Nebezpečná hračka pro děti: Nehraje si vaše dítě s tímto slizem? Obchody jej už stáhly z prodeje

Tuto nebezpečnou hračku pro děti máte možná doma Canva

Je vždy příjemné, když děti zaujme něco natolik, že se tím dokážou zabavit samy. A ještě lepší je, když to „něco“ není televize, počítač nebo mobilní telefon. A jestli daná zábava navíc podpoří jejich kreativitu a představivost? Potom není o čem přemýšlet! Sliz takový je, baví malé i velké. Je to zkrátka hit posledních pár let, který však není tak bezelstný, jak by se mohlo zpočátku zdát.

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

EU hlásí letos již téměř 20 případů nebezpečného slizu

Na RAPEXu, výstražném informačním systému EU o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru, se totiž ze členských států Evropské unie kupí hlášení na tento typ oblíbené dětské hračky. A není jich zrovna málo. Jen během letošního roku se na RAPEXu objevilo 17 hlášení, které mají ve valné většině jednoho společného jmenovatele – bor. Tedy jeho nadměrné množství. Většina těchto výrobků pochází z Číny, jen jeden produkt nahlášený během tohoto roku byl vyroben v Bělorusku.

Závadný sliz může mít špatný vliv na reprodukční systém

Vysoká koncentrace boru ve slizu může u dětí způsobit zvracení, křeče v břiše a v neposlední řadě negativně ovlivnit jejich plodnost. Nebezpečí však nehrozí jen dětem. Evropská unie uvedla, že vystavení vysoké koncentraci boru může mít negativní vliv i na těhotné ženy, u nichž hrozí poškození plodu.

Sliz může být nebezpečný zejména v těhotenství a pro malé děti Tawny van Breda / Pixabay.com

Nemáte tento výrobek doma?

Poslední zemí, která nebezpečný sliz nahlásila, byla Česká republika, a tento produkt byl z našeho trhu stažen. Jedná se o výrobek značky Jun Tao s názvem Super light clay / Sliz a jeho čárový kód je 6921347054034.

U tohoto výrobku bylo boru naměřeno 474 mg/kg. To ovšem není zdaleka tolik. Ten samý týden totiž Švédové nahlásili do systému RAPEX sliz, u něhož bylo boru naměřeno neuvěřitelných 6 030 mg/kg. Povolené množství boru ve slizu je přitom 300 mg/kg.

V roce 2018 provedla britská skupina spotřebitelů Which? test jedenácti slizů a u osmi z nich se ukázalo, že porušují evropskou normu bezpečnosti hraček EN 71-3. Ano, hádáte správně, také obsahovaly nadměrné množství boru.

Tento sliz nahlášený Českou republikou pocházel z Číny Evropská unie – RAPEX

Jaký sliz tedy kupovat?

Asi se shodneme na tom, že sliz zřejmě nebude nejbezpečnější hračkou pro děti, pokud jej ale přesto chcete pořizovat, dejte přednost zboží od prověřených výrobců. Bohužel však ani to zřejmě nelze brát jako 100% záruku nezávadnosti, protože ani absence konkrétního výrobku v systému RAPEX není relevantním důkazem o jeho nezávadnosti. Že zatím nebyl žádnou zemí nahlášen, ještě neznamená, že vysokou koncentraci boru neobsahuje.

Jak je to s podomácku vyrobeným slizem?

Sliz se dá vyrobit také doma, nicméně i zde byste si měli dávat pozor. To, co má označení „domácí“, ještě neznamená bezpečné. V postupech na přípravu domácího slizu je totiž někdy zapotřebí chemická sloučenina boru – tetraboritan sodný neboli borax, který se využívá v zemědělství na hnojení rostlin, dále v chemickém či potravinářském průmyslu, ve sklářství či papírenství.

Běžnému spotřebiteli by se borax do rukou neměl vůbec dostat

Pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIZP) v souvislosti s prodejem boraxu uložili v roce 2019 několika prodejcům pokuty, protože jej prodávali jako čistou látku nebo ve směsích s koncentrací vysoko nad stanovenými limity.

Pokud je tedy ve směsi více než 6,5 % pentahydrát tetraboritanu sodného a dekahydrát tetraboritanu sodného více než 8,5 %, je tato směs považována za nebezpečnou pro reprodukci, a do rukou běžného spotřebitele by se takový výrobek neměl vůbec dostat.

Prodejci jej mohou nabízet pouze k profesionálnímu použití. Do té doby se tak však často nedělo a nebezpečné výrobky končily v rukou rodičů a jejich dětí, kteří si sliz doma vyráběli.

Sliz se dá doma vyrobit i bezpečně

Doma se dá však vyrobit i zcela bezpečný sliz ze šamponu a zubní pasty, který jsme na Kupi.cz už před časem publikovali.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz