Koronavirus aktuálně: Které obchody v pondělí otevřou?

Od pondělí mohou mít otevřeno například fotografové Canva

Už v pondělí 20. dubna startuje první vlna uvolňování opatření, které vláda představila minulé úterý ve svém harmonogramu. Stále se ukazuje, že spousta živnostníků a podnikatelů má zmatek v tom, kdy mohou otevřít, proto jsme sepsali podrobný seznam obchodů, kde si můžete už od pondělí nakoupit.

Přečtěte si také

Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit
Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit

Uvolňování má probíhat v pěti vlnách. V první fázi mohou otevřít řemeslníci, kteří mají provozovnu, ale například kadeřnictví, masérská a manikúrní studia musí zůstat zavřená, těch se týká až čtvrtá vlna.

20. dubna mohou otevřít: 

1. Řemeslníci

Řemeslníci, kteří mají zároveň prostor, ve kterém vyřizují objednávky nebo prodávají své výrobky.

Seznam řemesel s provozovnou a příbuzné obory MPO

Bohužel existuje spousta výjimek řemesel, která nemohou otevřít, protože se jich týká až další vlna uvolňování. Otevřít tak nemohou 20. 4. například kadeřnictví a holičství, pedikúry nebo solární studia, ale ani prodejny s obuví, pokud ji nevyrábějí, ale pouze prodávají. 

Farmářské trhy a tržiště mohou otevřít Canva

2. Tržiště a farmářské trhy 

Vyhláška nařízení ministerstva zdravotnictví doslova zní: „Otevřít mohou farmářské trhy a tržiště a další trhy a tržiště.“ Znamená to tedy, že otevřít mohou všechna tržiště, i když to tak původně nevypadalo. Přísná hygienická pravidla musí platit i na trzích, kde se smí pouze prodávat zboží bez možnosti ochutnávky nebo konzumace jídla na místě, případně zkoušení oblečení.

3. Autobazary a autosalony

Zde je asi nejméně otazníků ohledně toho, kdo může otevřít, a kdo ne. Od pondělí tak otevírají všechny autosalony a bazary, kde se prodávají všechna silniční vozidla – motocykly, kamiony i osobní auta. 

4. Profesionální sportovci

Sportovci, kteří mají profesionální smlouvu, mohou od pondělí trénovat v menších skupinkách, znovu ale za jasně definovaných podmínek.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz