Opožděná menstruace nemusí vždy znamenat těhotenství

Menstruační kalendář je dobré si pravidelně vést.

Ve chvíli, kdy nedostaneme měsíčky včas a neplánujeme děti jsme vždy na pozoru a jsme vyděšené. Ale napadlo vás, že nedostavení se menstruace neznamená těhotenství? Jsme ženy, citlivé bytosti a naše tělo reaguje na ledacos. Podívejme se na to, co může nepravidelnost způsobovat.

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

Co zpoždění způsobilo?

Únava

Prvním důvodem, proč se menstruace nedostavila, může být únava. A nejen ta fyzická, ale také psychická. Jsme vyčerpané z práce? Pohádaly jsme se se svým protějškem? Rozzlobila nás kamarádka? Máme za sebou náročný úklid celého domu? Ženské tělo je vysoce vnímavé. Protože při menstruaci dochází k velkému energetickému vypětí (to je důvod, proč tak rády jíme a spíme), tělo moudře měsíčky odloží, abychom se z vypětí stihly vzpamatovat. Menstruace se dostaví v okamžik, kdy tělo usoudí, že už jsme připravené. 

Výrazná změna stravy

Vysadila jsem cukr na celý jeden měsíc. Přiznávám, že se mi to nepovedlo úplně. Na oslavě u kamarádky jsem si dala narozeninový dort a vypila jsem skleničku Kofoly. Avšak moje hmotnost se nijak nezměnila. Hladina tohoto bílého škodiče značně klesla. A tělo si to vyložilo po svém. Náhle přišlo o velké množství obvyklé energie a podle toho reagovalo. Menstruace se dostavila o čtyři dny později. 

Změna hmotnosti

Pokud jsme za poslední měsíc výrazně změnily svou životosprávu a začaly například pravidelně běhat, je možné, že tělu chvíli potrvá, než se s tím smíří. Hmotnost i metabolismus se upravuje, nastává nový způsob hospodaření s energií a živinami. To vše jsou náročné procesy, které naše tělo musí vstřebat. Pokud se menstruace nedostaví po takovém zásahu, nezoufejte. Zkrátka jen počkejte, až si to všechno “sedne”.

Nemoc

I obyčejná onemocnění jako je nachlazení či chřipka nám brání v přirozeném cyklu. Úzce to souvisí s únavou a opět energetickým výdejem, který tělo musí dát pro své uzdravení.

Menstruační kalíšek vám dodá pocit čistoty.

Tohle rozhodně nedělejte!

Pokud se vám zpozdila menstruace a existuje naděje, že jste těhotná, návštěva gynekologa je na místě. především, pokud dítě ještě nechcete. Zde je včasný zásah důležitý. Pokud ovšem těhotná nejste, gynekolog vám automaticky bude chtít dát hormonální injekci, která menstruaci přivolá. Nedělejte to! Nejen, že svému tělu ublížíte, ale také tím ničeho nedocílíte. Umělé hormony vám rozhodí metabolismus. Já takovou injekci dostala jednou a od té doby jsem se při opožděné menstruaci na gynekologii neukázala. Týden jsem zvracela, bolelo mě břicho a třeštila mně hlava.

Důvodů proč nepřichází menstruace může být několik.

Rada na závěr aneb Tohle vám pomůže!

Odpočinek

Základem pro úspěch je kvalitní odpočinek. Vykašlete se na úklid, vaření, praní, žehlení… Nejste služka. Dopřejte si klid, který vaše tělo tolik potřebuje. Zabalte se do deky a užívejte si volnou chvíli v posteli. Pusťte si k tomu pěkný film nebo si přečtěte knihu! Věděli jste, že být v teple nám při menstruaci pomáhá?

Dobré jídlo a pití

Zásobte se něčím, co máte ráda a na co máte chuť. Ideální je dobrý šálek horkého čaje a čokoláda, která vás nabije energií. Dovolte si hřešit. Jsou to přece vaše dny!

Vhodné pomůcky

Buďte na své dny připravené! Pořiďte si vhodný menstruační kalíšek. Dopřejte si čistotu a komfort při svých dnech. Menstruační kalíšek můžete koupit v lékárnách. Dr. Max nabízí několik druhů a velikostí od 299 Kč. To že vložky a tampóny je potřeba mít doma v záloze neustále, je jasná věc. Proto se vyplatí počkat si, až budou v akci a nakoupit jich do zásoby výhodně víc. Nejjednodušší způsob jak zjistit výhodnou cenu ve vašem okolí, je vyhledat si své oblíbené menstruační potřeby na stránkách Kupi.cz, kde vám srovnávač cen obratem najde tu nejvýhodnější cenu ze všech drogerií a hypermarketů. 

Pozor na antikoncepci!

Prášky výrazně narušují funkčnost ženského těla a pozastavují normální funkci. Z toho důvodu vám tento článek nepomůže, pokud léky berete, neboť umělé hormony mají plno nežádoucích jevů. Nedostavení se menstruace a případná neplodnost jsou jen některé z nich.

Babské rady, jak vyvolat menstruaci

  • Některým ženám pomáhá k vyvolání menstruace konzumování sójového jogurtu - konkrétně 2-3 kelímky denně. Sojové boby obsahují fytoestrogen. Jedná se o rostlinný estrogen, který se při průchodu ženským tělem mění na látku s estrogenními účinky. Používá se hlavně jako přírodní alternativa na zmírnění příznaků menopauzy.
  • Čerstvá petržel obsahuje řadu prospěšných látek - vitamíny C a A, minerální látky, hořčík, vápník a železo. Pomáhá při potížích s viděním, léčí záněty močového měchýře, odstraňuje kruhy pod očima, je spouštěčem menstruace a podporuje stahy dělohy. Nastrouhejte si čtvrtinu šálku čerstvé petržele a zalijte vroucí vodou. Nechte 5 minut odstát a vypijte.
  • Asi nejoblíbenější a nejpříjemnější způsob, kterým můžeme přivolat menstruaci, je horká koupel. Uvolňuje a hlavně urychluje krevní oběh – krev proudí tělem rychleji pod větším tlakem. 
  • Dejte si sklenku vína. ANO čtete správně, babské rady nám tvrdí, že sklenka červeného vína v kombinaci s horkou vanou pomáhá rozšiřovat cévy, uvolňuje napětí a dodává potřebné antioxidanty. 

Pokud se budete muset s opožděnou menstruací někdy potýkat, nezkoušejte hned všechny babské rady najednou. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz