Na zahrádky nesmíme, k okýnkům už ano. Pozor na dodržování pravidel, jak jíst venku

Máte hlad? V okýnku si můžete koupit něco na zub – ale pozor na dodržování pravidel Canva.com

Přestože restaurace zůstávají ve stavu nouze zavřené včetně zahrádek, některé podniky otevřely okýnka. Hladová okna nejsou jediná, provizorní okýnka zavedly také některé restaurace a kavárny – můžete si tak dát například pivo či kávu. Potřebujete si vyrazit pro něco na zub? Nezapomeňte dodržovat pravidla, která jsme shrnuli v tomto článku.

Přečtěte si také

Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?
Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Ochranné pomůcky? Nařízení stále platí

Přestože byla zrušena povinnost nosit roušku při samotném běhu či cyklistice na samotě nebo v přírodě, při návštěvě hladového okna nebo jiného gastro zařízení nařízení nosit ochrannou pomůcku stále platí. Vydejte se pro dobrou kávu, ale zatím jedině s rouškou.

Tip: Chcete-li se rychle najíst či napojit, nezapomeňte mít vždy při ruce dezinfekci a správně sundávat a nasazovat roušku – tedy za gumičky či zavazování. Ideální je pak použít novou ochrannou pomůcku. Pokud nemáte jednorázovou roušku, používejte látkové, které je možné vyvařit. Použitou roušku nakonec vždy umístěte do pytlíku.

Rozestupy stále platí

Pokud se ven k okénku vydáte, stále je nutné dodržovat zákaz shromažďování a nařízené rozestupy minimálně dva metry. Můžete tak zamířit ven například pro párek v rohlíku, ale pouze s členy domácnosti nebo v maximálním počtu dvou osob. Ve frontě i při konzumaci je pak nutné tyto rozestupy nadále dodržovat. A jak je to se samotnou konzumací?

Dodržování hygieny a použití dezinfekce by mělo následovat nejen po nákupech, ale i svačině v hladovém okénku Couleur / Pixabay

Konzumovat ano, ale v dostatečné vzdálenosti

Podle premiéra Andreje Babiše je konzumace na veřejnosti možná, ovšem při dodržování zmíněných pravidel. Chcete-li si pochutnat hned, odneste si pochoutku alespoň deset metrů od výdejny. Kromě tohoto pravidla je pak nutné sníst si jídlo nebo vypít nápoj v dvoumetrové vzdálenosti od ostatních konzumentů

Do okénka? Spíš výjimečně

Přestože jsou okénka některých gastro zařízení otevřená, měli byste si něco dát pouze v nutných případech. Stav nouze zatím trvá, naštěstí už vláda vyhlásila postupná uvolňování některých opatření. Už 25. května se tak můžete těšit na otevření letních zahrádek, restaurace a kavárny však budou moci skutečně otevřít až 8. června. Brzy se tak snad vrátí provoz všech služeb a zařízení do stavu, na jaký jste byli zvyklí.

Tip: Ke sportu i k vycházkám. Namísto roušky poslouží také praktický sportovní nákrčník. Ten můžete snadno upravit na vícevrstvý, v případě běhu v přírodě jej sundat – a naopak mezi lidmi zase nasadit. Aktuálně k dostání především v e-shopech, např. Alza je nabízí od 99 Kč, Sportisimo od 69 Kč, Tchibo od 99 Kč a Decathlon od 99 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz