Německý expert tvrdí, že se koronavirem v obchodě ani u kadeřníka nenakazíme. Finové to vidí jinak

Je SARS-CoV-2 tedy vysoce nakažlivý, anebo se bojíme zbytečně moc? Darko Stojanovic / Pixabay.com

O COVID-19 se dovídáme nové a nové informace každý den. Stále jej ale dost dobře neznáme a máme jen hrubou představu o tom, co od něj můžeme čekat. Preventivně jsme tedy zabalili nejen sami sebe (do roušek), ale také obchodníci pečivo do sáčků, protože opatrnosti není nikdy dost. Teď se ale německý virolog pokusil všeobecné obavy z COVID-19 uklidnit tvrzením, že se koronavirem v obchodech nakazit nelze. Jak to tedy je a proč Finové tvrdí opak?

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Němci to vidí možná až příliš růžově

Ředitel virologického institutu při Bonnské univerzitě Hendrik Streeck, který je bezesporu jistě velkou kapacitou ve svém oboru, v rozhovoru pro televizi ZDF přesně řekl: „Neexistuje dosud ověřený přenos nákazy virem SARS-CoV-2 během nakupování nebo u kadeřníka.“

Důležitá jsou nicméně dvě slovíčka „dosud“ a „ověřený“. Obojí je relativní a zítra může být všechno zase jinak. To nás naše současná zkušenost s koronavirem naučila – být k překotným tvrzením skeptičtí a především opatrní.

Německý virolog dále řekl, že se nikdo nenakazil v obchodě a že virus se z jednoho člověka na druhého přenáší až po delším tělesném kontaktu, jako to bylo například v případě večírků v rakouských skiareálech, berlínském nočním klubu anebo při fotbalových utkáních v Bergamu.

Nejen na fotbalových zápasech bývá skutečně hodně narváno Keith Johnston / Pixabay.com

Šance, že se COVID-19 nakazíte dotykem kliky, je mizivá

Podle německého virologa se tak nemusíme obávat, že v obchodě pouhým nakupováním někoho nakazíme anebo že on nakazí nás. Dokonce prý existuje jen minimální šance, že se člověk nakazí z nějakého předmětu, jako je například klika.

Nakažený by tak podle Streecka musel úmyslně nakašlat kapénky na kliku a další člověk by se jí musel okamžitě dotknout a pak se dotýkat obličeje. Podle testů, které jeho tým provedl, vir zřejmě nepřežije jak na zmiňovaných klikách, tak ani na telefonech nebo na toaletách, pravděpodobnost nákazy tímto způsobem tedy virolog považuje za mizivou.

Koronavir je příliš vysušený a zřejmě neschopný dalšího života

A co američtí vědci? Ti zase přišli s tím, že vir dokáže přežít i 24 hodin na papíru, a dokonce až tři dny na plastu nebo na nerezové oceli. Nicméně německý Institut Roberta Kocha (RKI) upozorňuje na to, že tyto vědecké studie byly prováděny v laboratorních podmínkách, a ne v situacích, kterým čelíme v reálném životě.

Další německý virolog Christian Drosten také v optimističtějším duchu své německé kolegy podporuje a upozorňuje na to, že genetický materiál koronaviru, který se na površích najde, je se vší pravděpodobností příliš vysušený na to, aby byl životaschopný, a tudíž zřejmě není ani schopen někoho dále infikovat.

Dezinfikujete si telefon pokaždé, když přijdete domů? Podle Němců to zřejmě není potřeba Myriam Zilles / Pixababy.com

Finové to vidí možná až příliš černě

Jinak však na koronavirus pohlížejí výzkumníci z finské Aaltovy univerzity, kteří na názorném videu ukázali, jak probíhá šíření kapének mezi regály v uzavřeném prostoru – ano, přesně tak, v obchodech. Snadno tak může nakažený infikovat nakupující ve vedlejší uličce. Vir se podle finských studií může vzduchem pohybovat i několik minut, nakazit se tedy může nejen člověk ve vedlejší uličce, ale také lidé okolo infikovaného.

I když bychom rádi věřili optimistickým tvrzením Němců, náš nejslavnější taxikář nám budiž příkladem. Ten se zřejmě nakazil od svých zákazníků, se kterými jistě trávil méně času, než stráví kadeřník se svým zákazníkem, kdy tři hodiny nebývají u tohoto typu služby rozhodně ničím neobvyklým.

Pravda bude asi někde mezi

I když se tedy budou nařízení díky bohu postupně uvolňovat, nošení roušek bude mít smysl zřejmě ještě mnoho a mnoho měsíců.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz