena Koycheva / Unsplash

Pití můžete skrýt do jídla

Pokud zejména menší děti odmítají pít, dopřejte jim vodu alespoň v různých potravinách. Nabídnout jim můžete ovoce, řídké polévky či zeleninu. Pokud sáhnete po ovoci, je nejlepším zdrojem vody meloun. Velké množství vody obsahují také pomeranč či jahody. Pokud dětem budete podávat malé svačinky během dne, rozhodně nepohrdnou okurkou, rajčaty či ředkvičkami, které mají rovněž vysoký podíl vody.

Jděte svým dětem příkladem

Děti od chvíle, kdy začnou vnímat okolní svět, opakují různé návyky a také zlozvyky svých rodičů, se kterými tráví nejvíce času. Pokud chcete, aby vaše dítě dodržovalo jistý pitný režim, musíte ho dodržovat také vy. Pokud pravidelně nepijete, vaše dítě to velmi dobře pozná a do pití se mu nebude chtít.

Jak důležitý je příjem tekutin?

Pitný režim je nesmírně důležitý. Voda totiž tvoří až 80 % hmotnosti každého novorozence. U dospělého člověka je to zhruba 55 %. Pokud má dítě a samozřejmě i dospělý dostatečné množství tekutin, funguje správně jeho látková výměna, ledviny a také se z těla odplavují různé zplodiny, které se nacházejí v každém organismu. Pokud je pitný režim nedostatečný, projeví se to například v celkové výkonnosti samotného organismu, sníží se duševní výkonnost a podobně. Kupříkladu děti školního věku, které málo pijí, špatně sledují průběh výuky, jsou unavené, bolí je hlava a často je také trápí zácpa.

Jak naučit malé děti dostatečně pít čistou vodu? Jděte jim příkladem Canva

Jak řešit nápoje u kojenců?

Pokud máte doma kojence, je jeho primárním zdrojem živin a také tekutin zejména mateřské mléko, popřípadě mléko umělé. Kojenci díky tomu nepotřebují příliš tekutin navíc. To ovšem neplatí v momentě, kdy dítě trápí zvýšená teplota, nadměrně se potí či když venku panují extrémní vedra. Poté, co se kojencům zavedou první příkrmy, je rovněž nutné, aby dítě zhruba od desátého měsíce doplňovalo zhruba 200 ml vody denně. Nejvhodnější je voda kojenecká, kterou můžete naředit neslazenou ovocnou šťávou či ovocem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz