Ceny rostou a porostou dál. Nejvíc zdražily vepřové a alkohol

Jaké nákupy se prodraží a na jakých můžete ušetřit? Alexas_Fotos / Pixabay

Aktuální situace okolo koronaviru přináší mnoho změn – nejen v životech lidí, zaměstnanců a podnikatelů, ale i v ekonomice. Kromě zpomalení inflace přinesla pandemie také zdražování v obchodních řetězcích. Čeho se týká?

Přečtěte si také

V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí
V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí

Na začátku pandemie přišlo zdražení těch komodit, po kterých byla největší poptávka. V praxi se tak potvrdilo, že pokud je po komoditě vysoká poptávka, roste její cena a nemusí se jednat o ropu nebo zlato, krásným příkladem je třeba teď aktuálně obyčejné droždí. Za pětinásobnou poptávkou mohlo stát zásobování domácností, ke kterému přistoupila většina rodin. 

„Poptávka je enormní. Odhadujeme, že oproti normálnímu průměru je přibližně pětinásobná. Zkombinovaly se Vánoce, Velikonoce, a to celé se ještě musí vynásobit dvěma,“ uvedl pro ČTK šéf výrobce droždí Lesaffre Česko Tomáš Podivínský. 

Logicky tak také stoupaly ceny dříve nedostupných roušek, respirátorů, ale i mýdel a dezinfekcí, jejichž ceny nebyly nijak regulovány státem.

Zdražily ovoce, zelenina i maso

Co všechno se v obchodech zdražuje? Nejen trvanlivé konzervy s lančmítem, ale i ovoce, zelenina, vepřové maso, zmíněné droždí nebo třeba brandy. Naopak ceny razantně nestoupají v případě bílého pečiva nebo hladké mouky. 

Největší nárůsty cen se týkají ochranných pomůcek OrnaW / Pixabay

Za alkohol si připlatíte

Nejvíce si nově připlatí ti, kteří si rádi dopřejí sklenku brandy, nicméně i obyčejný tuzemák zvedl cenu výš zhruba o sedm procent. U fernetu se cenovky navyšovaly zhruba o 13 procent. Za toto zdražování však nemůže jen onemocnění, které aktuálně hýbe světem, ale nárůst spotřební daně po Novém roce, díky čemuž ceny stouply již dříve. Ne všechny alkoholické nápoje však díky změnám koupíte za víc. Jen minimální zdražení se týká například piva, víno překvapivě dokonce mírně zlevnilo.

Objevte svět slev

Ne všechen sortiment byl zdražen – můžete se zaměřit i na pozitiva trhu, tedy na zlevněné zboží. Patří sem populární položky – za zmínku stojí máslo, mléčná čokoláda, olivový olej nebo mletá káva. Za pád ceny například cibule může loňská mizivá úroda, kvůli níž byly řetězce nuceny zeleninu přivážet – a logicky tak navýšit cenu. I přes snížení ceny cibule většina zeleniny zdražuje. Příčinou je nejen loňská neúroda, ale také fakt, že mnoho rodin nyní tráví čas v domácím prostředí a více vaří, proto je vyšší poptávka po čerstvé zelenině. Jak i přesto ušetřit? Kupujte sezónní zeleninu, nakupujte u lokálních pěstitelů a vařte beze zbytků. 

Tip: Sledujte akční letáky na Kupi.cz. Budete mít přehled o akcích – a ani zdražování nebude mít vliv na vaši rodinnou kasu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz