V karanténě je čas protřídit domácnost. Znáte pravidlo jednoho roku?

Boxy se hodí na uložení nepotřebných věcí Canva

Už nevíte kudy kam? Využijte aktuální situaci ku prospěchu – věnujte volný čas během karantény jarnímu úklidu. Jenže není úklid jako úklid – tentokrát máme na mysli třídění věcí v rámci domova, které vede k uvolnění místa, energie a snadnějšímu udržení pořádku. Jak na to?

Přečtěte si také

Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?
Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?

Místnost po místnosti

Chcete-li provzdušnit váš domov, stačí jej zbavit zbytečných věcí. Nejenže získáte hromadu úložného prostoru, který nyní zabírá velké množství nepoužívaných věcí, navíc budete mít dobrý pocit. Ideální je začít jednou jednodušší místností, ve které je méně věcí. Tak si osaháte nejvhodnější postup. Osvědčilo se pokračovat skříňku po skříňce, úložiště za úložištěm. Jakmile projdete všechny věci a potřeby, můžete uložit ty nezbytné a rovnou v dané místnosti odbýt jarní úklid – umýt okna, setřít prach, podlahy – zkrátka mít vše hotovo pěkně při jednom.

Pravidlo jednoho roku

Nezapomeňte, že pokud se chcete zbavit nepotřebných věcí, nesmíte podléhat sentimentalitě. Naopak – prostě a jednoduše dejte bokem všechno, co jste za poslední rok nenosili, nepoužili, nevyužili. Zjistíte, že jde o pěknou hromadu věcí – ty však mohou posloužit někomu jinému. Nebojte se je prodat nebo darovat potřebným, jistě se najde někdo, komu udělají radost.

Praktické boxy s víkem využijete doma stále Canva

Praktické boxy

Když už třídíte, je dobré myslet také na systém ukládání. Systematičnost a organizace vám pomohou udržovat pořádek. Jednoduše ukládejte předměty s podobným využitím. K tomuto účelu vám mohou pomoci košíky, boxy a krabice. Takto budete mít přehled, získáte praktické pomocníky a budete mít uklizeno. Navíc některé z nich můžete vystavit – neztratí se v knihovně, regálech, v obývací stěně. Mějte při ruce vše, co potřebujete.

Uklizený prostor působí zcela novým dojmem jarmoluk / Pixabay

Tip: Vakuové pytle jsou skvělými pomocníky při úklidu sezónních věcí. Můžete je uskladnit, aniž by zabíraly mnoho místa.

I externí prostory si zaslouží pozornost

Máte už s partnerem tak trochu ponorku? Nebojte, nemusíte ho rovnou také vytřídit. Pošlete ho do garáže, kůlny, dílny, sklepa, zkrátka kamkoli, kde to má na starost. I on se může pustit to třídění svých věcí. Dopřejete si navzájem prostor, pročistíte ovzduší a zvládnete jarní úklid levou zadní. Proč ne?

Tip: Úložný díl pod postel přidá další praktické úložiště, které se vám bude hodit. Může skrývat přikrývky, povlečení nebo sezónní oděvy.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz