Máme zázračně odolné prodavačky? Čím to, že jsou v první linii a nenakazí se koronavirem

Jsou naši prodavači a prodavačky zázrační? Kaufland

Zatímco velké množství zaměstnanců dostalo možnost pracovat z domova, u prodavaček tento způsob práce na dálku není pochopitelně možný. Denně tak přijdou do kontaktu s tisíci mnohdy nerudnými zákazníky, z nichž je určité procento koronavirem jistě nakaženo. Jak je tedy možné, že českých prodavaček nakažených koronavirem je tak málo? Mají tuhý kořínek, nebo tady jde ještě o něco jiného?

Přečtěte si také

Jak rychle zbavit auto námrazy na skle? Pomůže ocet, cibule a další vychytávky
Jak rychle zbavit auto námrazy na skle? Pomůže ocet, cibule a další vychytávky

Nakažení prodavači? Existují, ale nakazili se nejspíš v rodině

Zaměstnanci supermarketů mají teď už v řadě případů (v rámci možností) dobré podmínky k výkonu své práce, anebo alespoň lepší. Určitě si však vzpomínáte na začátek epidemie, kdy na sobě neměli žádné ochranné pomůcky – žádná rouška, rukavice, natož takový luxus jako plexisklo před pokladnou. 

Je tedy skutečně až s podivem, že mezi tisíci a tisíci prodavačkami a prodavači je počet potvrzených případů s onemocněním COVID-19 neskutečně nízký – v řádu jednotek, přičemž dle úsudku řetězců se tito zaměstnanci s největší pravděpodobností nakazili zřejmě v rodině (soudě dle dnů volna, které byly delší než týden).

Počet potvrzených případů mezi prodavači je opravdu nízký

Zuzana Holá, mluvčí řetězce Lidl, prozradila, že ze všech 256 prodejen Lidl jsou jenom čtyři pozitivní případy nakažení COVID-19. Podobně je na tom i řetězec Globus s cca 5 000 zaměstnanci, kde byly zatím potvrzeny jen dva případy nákazy. Obdobně jsou na tom i supermarkety v Rakousku a v Německu.

Skutečnost však pochopitelně může být jiná a nakažených zaměstnanců (ale bez příznaků) může být mnohonásobně více, nošení roušek, rukavic a ostatní bezpečnostní opatření jednotlivých řetězců však šíření viru zřejmě účinně zamezují.

Velkou měrou k bezpečnosti prodavaček také přispívá disciplinovanost českých zákazníků. Co by za takové nakupující dali prodavači ve Spojených státech! Tam své zákazníky prosí, aby nosili roušky a dodržovali rozestupy, v mnoha případech jde však jen o zbožné přání.

Rouška je pro nás už samozřejmostí, stejně jako plexiskla na pokladnách Kaufland

Návštěva supermarketu je příliš krátká na to, aby došlo k nákaze

S dalším vysvětlením, proč tomu tak je, přišli Němci, resp. ředitel virologického institutu při Bonnské univerzitě Hendrik Streeck, který se v televizi ZDF nechal slyšet, že pravděpodobnost nákazy COVID-19 při nakupování anebo u kadeřníka je mizivá. Strávíte tam totiž jen velmi málo času (s dobou strávenou u kadeřníka však mnohé dámy jistě souhlasit nebudou).

Stejně tak je prý možnost nákazy z kluzkých předmětů typu klika nebo madlo nákupního vozíku nepravděpodobná. Virus na těchto předmětech být sice může, nicméně je velice vysušený a pravděpodobně neschopný další nákazy.

Na druhé straně však stojí finští výzkumníci z Aaltovy univerzity, kteří tvrdí, že virus se může kapénkami šířit i přes uličky v obchodě a nakazit tak ostatní.

Už jste poděkovali?

My si našich prodavaček a prodavačů za jejich statečnost velmi ceníme. Jsou totiž také v tzv. první linii a kdybychom měli klobouk, smekneme jej před nimi. Protože však klobouky u nás v redakci Kupi Magazínu moc nefrčí, spojili jsme se s Janem Fischerem, ředitelem Nadačního fondu Kapka naděje, a podpořili výzvu: Poděkujte své pokladní. Už jste poděkovali také?

#potespokladni Linda Michalčíková

Jsme odolnější díky povinnému očkování proti tuberkulóze?

V současné době se také objevují teorie, že důvodem, proč nás koronavirus na obětech zatím příliš nepoznamenal, může být i celková proočkovanost obyvatelstva. Studie medRxiv (server pro zdravotnické vědy) poukázala na to, že v zemích, kde se povinně očkuje proti tuberkulóze (TBC), je počet obětí mnohonásobně nižší.

Lidé očkovaní proti TBC mají zřejmě lepší ochranu před nemocemi dýchacích cest. Povinná vakcinace není právě ve Spojených státech či v Itálii. Ve Španělsku, Francii, Velké Británii či v Německu již několik let povinnost očkovat proti TBC není.

Velký rozdíl je patrný i mezi bývalým východním a západním Německem. V někdejší NDR, kde očkování proti TBC povinné bylo, je tamější obyvatelstvo koronavirem zasaženo až třikrát méně než v bývalém západním Německu.

Dalším případem potvrzujícím tuto domněnku je se Španělskem sousedící Portugalsko, kde je obyvatelstvo proti TBC také proočkováno. Portugalsko eviduje celkem 714 obětí, zatímco Španělsko 20,5 tisíc úmrtí. 

Všechny tyto teze jsou však zatím předmětem zkoumání. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz