Aktuálně: Otevírací doba Velikonoce 2020. ČOI povolila otevřít obchody i v pondělí

Jaká bude otevírací doba v obchodech na Velikonoce 2020? Canva

Česká obchodní inspekce včera vydala prohlášení, ve kterém stojí, že pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních. Nadále by ale platila opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se zákazu maloobchodního prodeje. Výjimka by se tak vztahovala zejména na potravinářské řetězce, které by za běžných okolností musely mít podle zákona o prodejní době zavřeno.

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

Po včerejší tiskové zprávě ČOI jsme se zeptali velkých řetězců, jak to bude s jejich otevírací dobou. Zajímalo nás, jestli využijí příležitosti otevřít výjimečně i na Velikonoční pondělí, nebo nechají své zaměstnance doma odpočívat. 

Penny Market 

„Výklad zákona o otevírací době ze strany ČOI jsme zaznamenali. My ovšem žádné změny v otevírací době nechystáme. Na Velikonoční pondělí budou naše prodejny zavřené tak jako obvykle. Zejména pro naše zaměstnance je to možnost si odpočinout a strávit čas s rodinou. Všichni víme, že pro ně, stejně jako pro všechny profese v první linii, byl poslední měsíc velmi náročný a volný den na odpočinek si právem zaslouží. Jsme hrdí na to, jak fyzicky i psychicky náročnou situaci zvládají. Za jejich přístup a nasazení jsme velmi vděční a děkujeme jim za to,“ sdělil redakci mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

Od čtvrtku 9. dubna do neděle 12. dubna budou mít prodejny Penny běžnou otevírací dobu.

Prodejny Penny Market budu o Velikonocích 2020 zavřené Penny Market

Kaufland

Během Velikonočního pondělí bude všech 134 prodejen Kaufland v celé ČR zavřeno. V ostatní dny během velikonočních svátků budou prodejny otevřeny jako obvykle. "Jsme si velmi dobře vědomi toho, jak mimořádně náročná je současná situace pro naše zaměstnance. Nesmírně si jejich každodenního pracovního nasazení vážíme a Velikonoční pondělí vnímáme jako čas, kdy si mohou odpočinout a strávit svátky v klidu, se svou rodinou," sdělila Kupi Magazínu tisková mluvčí Kauflandu Renata Maierl. 

Billa 

Během velikonočních svátků si budou zákazníci BILLY moci nakoupit standardně, a to i letos na Velký pátek, nicméně na Velikonoční pondělí prodejny až na výjimky zavřou. Otevřeno zůstane v prodejně BILLA na Letišti Václava Havla, na Hlavním nádraží v Praze a na všech čerpacích stanicích Shell s konceptem BILLA stop & shop.

Lidl 

Své prodejny nechá zavřené o Velikonočním pondělí i Lidl. 

Albert

„Jsme rádi, že máme možnost samostatného rozhodnutí, zda otevřít obchody, či je nechat zavřené. Máme mnoho kolegů, kteří by chtěli o Velikonočním pondělí přijít do práce, mimochodem, ve svátek platíme stoprocentní příplatek. V tomto případě ale v rozhodování hraje velkou roli krizová situace a mimo jiné také konzultace s Odborovými organizacemi. Proto necháme obchody zavřené a doporučíme lidem, aby odpočívali,“ uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Tesco

Všechny prodejny Tesco budou o Velikonočním pondělí zavřené, včetně online prodeje potravin. V provozu zůstanou v pondělí 13. dubna pouze čerpací stanice Tesco.  Hypermarkety s nonstop prodejní dobou zavřou v neděli ve 23:00 hodin a otevírat budou až v úterý od 06:00 hodin. 

Globus

Také řetězec Globus dá na Velikonoční pondělí všem svým zaměstnancům v obchodech volno a nechá své hypermarkety zavřené

Makro

„Ačkoliv máme jako velkoobchod výjimku ze zákona a můžeme mít otevřeno, rozhodli jsme se na Velikonoční pondělí tak neučinit. Všichni naši zaměstnanci v posledních týdnech pracovali na absolutní maximum a podávali v práci neuvěřitelné výkony. Chceme jim dopřát odpočinek,“ říká Romana Nýdrle, manažerka komunikace a zároveň dodává, že zaměstnanci za velké pracovní nasazení dostávají také bonusy v podobě voucherů na nákup potravin. 

Během nadcházejících květnových svátků bude v prodejnách Makro opět běžná provozní doba.

Prodejny Makro zůstanou o Velikonočním pondělí zavřené Makro

Letos mohou obchody otevřít jen výjimečně

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Omezení provozní doby se nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních.

Jak dlouho bude trvat nouzový stav? 

Nouzový stav kvůli koronaviru v České republice platí od 12. března na 30 dní. Ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček, stejně jako premiér Andrej Babiš prosazovali jeho prodloužení o dalších 30 dní, tedy do 11. května. Prodloužení nouzového stavu musí schválit Sněmovna, která o tom bude jednat v úterý.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz