Jak zařídit stylovou, ale funkční koupelnu? Tipy pro vás i vaši peněženku

Koupelna patří k nejdůležitějším místnostem v bytě, proto při jejím zařizování postupujte s rozvahou.

Stavba nového domu nebo rekonstrukce toho starého nebývá nikdy jednoduchá. Naprostý základ spočívá v pečlivém naplánování jednotlivých místností a jejich dispozic. Sice nakonec stejně zjistíte, že některé prvky měly být umístěny jinde nebo úplně vypuštěny, vyplatí se však, když je těchto chyb co nejmenší množství. Jedním z nejdůležitějších míst každé domácnosti je i koupelna, zde buďte při navrhování obzvlášť opatrní.

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Zvolte vhodný prostor a dokonale jej rozvrhněte

Ještě předtím, než se pustíte do práce, vyberte pro svou budoucí koupelnu vhodné místo. Umístěním blízko kuchyně, prádelny nebo toalety odpadne zbytečné tahání přípojek vody. Současně by z ní nemělo být daleko do ložnic a pokojů, abyste po noční sprše nemuseli šlapat chladnou chodbou daleko do postele.

Mezi další podstatná kritéria řadíme i umístění dveří a způsob jejich otevírání. Jelikož ne každý za sebou zavírá, měly by být dveře směřovány tak, aby do koupelny nebylo vidět přímo z chodby nebo jiných místností. Nelze-li toho dosáhnout, myslete na tento fakt při plánování vnitřních dispozic. 

Detailně si rozplánujte umístění jednotlivých prvků. Máte v domácnosti malé děti nebo postarší rodiče? V tom případě dnes již neodmyslitelnou sprchu doplňte vanou. Jestliže jste vyhradili pro koupelnu omezený prostor, patrně budete muset část vybavení oželet. Myslete také na umístění pračky a sušičky. Přece nechcete, aby ve vašem novém interiéru překážely někde na chodbě!

Dokonalé rozvržení prostoru je základ. Možná se budete sami divit, co všechno se dá na omezenou plochu vměstnat.

Vyberte styl zapadající do celkového charakteru domácnosti

Druhý významný krok spočívá ve volbě vhodného stylu. Fantazii se dnes meze nekladou. Stačí se zastavit ve specializovaném obchodě nebo hobby marketu a výběrem strávíte několik dlouhých hodin. Rádi byste se vyhřívali v antických lázních? Vyberte si odpovídající obklady. Jsou vám bližší teplejší barvy a imitace dřeva? I vy si přijdete na své. Snažte se vždy zajistit optimální prolnutí praktičnosti a lákavého vzhledu.

Zajistěte, aby se zvolený styl promítal ve veškerém vybavení koupelny a dobře zapadal do celkového ladění domácnosti. V některých případech není od věci využít služeb profesionálního designera, který dodá potřebné návrhy a zpracuje je do praktického modelu. Neopomínejte ani funkčnost jednotlivých prvků. Mít v koupelně spoustu zrcadel sice vypadá lákavě, máte ale čas na jejich neustále čištění? Adekvátní péči vyžadují i vystouplé ornamenty, které mají tendenci časem ztrácet svůj lesk.  

Kreativitě se meze nekladou, jen si ověřte, zda koupelna vzhledově zapadne do celkového ladění domácnosti.

Připravte si detailní rozpočet a snažte se jej dodržet

Na závěr jsme si nechali kámen úrazu většiny staveb – peníze. Představy mohou být megalomanské, ale nemáte-li dostatek prostředků pro jejich realizaci, musíte vzít zavděk něčím úspornějším. Vyhraďte si na zařízení koupelny dostatečně velkorysý rozpočet, vedle kuchyně se jedná o nejdražší místnost. Cena dlaždiček, skříněk, armatur a dalšího vybavení nezřídka přesáhne i pěticiferné sumy.

Využíváte-li služeb specializovaných firem, nesnažte se ušetřit. Za kvalitní profesionály se platí a nedostatky fušersky provedené práce se stejně dříve nebo později projeví.

Rada na závěr

Ně vždycky je třeba vybírat v nejvyšších cenových relacích. Připravené peníze vynaložte zejména na kvalitní dlažbu, obklady, sprchu či vanu. Levnou skříňku s umyvadlem můžete kdykoliv vyhodit, vanu budete ze země vytrhávat jen velmi obtížně.