Grilování s dětmi může být zdravé i zábavné

Zpestřete dětem večery na zahradě grilováním Unsplash

Ani s dětmi se oblíbeného grilování nemusíte vzdávat. Jen je potřeba dodržovat několik zásad, aby si děti zdravě pochutnaly a bavilo je to. Dobře si promyslete nejen co, ale i na čem budete grilovat a jaké použijete koření. Děti se nebojte zapojit do příprav. Určitě vám rády pomohou vše nachystat a pak už si všichni společně budete užívat krásný večer.

Přečtěte si také

Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit
Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit

Maso ano, nebo ne?

Nejspíš nemusíme zdůrazňovat, že kořeněné, přesolené a příliš tučné maso není pro děti vhodné. Vyhněte se tedy hotovým kořenicím směsím a raději použijte špetku soli a čerstvý libeček nebo kopr. Stejně tak nedoporučujeme předem naložené maso, raději si udělejte marinádu vlastní. Celkově se ale masu nevyhýbejte, naopak, pro děti jsou bílkoviny obsažené v něm velmi důležité. Vedle klasických kuřecích prsou jim můžete připravit krůtí medailonky nebo například vepřovou panenku. Ideální budou jednoduché a ověřené recepty. Menší děti mohou pomoct s mícháním marinád a větší třeba se servírováním.

Zelenina a ovoce

Většina dětí má ráda kukuřici, která bude skvěle chutnat i z grilu, stačí ji ochutit například bylinkovým máslem. Jako příloha k masu se hodí cherry rajčátka, nepálivé papriky, cuketa nebo šalotka, která je jemnější než klasická cibule. Hodně oblíbené jsou také špízy s těmito druhy zeleniny.

Jako dezert můžete podávat grilované ovoce, výborně se na to hodí jahody, jablka nebo meruňky, ale i exotičtější ananas či vodní meloun. Výjimečně můžete k ovoci po vzoru Američanů přidat několik marshmallows a sušenek.

Děti budou nadšené z grilované kukuřice a špízů Unsplash

Elektrický gril nebo dřevěné uhlí?

Praktičtější je elektrický nebo plynový gril, ale dřevěné uhlí má svoje kouzlo a při dostatečné opatrnosti bude naprosto bezpečné. Nezapomeňte vždy dokonale očistit rošt a maso obracejte kleštičkami, abyste ho nepropíchli a šťáva nevytékala na uhlíky, kde by se z ní uvolňovaly škodlivé látky. Pozor si dejte také na velikost plamene. Na maso i zeleninu raději použijte grilovací tácky, které zabrání odkapávání tuku do ohně. Pokud kupujete nový gril, můžete rovnou vybrat variantu s odkapávacím trychtýřem, další možností jsou grilovací pánve.

Grilovat můžete i na pánvi Unsplash

Aby byla zábava

Malé děti bude asi nejvíc fascinovat samotný proces grilování. Starší si mohou zasoutěžit o to, kdo dřív přinese všechno potřebné z kuchyně a bavit je jistě bude i míchání nealko koktejlů. Připravte jim třeba suroviny na Virgin Mojito s různými druhy ovoce. Většina malých barmanů si ale poradí i s několika druhy džusů nebo limonád, jen pozor na množství, ať jim není špatně ani při častém ochutnávání.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz