Co byste měli vědět dříve, než si pořídíte krb

Pořízení krbu je dnes mnohem jednodušší a levnější záležitostí, než kdy dříve. I tak postupujte obezřetně Jill Wellington / Pixabay

Mnozí z nás sní o poklidných večerech trávených se sklenkou vína, za zvuků jemně praskajícího dřeva v krbu. Ať již je tato představa jen romantickým blouzněním nebo návratem do starých dobrých časů, v dnešní době nepatří její realizace do říše snů a fantazie. Ještě než se vrhnete do instalace krbových kamen, doporučujeme zamyslet se nad několika podstatnými body, kterým věnujeme následující článek.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Jak náročné konstrukční úpravy jste ochotni podstoupit?

Stavíte-li nový dům, patrně tuto otázku nemusíte vůbec řešit. Mnoho rodin se ale pro pořízení krbových kamen rozhodne až po několika letech od zabydlení. Poté se ovšem vyplatí důkladně zapřemýšlet nad rozsahem prováděných stavebních úprav.

Od zvoleného řešení se následně odvíjí volba paliva. Krby na dřevo vyžadují odvod spalin ven z domu řádně vyvložkovaným komínem. U plynových sestav se o všechno stará ventilátor. Vzhledem k tomu, že lze jeho odvod umístit podle potřeby, nevyžadují plynové krby náročnější úpravy. 

Hodláte topit plynem nebo dřevem?

Neřešíte rozsah nutných stavebních prací a zajímají vás jiná hlediska? Jestliže si libujete v tradicích a chcete do svého domova dostat kousek historie, zvolte dřevo. Až se zaposloucháte do praskání polínek, budete ve svém živlu. Buďte však připraveni i na daň v podobě častého vysávání popelu a údržbu pomocí odpovídajících čisticích prostředků. Neopomeňte též vyhradit místo pro uskladnění paliva.

K údržbě vám pomůže třeba tento pomocník

Nemáte zájem trávit údržbou více času, než je nezbytně nutné? Hodláte krb využít jako doplňkový zdroj tepla v zimních měsících? Přesně pro vás jsou plynová krbová kamna jako stvořená. Těšte se na čisté spalování bez nutnosti skladování otopu. A je-li v domě zavedena přípojka plynu, instalace nezabere odborníkovi více než pár hodin.

Jestliže se rozhodnete pro dřevo jako palivo, připravte si dostatek místa pro jeho uskladnění Lum3n / Pexels

Jaký vzhled si přestavujete?

Už samotné pořízení krbu představuje poměrně výrazný zásah do celkového vzhledu domácnosti. Rázem získá dům přirozené, všemi obletované centrum, které by mělo podtrhovat celkové ladění interiéru. Výrobci na tento fakt naštěstí pamatují, a proto do své nabídky zařadili celou řadu designových a barevných kreací.

Na své si přijdou jak milovníci klasiky, tak i podporovatelé moderních trendů. Z materiálů dominují mramor, kámen, cihla, své místo mají ale i litina nebo ocel. A jestliže toužíte po atypickém vzhledu, můžete si svůj krb vybudovat kousek po kousku sami.

Pro méně náročné jsou pak v nabídce předpřipravené sety, které jednoduše sestavíte jako stavebnici. V každém případě si před nákupem vše důkladně promyslete, aby zamýšlená dominanta obývacího pokoje nepůsobila jako pěst na oko. 

Nabídka krbů je skutečně široká a zahrnuje jak velmi levné, tak i luxusní materiály Wkedersha / Pixabay

Jak velký finanční obnos máte připraven?

Všechno je o penězích. A v případně projektu domácího ohniště to platí dvojnásob. Ceny se v současné době pohybují od 5 000 do 80 000 korun. Nejlevnější skupina čítá drobné kotlíky, zatímco nejvyšším cenovým relacím dominují mohutná kamna.

Berte ovšem taktéž v potaz, že nákupem krbu finanční zátěž nekončí. Neustálé investice do údržby a paliva nějaké ty peníze také spolknou. I proto vše velmi dobře zvažte ještě před návštěvou obchodu, abyste posléze nebyli nepříjemně překvapeni.

Dostali jste z myšlenek na oheň chuť na pořádné maso?

Doporučení na závěr

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, jednu věc mají všechny krby společnou – průhledové sklo. Aby byl výsledný dojem úplný, neopomíjejte jeho častou údržbu. Zakupte si speciální čisticí prostředek a alespoň jednou týdně mu dopřejte zaslouženou péči. Vyplatí se také pořídit si vysavač na krbová kamna a sadu krbového nářadí

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz