Rajčata zdražila dvojnásobně, papriky stojí víc než kilo kuřecího masa

Cena paprik šplhá stále nahoru Linda Michalčíková / Lidl Zlín

Pokud jste byli nakupovat v potravinách, jistě vám neuniklo, že ceny za zeleninu jsou u nás na rekordní úrovni. Už od ledna se ceny šplhaly nahoru a krize kolem koronaviru situaci jen podtrhla. Farmáři se již dlouhou dobu potýkají kvůli nouzovému stavu a omezení pohybu s nedostatkem sezónních pracovníků, kteří jim vypomáhali. Kilo paprik tak můžete v obchodě vidět za 149 Kč a rajčata podražila na dvojnásobek.

Přečtěte si také

Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení
Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení

Nad cenami paprik v supermarketech kroutí lidé hlavami. „Za kilo paprik 149 korun? To ať si je nechají! To už si z nás dělají vážně legraci,“ zlobí se v hypermarketu paní Jana, která si ťukala i se svým manželem na čelo, když jsme se jí zeptali, jestli by si papriky za tuto cenu koupila. 

Ještě začátkem měsíce března lidé sdíleli na sociálních sítích své rozhořčení, že paprika stojí 75 korun, a o pár týdnů později bědujeme u cenovky 149 Kč.

Cena paprik roste nahoru 

  • Paprika bílá – 1 kg stojí 90 Kč
  • Červená paprika – vyjde na 130 Kč/kg 
  • Žlutá paprika – aktuálně stojí v obchodech 120 korun za kilogram

(ceny platné 28. dubna v prodejně Lidl Zlín) 

Pokud byste dostali chuť na květák k obědu, vyjde vás hlávka aktuálně na 80 korun, v akcích se dá koupit o deset korun levněji.

Cena rajčat je dvojnásobná Linda Michalčíková / Lidl Zlín

Cena vepřového stoupá díky počasí i koronaviru

Jak je vidět v tabulce, za vepřovou plec si oproti loňskému roku připlatíme 40 korun. O zdražování vepřového jsme vás informovali již v lednu, kdy se do nárůstu cen promítlo špatné počasí, teď pro změnu cenu tlačí nahoru epidemie koronaviru. „V letošním roce už to o moc lepší nebude. Vznikla nám tady pandemie a s tím souvisí nedostatek lidí v zemědělství, typicky sezónních pracovníků. Ten problém bude obdobný i u nás, pěstitelé křičí, že nemají lidi,“ komentuje situaci kolem zdražování ředitel Potravinářské komory pro programování a strategii Miroslav Koberna.

Vývoj spotřebitelských cen TV Nova / TN.cz

Předpokládá se, že ceny ovoce porostou nahoru i díky mrazíkům, které postihly naše tuzemské pěstitele začátkem dubna. Postiženy byly meruňky, jabloně i třešně, a při jejich koupi tak budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy i v letních měsících, kdy ceny obvykle padají dolů. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz