Koronavirus aktuálně: Které obchody v pondělí otevřou?

Od pondělí mohou mít otevřeno například fotografové Canva

Už v pondělí 20. dubna startuje první vlna uvolňování opatření, které vláda představila minulé úterý ve svém harmonogramu. Stále se ukazuje, že spousta živnostníků a podnikatelů má zmatek v tom, kdy mohou otevřít, proto jsme sepsali podrobný seznam obchodů, kde si můžete už od pondělí nakoupit.

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Uvolňování má probíhat v pěti vlnách. V první fázi mohou otevřít řemeslníci, kteří mají provozovnu, ale například kadeřnictví, masérská a manikúrní studia musí zůstat zavřená, těch se týká až čtvrtá vlna.

20. dubna mohou otevřít: 

1. Řemeslníci

Řemeslníci, kteří mají zároveň prostor, ve kterém vyřizují objednávky nebo prodávají své výrobky.

Seznam řemesel s provozovnou a příbuzné obory MPO

Bohužel existuje spousta výjimek řemesel, která nemohou otevřít, protože se jich týká až další vlna uvolňování. Otevřít tak nemohou 20. 4. například kadeřnictví a holičství, pedikúry nebo solární studia, ale ani prodejny s obuví, pokud ji nevyrábějí, ale pouze prodávají. 

Farmářské trhy a tržiště mohou otevřít Canva

2. Tržiště a farmářské trhy 

Vyhláška nařízení ministerstva zdravotnictví doslova zní: „Otevřít mohou farmářské trhy a tržiště a další trhy a tržiště.“ Znamená to tedy, že otevřít mohou všechna tržiště, i když to tak původně nevypadalo. Přísná hygienická pravidla musí platit i na trzích, kde se smí pouze prodávat zboží bez možnosti ochutnávky nebo konzumace jídla na místě, případně zkoušení oblečení.

3. Autobazary a autosalony

Zde je asi nejméně otazníků ohledně toho, kdo může otevřít, a kdo ne. Od pondělí tak otevírají všechny autosalony a bazary, kde se prodávají všechna silniční vozidla – motocykly, kamiony i osobní auta. 

4. Profesionální sportovci

Sportovci, kteří mají profesionální smlouvu, mohou od pondělí trénovat v menších skupinkách, znovu ale za jasně definovaných podmínek.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz