Koronavirus se může šířit i z prádla. Jak postupovat při manipulaci s textilem a v čem prát?

Pračka nedokáže vyřešit vše Canva.com

Náš domov bohužel není bezpečným útočištěm, kam koronavirus nemůže. A právě proto bychom měli také k oblečení, ve kterém jsme před tím například nakupovali, přistupovat jako ke kontaminovaným předmětům. Jak s prádlem naložit, když přijdete domů, a na co při praní nezapomenout?

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

K rozšíření koronaviru doma stačí jedna jediná chyba

Když se nad tím zamyslíte, je to totéž jako u lékařů, kteří musí dodržovat striktně dané postupy při manipulaci se zdravotnickými pomůckami a oblečením. Stačí tak jedna jediná chybička, a můžete virus doma nevědomě rozšířit.

Naštěstí se běžně nepohybujeme v tak kontaminovaném prostředí jako zdravotnický personál, ale to neznamená, že bychom měli být snad méně opatrní. Kdepak, právě naopak. Na toto téma vyšlo již několik vzájemně se rozcházejících studií, které se věnovaly tomu, jak dlouho dokáže virus přežít na nejrůznějších površích. Právě proto bychom se na ně stoprocentně spoléhat neměli – jedny chlácholí, že nevydrží příliš dlouho, jiné možná až příliš straší.

Co se oblečení týče, běžně nenosíme jen bavlnu nebo jiný typ látky. Na oblečení máme obvykle kovové či plastové komponenty, na kterých může virus ulpět o několik hodin až dnů déle než na látce.

Jedno z těch vůbec nejdůležitějších opatření, které přispějí k zamezení šíření viru je přitom tak jednoduché – důkladné mytí rukou.

Mýt si ruce je základ zukunftssicherer / Pixabay.com

Pračka a prací prostředek úspěch nezaručují

Když vložíme prádlo do pračky, použijeme běžný prací prostředek a vypereme jej při vyšší teplotě, neznamená to, že bude zcela čisté a bez bakterií a virů. Právě tímto způsobem se může nejen koronavirus (ale také jiné viry a bakterie) přenést i na oblečení ostatních členů rodiny. A aby toho nebylo málo, mikrobi se mohou usadit i v pračce a pak kontaminovat také další várku prádla. Právě proto je důležité textil pořádně vyžehlit.

Co s prádlem a pračkou (ne)dělat?

  • Nevytřepávejte oblečení.
  • Zabraňte tomu, aby se špinavé prádlo setkalo s čistým.
  • Při manipulaci s prádlem používejte jednorázové hygienické rukavice.
  • Perte na co nejvyšší možnou teplotu a používejte vhodný prací prostředek – tedy dezinfekční. Oba tyto kroky pomohou k jistější likvidaci viru.
  • Po doprání prádlo z pračky ihned vyndejte, aby se viry nemnožily. 
  • Jakmile skončíte manipulaci s oblečením, umyjte si důkladně ruce vodou a mýdlem anebo dezinfekcí na bázi alkoholu.
  • Nezapomínejte také pravidelně dezinfikovat koš na použité prádlo. Hodně pomůže, když do koše vložíte jednorázový igelitový pytel.
  • Dbejte na řádný úklid a dezinfekci i prádelny anebo místnosti, kde máte umístěnou pračku.
  • Nezapomeňte pravidelně dezinfikovat pračku.
  • Všechno prádlo řádně vyžehlete.
Všechno prádlo řádně vyžehlete Canva.com

Sanytol dezinfekce na prádlo ničí 99,9 % bakterií

Jakou dezinfekci na oblečení použít?

Samozřejmě takovou, která vám oblečení nezničí.

Doporučit lze Sanytol dezinfekci na prádlo, která neobsahuje chlór a ani žádné jiné látky, jež by mohly poškodit vlákna či barvu textilie. Dle výrobce ničí 99,9 % bakterií, mikrobů a plísní a dezinfekční účinek má již od 30 °C. Dezinfekci na prádlo najdete i pod privátní značkou v drogerii dm pod názvem Denkmit dezinfekce na prádlo, která slibuje účinnost proti virům a bakteriím už při praní od 15 °C.

Prádelny, které perou prádlo mimo jiné pro zdravotnický personál, používají například dezinfekční prací prášek Ariel Formula Pro+, který zabíjí 99,999 % bakterií a vynikajících výsledků podle specifikace výrobce dosahuje už při praní od 40 °C.

Tip: Pokud budete v obchodě vybírat vhodný prací anebo jiný čisticí prostředek, zaměřte se na ty, které obsahují bělidlo, alkohol či peroxid vodíku, takové jsou k hubení virů a bakterií nejúčinnější. Přírodní produkty, jako jsou ocet či tea tree olej, odborníci na koronaviry nedoporučují.

Perte při vysokých teplotách

Přestože dezinfekční prostředky slibují účinek od nízkých teplot, vždy perte na co možná nejvyšší teplotu, kterou konkrétní látka snese. Pokud máte oblečení, které musíte prát jen při nízkých teplotách, odložte si jej ve skříni raději na někdy jindy, až to nebude s koronavirem tak „horké“.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz