Trápí vás tik v oku, křeče a nebo píchání v boku? Potraviny, které uleví

Nedostatek hořčíku je v našem těle důvodem pro mnohé zdravotní obtíže

V noci vás budí křeče nohou, přes den vás rozčiluje cukající oko a hned po probuzení se cítíte vyčerpaní a bez energie. Poznáváte se v tom? Pak vás pravděpodobně trápí nedostatek hořčíku. Zjistěte, jak se jeho deficit v těle projevuje a jak jej nejlépe doplnit.

Přečtěte si také

Ani mráz neuchová jídlo navždy. Jak dlouho můžete nechat potraviny v mrazáku?
Ani mráz neuchová jídlo navždy. Jak dlouho můžete nechat potraviny v mrazáku?

Hořčík je naší nepostradatelnou součástí. Někdy bývá právem označován jako „prvek života“. Jeho nedostatek se v našem těle může projevovat mnoha nepříjemnými i závažnými způsoby. 

Nejčastější projevy nedostatku hořčíku

Únava a ztráta energie – hořčík v našem těle pomáhá cukrům vstřebávat se do buněk, čímž získáváme potřebnou energii. Výrazně také buňkám pomáhá v jejich okysličování. Pokud ho nemáme dostatek, nemohou správně fungovat ani tyto procesy.

Křeče v nohách – pronikavými a bolestivými křečemi naše dělo doslova volá po doplnění hořčíku, ať už během noci, při protažení nebo sportu. Častým příznakem je také tzv. syndrom neklidných nohou.

Píchání v boku při běhání – sotva se rozběhnete, začne vás píchat v boku? Na vině je opět chybějící hořčík, který nemůže dostatečně podporovat okysličování buněk ve spodní části trupu.

Nervozita, podráždění – hořčíkový deficit se podepisuje i na našem psychickém zdraví. Hořčík potřebujeme pro normální činnost nervové soustavy, dokáže nás uvolnit. Pokud jsme ve stresu, naše dělo dokonce hořčík spotřebovává několikanásobně rychleji, než když jsme v klidu. O to víc jej v takových chvílích potřebujeme doplnit.

Mezi další příznaky chybějícího hořčíku patří: vysoký či naopak nízký krevní tlak, bolesti hlavy a migrény, bolesti zad, problémy spojené s trávením, poruchy spánku, zhoršená paměť, brnění končetin i srdeční arytmie.

Nedostatek hořčíku způsobuje únavu, ztrátu energie, nervozitu i bolesti hlavy a migrény

Nejlepší zdroj hořčíku? Vsaďte na kakao a ořechy!

Doporučená denní dávka hořčíku, kterou by měl dospělý člověk přijmout, se pohybuje kolem 350 mg. Pro představu, 100 g banánů obsahuje 27 mg hořčíku, u kakaového prášku (bez přidaného cukru) je to 207 mg a u špenátu 80 mg. Nejvíce hořčíku potom obsahují ořechy – ve 100 g mandlí najdete 275 mg hořčíku a ve stejném množství para ořechů se ho ukrývá až 377 mg.

Podívejte se na přehled potravin s nejvyšším obsahem hořčíku:

  • ovoce – datle, fíky, banány, grapefruity, sušené meruňky a lesní plody (jahody, ostružiny, maliny, borůvky)
  • zelenina – artyčoky, brokolice, špenát, saláty, květák, brokolice, avokádo
  • luštěniny – fazole, sójové boby, hrách, čočka
  • ryby – candát, treska, tuňák, losos
  • obiloviny a cereálie – mouka (celozrnná, pšeničná, kukuřičná), pohanka, ovesné otruby, bulgur, kukuřičné lupínky
  • ořechy a semínka – mandle, kešu, para ořechy, piniové oříšky, buráky, dýňová semínka
  • kakao, čokoláda s vysokým obsahem kakaa
Ořechy jsou nejvýznamnějším zdrojem hořčíku, proto se doporučuje konzumovat alespoň hrst ořechů denně

Proč nám hořčík tolik chybí?

Důvodem chybějícího hořčíku v těle nemusí být pouze jeho nedostatečný příjem. Mnohé potraviny přichází v současné době o významný obsah hořčíku kvůli nekvalitním zemědělským půdám nebo kvůli nešetrnému průmyslovému zpracování. Často je na vině nesprávná životospráva a nadměrná konzumace potravin, které obsahují látky zamezující vstřebávání hořčíku do organismu. Mezi takové potraviny patří například bílé pečivo, tučná a sladká jídla, uzeniny nebo alkohol.

Naopak některé látky a vitamíny vstřebávání hořčíku účinně podporují. Významný je v tomto ohledu především draslík, zinek nebo vitamín B (B1, B2 a B6). 

Tip: Pokud se rozhodnete dodávat svému tělu hořčík v podobě doplňků stravy, všimněte si, že tyto přípravky často obsahují právě spojení hořčíku a vitamínu B6. Tuto účinnou kombinaci látek najdete například v tabletách, které můžete s věrnostní kartičkou zakoupit za zvýhodněnou cenu v lékárnách.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz