Grilování s dětmi může být zdravé i zábavné

Zpestřete dětem večery na zahradě grilováním Unsplash

Ani s dětmi se oblíbeného grilování nemusíte vzdávat. Jen je potřeba dodržovat několik zásad, aby si děti zdravě pochutnaly a bavilo je to. Dobře si promyslete nejen co, ale i na čem budete grilovat a jaké použijete koření. Děti se nebojte zapojit do příprav. Určitě vám rády pomohou vše nachystat a pak už si všichni společně budete užívat krásný večer.

Přečtěte si také

Důchody přijdou včas, na ostatní zásilky si ale počkáte. Česká pošta nestíhá, chybí jí 650 lidí
Důchody přijdou včas, na ostatní zásilky si ale počkáte. Česká pošta nestíhá, chybí jí 650 lidí

Maso ano, nebo ne?

Nejspíš nemusíme zdůrazňovat, že kořeněné, přesolené a příliš tučné maso není pro děti vhodné. Vyhněte se tedy hotovým kořenicím směsím a raději použijte špetku soli a čerstvý libeček nebo kopr. Stejně tak nedoporučujeme předem naložené maso, raději si udělejte marinádu vlastní. Celkově se ale masu nevyhýbejte, naopak, pro děti jsou bílkoviny obsažené v něm velmi důležité. Vedle klasických kuřecích prsou jim můžete připravit krůtí medailonky nebo například vepřovou panenku. Ideální budou jednoduché a ověřené recepty. Menší děti mohou pomoct s mícháním marinád a větší třeba se servírováním.

Zelenina a ovoce

Většina dětí má ráda kukuřici, která bude skvěle chutnat i z grilu, stačí ji ochutit například bylinkovým máslem. Jako příloha k masu se hodí cherry rajčátka, nepálivé papriky, cuketa nebo šalotka, která je jemnější než klasická cibule. Hodně oblíbené jsou také špízy s těmito druhy zeleniny.

Jako dezert můžete podávat grilované ovoce, výborně se na to hodí jahody, jablka nebo meruňky, ale i exotičtější ananas či vodní meloun. Výjimečně můžete k ovoci po vzoru Američanů přidat několik marshmallows a sušenek.

Děti budou nadšené z grilované kukuřice a špízů Unsplash

Elektrický gril nebo dřevěné uhlí?

Praktičtější je elektrický nebo plynový gril, ale dřevěné uhlí má svoje kouzlo a při dostatečné opatrnosti bude naprosto bezpečné. Nezapomeňte vždy dokonale očistit rošt a maso obracejte kleštičkami, abyste ho nepropíchli a šťáva nevytékala na uhlíky, kde by se z ní uvolňovaly škodlivé látky. Pozor si dejte také na velikost plamene. Na maso i zeleninu raději použijte grilovací tácky, které zabrání odkapávání tuku do ohně. Pokud kupujete nový gril, můžete rovnou vybrat variantu s odkapávacím trychtýřem, další možností jsou grilovací pánve.

Grilovat můžete i na pánvi Unsplash

Aby byla zábava

Malé děti bude asi nejvíc fascinovat samotný proces grilování. Starší si mohou zasoutěžit o to, kdo dřív přinese všechno potřebné z kuchyně a bavit je jistě bude i míchání nealko koktejlů. Připravte jim třeba suroviny na Virgin Mojito s různými druhy ovoce. Většina malých barmanů si ale poradí i s několika druhy džusů nebo limonád, jen pozor na množství, ať jim není špatně ani při častém ochutnávání.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz