Koronavirus v Česku aktuálně: Nejnovější informace o tom, co se děje v obchodech

Některé obchody mohou být otevřené, jiné však musí zůstat zavřené. Jak se v tom vyznat? Adobe Stock

Aktuálně platí, že nouzový stav bude v České republice zatím trvat do 30. dubna. Zůstávají zavřené mnohé obchody a restaurace, ale také kina či divadla. Některá zařízení naopak dostala postupně výjimku a lidé do nich mají přístup. V našem online článku se dozvíte nejčerstvější informace o otevřených obchodech a provozovnách, které se postupně otevřely nebo plánují otevřít. 

Přečtěte si také

Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?
Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?

24. duben 

7:00 Otevřené hranice a možnost potkávat se ve skupinkách 10 lidí

Vláda zrušila zákaz volného pohybu osob, místo dvou lidí se ode dneška mohou potkávat skupinky po deseti osobách. Navíc je možné vycestovat z České republiky, ale po návratu bude nutný negativní test na koronavirus nebo karanténa. Rozvolňování opatření urychlí vláda o dva týdny oproti původnímu plánu. Pandemii se totiž daří zvládat. Za čtvrtek přibylo 55 pacientů s covid-19. 

23. duben 

18:30 Vláda uvolnila opatření, už v pondělí otevřou obchody o ploše 2 500 m², fitka i zoo

Vláda zrychlí naplánované uvolňování restrikcí o 14 dní. Ve čtvrtek to řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Už v pondělí 27. dubna se otevřou obchody až o ploše 2 500 metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech. Současně se otevřou venkovní prostory zoo nebo například fitness centra. Restaurace by mohly zahrádky otevřít už 11. května, nikoliv až 25. května, jak se původně plánovalo.

7:00 Premiér Andrej Babiš: Všechny obchody by se mohly otevřít v květnu

Otevírání obchodů by se mohlo sjednotit a všechny by se mohly otevřít v květnu. České televizi to řekl Andrej Babiš. Ve čtvrtek to projedná vláda. Dosud plánovala, že prodejny v obchodních centrech otevřou až 8. června.

22. duben

PLANEO Elektro otevře už v pondělí a nabídne respirátory za akční ceny

Provozovny do 200 metrů čtverečních v celé ČR mohou otevřít už v pondělí 27. dubna. Velké prodejny, které nesplňují limit do 200 m², mohou využít výjimky a opáskovat prostor v obchodech na požadované metry. Některá elektra chystají v rámci otevření velké slevové akce, například v PLANEO Elektro se můžete těšit na Black Friday, a to až do 10. května. K dostání zde budou i dezinfekční prostředky, roušky a respirátory za snížené ceny. „V naší síti PLANEO Elektro jsme přijali veškerá opatření, abychom v mezích, které nám tato složitá situace dovoluje, maximálně ochránili naše zákazníky i zaměstnance. Věříme, že společným zodpovědným chováním učiníme nakupování bezpečným a zákazníkům obnovíme komfort dostupnosti spotřební elektroniky i příjemný a kvalitní servis, na který jsou u nás zvyklí,“ dodává Tomáš Opluštil, výkonný ředitel maloobchodního prodeje společnosti FAST ČR, která PLANEO Elektro provozuje.

21. duben

Tchibo otevře již v pondělí

Vybrané kamenné obchody Tchibo otevírají již v první vlně uvolňování vládních opatření. Otevřeno bude osm obchodů, konkrétně v Praze Havelská, Letenské náměstí, Quadrio, DBK, Hlavní nádraží a Fashion Arena Outlet Štěrboholy, v Brně obchod na Masarykově ulici a dále ještě Outlet Arena Moravia, a to ve standardní otevírací době. Pro zákazníky je připravena řada akcí jak na kávu (2 + 1 balení zdarma na zrnkovou kávu, 3 + 1 na kapsle), tak plošná 20% sleva na veškeré spotřební zboží.

20. duben 

Ministr prozradil, jak mohou otevřít i velké obchody: Stačí páska a vlastní vchod 

Otevřít mohou od 27. dubna i velké prodejny, které zmenší svůj prostor do 200 m². Prodejnu lze zmenšit například opáskováním prostorů, kam se dostane zákazník. 

17. duben

Od pondělí mohou otevřít i psí salony

V pátek se opět sešla vláda, aby představila konkrétní podobu první fáze uvolňování opatření, která započne už v pondělí 20. dubna. „Psí salóny zařazujeme k ostatním profesím a pouštíme od pondělí 20. dubna. Je to podobný případ jako například výroba a oprava brašnářského zboží, sice živnost volná, ale je to na hraně s řemeslem, taky pouštíme od pondělí,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček pro televizi Nova. Kadeřnictví pro lidi přitom otevřou až 25. května.

16. duben 

Hollandia daruje svým zákazníkům roušky

Mlékárna Hollandia Karlovy Vary připravila pro své zákazníky v Česku speciální formu pomoci. Členům věrnostního Hollandia Clubu věnuje zdarma 20 tisíc roušek. 

14. duben 

Vláda dnes představila nový plán uvolňování 

Od pondělí příštího týdne se znovu otevřou farmářské trhy, prodávat začnou řemeslníci a otevřou se i autosalóny. Rozhodla o tom vláda. Vicepremiér Karel Havlíček představil scénář postupného otevírání obchodů a služeb. Studenti čtvrtých ročníků středních škol se vrátí do škol 11. května kvůli maturitám. Stát plánuje školy otevírat postupně a jen po malých skupinkách. 

13. duben

Potraviny dnes zůstaly zavřené 

Dnes na Velikonoční pondělí mohou podle ČOI zůstat otevřené obchody s potravinami, ty však situaci nevyužily. Nakoupit tak můžete dnes jen na benzinových stanicích.

12. duben

9:00 Lidé vzali hobby markety útokem

Lidé hromadně vyjeli do hobby marketů poté, co jejich otevření za nouzového stavu ve čtvrtek umožnila vláda. Otevřené můžou být i dnes, stejně jako stavebniny, železářství nebo květinářství. Zavřeno budou mít pouze na Velikonoční pondělí. Další obchody se zřejmě otevřou po svátcích, uvažuje se například o knihkupectvích, papírnictvích či prodejnách obuvi. Přednost budou mít zřejmě obchody, které stojí samostatně. V obchodních centrech zůstávají otevřené jen potraviny, drogerie, optiky nebo trafiky. Vláda o otevření dalších obchodů rozhodne během svátků.

8:00 Na nákup do zahraničí si v nejbližších měsících nezajedeme

Jak potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: „Pokud jde o hranice, tak tam to rozhodně není věc následujících týdnů, možná ani nejbližších měsíců.“ Na slevové akce u našich sousedů se tak můžeme pouze dívat v online letácích na webových stránkách Kupino.pl, Kupino.sk, Kupino.at nebo Kupino.de. Otázkou zůstává, kdy se tam skutečně za nákupy vydáme. 

11. duben

10:00 Otevírací doba o Velikonocích v obchodech

Aktuálně: Otevírací doba Velikonoce 2020. ČOI povolila otevřít obchody i v pondělí

9. duben 

9:00 Ode dneška můžete vyrazit nakoupit do všech hobby marketů i železářství

Dnes se otevírají hobby markety, obchody se stavebninami, železářství, prodejny a servisy jízdních kol. Jsou tak dalšími maloobchodními provozovnami, pro které už neplatí zákaz prodeje.

7. duben 

15:00 Nově mohou otevřít kompostárny, sběrné dvory i sportoviště

Od úterý 7. dubna mohou lidé i do provozoven pro sběr a výkup surovin, do kompostáren a odložit nepotřebné věci ve sběrných dvorech. Současně ministerstvo umožnilo provoz některých venkovních sportovišť. Lidé například mohou hrát tenis, ovšem zázemí sportovišť, resp. společné šatny a sprchy musí i nadále zůstat zavřené.

10:30 Tescoma otevřela své prodejny a nabízí v nich roušky i dezinfekci 

Od 2. dubna 2020 mohou nově podle vládního nařízení otevřít prodejny domácích potřeb, pokud lze v provozovně nakoupit ochranné prostředky dýchacích cest, jako jsou respirátory, roušky (nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének), rukavice nebo dezinfekci. Tescoma se jako jedna z prvních velkých firem u nás této příležitosti chytla, a v těchto dnech tak má již 25 značkových prodejen z celkových 125 prodejních center zalistovány roušky a dezinfekce, které si už dnes můžete zajít koupit do stejnojmenné prodejny, například v Praze, Brně, Jihlavě nebo Hradci Králové. Další značkové prodejny je budou následovat. Více se dočtete v našem článku: Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci.

6. duben 

18:15 Od čtvrtka nakoupíte v hobby marketech, stavebninách či cykloprodejnách

Vláda umožní od čtvrtka provoz hobby marketů, prodejen stavebnin, železářství či prodej a servis jízdních kol. V provozech by ale měla platit přísnější hygienická pravidla. „Všichni zákazníci budou muset být minimálně dva metry od sebe, pokud se nejedná o rodinné příslušníky nebo doprovod. Prodejny musí zařídit dezinfekční prostředky u vchodu a bude povinnost nosit rukavice,“ oznámil ministr Havlíček po jednání vlády.

15:00 Drogerie dm chtějí mít na Velikonoční pondělí zavřeno, ale...

Síť dm drogerií avizuje, že bude mít většinu svých značkových prodejen zavřených, jak nám však prozradil tiskový mluvčí dm drogerie Jiří Peroutka, situace se může změnit: „Z naší strany jsme připraveni mít v pondělí zavřeno, ale pokud dojde k prodloužení nouzového stavu, je možné mít i otevřeno a v případě obchodních center bude záležet na domluvě s nájemcem – tedy přímo obchodním centrem, pak by musela být provozní doba řešena individuálně,“ vysvětluje situaci k otevírací době o Velikonocích Peroutka. 

5. duben

19:00 Zoot zavádí speciálního kurýra. Počká, než si oblečení zákazník zkusí

Český e-shop s oblečením Zoot v úterý spustil novou službu. Zákazníkům v Praze nově zboží bude rozvážet kurýr, který počká, než si oblečení zákazník vyzkouší. Pokud mu nebude vyhovovat, může ho po kurýrovi rovnou poslat zpět. Obchodu se přitom poslední dobou nedaří a COVID-19 mu způsobuje další ztráty.

4. duben

18:00 Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody nebo sportoviště

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl na Twitteru, že navrhne vládě otevření některých obchodů a provozoven, a to od čtvrtka. Podmínkou ale bude přísný hygienický režim. Dodal, že se připravuje rovněž uvolnění nekolektivního rekreačního sportu na venkovním sportovišti nebo v přírodě. 

11:00 K normálu se můžeme začít vracet už před Velikonocemi

Už před Velikonocemi by vláda mohla zrušit zákaz prodeje pro další obchody a také pro některá sportoviště. V rozhovoru pro sobotní Právo to připustil premiér Andrej Babiš. Vše ale podmínil dalším vývojem pandemie v Česku i ve světě.

10:00 O Velikonocích si potraviny nenakoupíte i přesto, že ČOI povolila otevřít

Letošní rok mohou mít velké řetězce podle České obchodní inspekce otevřeno díky nouzovému stavu. Zeptali jsme se proto zástupců těch největších obchodů s potravinami, jestli otevřou, nebo nechají své zaměstnance doma: Aktuálně: Otevírací doba Velikonoce 2020. ČOI povolila otevřít obchody i v pondělí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz