Krize knižního trhu přetrvává. Kvůli koronaviru bojují knihy o přežití

Takhle by se dala obrázkem vyjádřit krize knižního průmyslu Pixabay.com

Pandemie koronaviru knižní trh zasáhla tak jako nikdy v historii. Je paralyzován. Jen těžce dýchá. A to nejen u nás v Česku, ale také v zahraničí. Knihkupectví musela zavřít, nakladatelstvím se tak nedostávají peníze, odkládají vydání novinek a mezinárodní veletrh Svět knihy, který se měl konat v květnu, byl odložen na říjen.

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

„Nezaplatíme vám,“ řekl největší distributor knih nakladatelstvím, pak to odvolal

Zatímco se všichni lidé upínají v nadějích na dobu, až bude zase všechno jako dřív, nakladatelství se spíše děsí, že bude všechno jinak. Milan Gelnar, ředitel nakladatelství Argo, totiž vyjádřil obavy, že se knižní trh už nenastartuje na úroveň před pátkem 13. března. Pátek třináctého, jak příznačné.

Největší český distributor knih, společnost Euromedia Group (vlastní vydavatelství Odeon, Ikar, Universum, provozuje také knihkupecký řetězec Luxor), 17. března trochu nešťastně oznámila nakladatelům a knihkupcům, že od soboty 14. března jeho maloobchodní sekce Neoluxor, s. r. o., negeneruje žádné tržby z kamenných obchodů, a proto pozastavují úhrady třetím stranám až do odvolání. Příchozí prostředky prioritně použijí na pokrytí závazků vůči svým zaměstnancům.

Také teskníte po svém oblíbeném knihkupectví? Pixabay.com

Nakladatelství a distributoři napsali premiérovi otevřený dopis

Nakladatelství i knihkupci se samozřejmě začali bouřit a sdílet dopis na internetu. Ve velkém se tak shledali se zastáním čtenářů, kteří jednání firmy odsoudili. Někteří nakladatelé pak apelovali na čtenáře, aby knihy nakupovali přímo u nich, a nikoli přes řetězce knihkupectví, které jejich peníze zadržují.

Na tuto vlnu kritiky jak oněch třetích stran, tak zákazníků, se Euromedia nechala slyšet, že v rámci možností a bez velkých odkladů závazky vůči nim splní.

Namísto toho se Euromedia Group společně s dalšími nakladateli a distributory (např. Albatros Media, Kosmas, Dobrovský, Argo, Knihcentrum a další) podepsali pod otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi, ve kterém jej požádali o plnou náhradu škody způsobenou v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními dříve, než budou jejich následky likvidační.

Knihkupectví konečně otevřela

Knihkupectví se po dlouhé pauze otevřela v pondělí 27. dubna, fungují nicméně za zvláštních hygienických opatření. Při vstupu do prodejny je nutné povinně použít dezinfekci rukou, není povoleno listovat knihami a ideálně by měla být dezinfekce použita také při odchodu z prodejny.

Květiny letos vlivem krize nejdou na odbyt Pixabay.com

Netrpí jen knihy, ale také květinový průmysl

Velké ztráty kvůli koronaviru sčítá také květinový průmysl, a to zejména v Nizozemsku, kde se vyhazují miliony a miliony květin denně – tulipány, růže, chryzantémy a mnohé další. A co se nevyhodí, to se prodá hluboko pod cenou. Poptávka po květinách totiž zcela opadla, a pokud tento stav neustane, budou muset Nizozemci podle tiskového mluvčího holandské květinové burzy Royal Flora Holland Michela van Schie zlikvidovat 70 až 80 % jejich roční produkce květin.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz