Jak kreativně na dlouho zabavit děti? Stačí vám skořápky od vajíček, ostatní najdete venku

Jak kreativně zabavit děti? Stačí vám skořápky od vajíček a ostatní najdete venku Linda Michalčíková

V době koronavirového volna je čím dál těžší vymyslet dětem zábavu, která by je bavila a vydržely by u ní dlouhou dobu. Přinášíme tip, jak zabavit děti, který může být také inspirací pro učitele, již zadávají úkoly dětem přes internet a docházejí jim nápady. Inspirací nám byl úkol z prvouky, který dostal syn naší šéfredaktorky. Nejenže byl kreativní a poučný, ale děti skutečně zabavil.

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Co vytvořit ze skořápek od vajíček? 

Vajíčka jsou potravinou, kterou používáme doma při vaření takřka denně, proto nebude složité dětem pár skořápek schovat. Důležité je, snažit se je nerozbíjet v půlce, ale jako by jim jen rychlým pohybem ostrým nožem setnout špičku. 

Jarní dekorace ze skořápek

Co budeme potřebovat:

  • dostatečný počet skořápek
  • semínka řeřichy, pažitky nebo cibulovin ze zahrádky (narcis, ladoňka), skvěle poslouží i různé drobné skalničky (netřesk nebo rozchodník)
  • substrát nebo zeminu či písek ze zahrady
  • stojánek na vajíčka (dá se vyrobit i z toaletního papíru nebo proužku tvrdého papíru)
  • fixy 
Využijte skořápky od vajec pro jarní tvoření s dětmi Linda Michalčíková

Postup:

Postavte skořápky vajíček do stojánků a dejte dětem do menší nádoby substrát (dá se nahradit hlínou nebo pískem ze zahrady). Skořápky nechte děti naplnit do poloviny zeminou. I přesto, že mají děti malé prstíky, bude se jim lépe pracovat s kávovou lžičkou, která se do skořápky pohodlně vejde. Teď přichází na řadu sázení. Je jen na vás, co máte doma po ruce. Použít můžete osení nebo malé cibulové kytky ze skalky, jako jsou narcisy a ladoňky. Ale krásně se celý rok bude ve skořápkách dařit i malým sukulentům ze skalky, jako je například netřesk. Fantazii se meze nekladou. 

Tip: V supermarketech seženete v těchto dnech různá semínka bylinek, osení, ale také malé jarní cibuloviny, které můžete začít pěstovat ve skořápce a pak jim najít prostor venku na zahradě. 

Skořápky naplňte substrátem a zasaďte do nich sazeničky Linda Michalčíková

Doplňte do skořápek hlínu až po okraj, a tím je půl práce hotovo.

Na řadu přicházejí barevné fixy, kterými děti pomalují skořápky. 

Vaječné skořápky s kytičkami pomalujte fixou Linda Michalčíková

„Jsem si jistá, že tahle zábava bude bavit malé i větší děti, stejně jako ty mé. Samík se touto aktivitou, která přišla jako podnět ze školy od jeho paní učitelky v rámci domácí výuky výtvarné výchovy a prvouky, zabavil na dlouhou dobu a poznal u ní, co všechno roste u nás ve skalce. Také jsme procvičili druhy rostlin, že některé kytičky rostou ze semínek, zatímco jiné mají svou cibulku,“ chválí naše šéfredaktorka domácí úkol svého syna.

Skořápky od vajec jako dekorace s rostlinkami Linda Michalčíková

Až vás dekorace omrzí nebo bude provizorní květináček rostlince malý, stačí jen skořápku zasadit do země venku před domem. Skořápka dodá půdě vápník, který patří k biogenním prvkům, jež jsou nezbytné pro rostlinné i živočišné formy života v půdě, ale také zlepšuje odolnost proti škůdcům, chorobám a mrazům. A také vám bude kytička narcisů dělat radost třeba i příští rok na jaře.