Jak efektivně vyčistit venkovní plastový nábytek? Na drhnutí houbičkou zapomeňte

Aby vám plastový nábytek dlouho vydržel, je potřeba ho pravidelně čistit a impregnovat Canva.com

Venku se začíná oteplovat, tudíž nadešel čas připravit zahradní posezení. Ať už jste měli nábytek uklizený, nebo vám stál celou zimu venku, je potřeba ho před dalším používáním vyčistit. Přinášíme tipy a triky, které vám ušetří práci i čas.

Přečtěte si také

Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta
Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta

Výhodou plastového nábytku je jeho dlouhá životnost. To ale neznamená, že se o něj nemusíte nijak starat. Jednou za čas je potřeba ho řádně vyčistit a ošetřit impregnací na plasty, aby si udržel svůj krásný vzhled. S takovou péčí může váš plastový nábytek i po několika letech stále vypadat jako nový.

Plánujete si plastový zahradní nábytek teprve pořídit? Židle a stoly z odolného plastu pořídíte v hobby marketech Obi, Hornbach a dalších, ale také na internetu.

Čištění plastového nábytku krok za krokem

Možná si říkáte, že na čištění plastu není nic složitého a že stačí jakýkoliv saponát a houbička. S takovým přístupem se bude váš nábytek rychleji špinit a jeho čištění bude těžší a těžší. Plast se totiž snadno poškrábe a v narušeném povrchu se velmi snadno usadí nečistoty.

1. Proud vody na největší nečistoty

Nejprve zbavte nábytek veškerých větších nečistot proudem vody. Vyskládejte ho ideálně na trávu, důkladně osprchujte a nechte oschnout.

Doma nebo na chalupě by se vám mohl na podobné případy hodit vysokotlaký čistič neboli wapka, kterou využijete nejen na nábytek, ale i na čištění čehokoliv dalšího, především auta.

Plastový nábytek nejdříve zbavte hrubých nečistot proudem vody Karcher.cz

2. Nábytek umyjte bez drhnutí

Nyní je potřeba důkladně vyčistit povrch od zbylých nečistot. Ačkoli by se mohla hrubá houbička na nádobí či drátěnka zdát jako dobrý pomocník k tomuto účelu, opak je pravdou.

Kvůli náchylnosti plastu na poškrábání volte raději hadřík nebo ideálně utěrku z mikrovlákna. Určitě také nepoužívejte na čištění žádný tekutý písek a podobné hrubé čističe. Nejlepší volbou bude speciální čistič na plasty. Ten nastříkejte na povrch, nechte pár minut působit a poté krouživými pohyby setřete nečistoty.

Tip: Čistič Fixinela perfekt na plasty pořídíte okolo 55 Kč za 500 ml, intenzivní čistič na plasty HG pak za cca 120 Kč (500 ml) a v drogeriích dm koupíte Denkmit čistič plastů v balení 500 ml za 39,90 Kč.

3. V případě zažrané špíny vsaďte na sodu

V případě, že se potřebujete zbavit opravdu „zažrané” špíny, smíchejte v mističce několik lžiček jedlé sody a šťávu z citronu. Tuto směs naneste na potřebná místa, a poté s ní hadříkem krouživými pohyby nečistoty odstraňte.

Pokud ani tato směs nepomůže, můžete vyzkoušet nano houbičku, která se špínou zatočí jako mávnutím kouzelného proutku. Koupíte například v prodejnách Kitos 3 ks za 39,90 Kč, případně na Mall.cz 10 ks za 177 Kč.

4. Povrch ošetřete impregnací na plast

Po vyčištění nábytek opět důkladně opláchněte vodou a nechte uschnout. Nakonec ošetřete povrch nábytku přípravkem na impregnaci. Nano ochranu umělohmotných povrchů najdete například na nano-concept.cz. Tu nastříkejte na papírovou kuchyňskou utěrku a důkladně po povrchu rozetřete.

Tip: Lesk plastu dodáte leštěnkou na karoserii auta.

Nábytek z umělého ratanu si zaslouží zvláštní péči lifeforstock / Freepik.com

A co když je to s vaším plastovým nábytkem složitější?

Na nábytek z umělého ratanu si dejte pozor

Vlastníte nábytek z umělého ratanu, u kterého je čištění komplikovanější? Takový nábytek rovněž nejprve omyjte od nečistot vlhkým hadříkem nebo ho opláchněte pod proudem vody. Při čištění můžete použít i vlažnou mýdlovou vodu nebo speciální čisticí prostředek na plast.

V případě nábytku z umělého ratanu si však musíte dát pozor na následné skladování. Především jej nevystavujte teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod bodem mrazu, protože může zkřehnout a popraskat.

Na textil použijte impregnaci

Máte u zahradního nábytku také polstrování? Na zašpiněné polstry a podsedáky je dobré použít speciální čističe na textil, které jsou určené k odstranění skvrn a čištění zašpiněných látkových povrchů. Tento prostředek zanechává na materiálu ochrannou vrstvu odpuzující špínu.

Dále je výborné textil naimpregnovat, díky čemuž se zajistí dlouhodobá ochrana před vodou a špínou. Můžete využít klasickou textilní impregnaci, kterou používáte například na zimní oblečení či při kempování, jako je impregnace Rapide Anti Rain z 4camping.cz za 299 Kč či Nano impregnace textilu a kůže 250 ml z nano-concept.cz za 399 Kč.

Po sezoně polstrování uložte do boxů, aby se zabránilo usazování prachu a plesnivění.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz