Cena nafty a benzínu stále padá dolů: Lidé vykoupili kanystry a zásobí se

Benzín je nejlevnější za posledních 11 let Linda Michalčíková / ONO Zádveřice

Současná situace kolem koronaviru nám přinesla vlnu omezení, ale na druhou stranu i možnost rekordně levně natankovat naftu a benzín. Načerpat si litr Naturalu 95 za 22,90 Kč bylo možné naposledy před jedenácti lety.

Přečtěte si také

Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení
Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení

Když vláda vyhlásila nouzový stav, který zavřel ze dne na den spoustu provozoven, čerpací stanice zůstaly otevřené a lidé v panice, že by snad mohlo vládní nařízení přijít i na benzínky, začali tankovat svá auta do plných. Tato doba je již pryč, ale i přesto se u některých pump tvoří velké kolony aut, jejichž majitelé chtějí doplnit nejen své čtyřkolové parťáky, ale také se zásobí do kanystrů. „O stovky procent nám stoupl prodej kanystrů. Skoro každý druhý si dělá zásoby. Teď máme benzín za 22,90 korun za litr a cena stále padá, už je to rozdíl zhruba sedm korun od začátku změn na burze. Takže ano. Zásoby dělají hlavně lidé z vesnic a chalupáři,“ prozradil v rozhovoru pro E15 majitel čerpací stanice Tank Ono Jiří Ondra. 

Ceny nafty a benzínu padají na minimum Canva

Ceny pohonných hmot jsou rozdílné a každá síť provozující čerpací stanice si je stanovuje podle svého uvážení. V praxi to znamená, že na jedné nádrži může být rozdíl při tankování u konkurenčních pump až 500 korun. Celorepublikový průměr za litr Naturalu 95 je 27 Kč, ale dnes ho například čerpací stanice Tank Ono prodává za 21,90 Kč/l, zatímco jinde se cena stále šplhá až k 30 Kč/l. 

Co ovlivňuje cenu benzínu?

  • Daně – ty tvoří asi 16 korun na litr
  • Dopravce – bere si zhruba korunu z každého litru
  • Benzínové stanice – z 1 l benzínu mají provozovatelé pump zhruba korunu

„V rafinérii dnes stojí litr benzínu nejvýše čtyři koruny, tak pokud by klesla jejich cena na korunu, strop je 19 korun za litr. Ale to se, předpokládám, nestane. Bylo by naopak lepší, kdyby ta cena začala stoupat,“ prozradil dále Jiří Ondra.

Benzínky u hranic mají problémy

Uzavření hranic způsobilo, že některé čerpací stanice v příhraničí uzavřely svůj provoz a nebo ho alespoň omezily. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz