Co si sbalit do batohu na horskou tůru, aby vás nic nezaskočilo

Zkuste letos v létě vyměnit přelidněné pláže za aktivní dovolenou na horách!

Letní dovolená na horách je stále více populární alternativou k lenošení na pláži. V horských střediscích v sousedním Rakousku, Slovensku nebo i Itálii už běžně uslyšíte češtinu. Láká vás horská turistika a chcete letos poprvé dovolenou strávit aktivně? Přečtěte si, jaké vybavení nesmí žádnému turistovi chybět. 

Přečtěte si také

Krize prázdných regálů se tentokrát nekoná. Lidé nakupují jiné věci
Krize prázdných regálů se tentokrát nekoná. Lidé nakupují jiné věci

Kecky nechte doma

Kdybychom měli vybrat jedinou věc, která zkušené turisty oddělí od začátečníků amatérů, je to určitě obutí. Pořídili jste si krásné trendy tenisky a ve fitku se vám osvědčily? Fajn, tak je dál noste jen do fitka. Hory nejsou tělocvična a pevné kotníkové pohorky mají své opodstatnění. Fixují váš kotník a pevná gumová podrážka si poradí s kameny nebo sutí. Předpokládáme, že nebudete hned zdolávat Himaláje. Ale i v Beskydech nebo Tatrách chcete mít pohodlnou botu, v které se nezraníte. Navíc u pohorek nejsou módní trendy na první místě a pokud si tak koupíte kvalitní obuv, vydrží vám sloužit dlouhé roky. Rozhodně se vyplatí počkat si na výprodeje, to mnohdy kvalitní obuv koupíte v prodejnách se sportovním zbožím až o 50 % levněji. 

Investice do kvalitních a pevných bot se vám rozhodně vyplatí.

Nespoléhejte na počasí

Kolikrát jste četli zprávy, že skupinku českých turistů v Tatrách zaskočilo počasí a promrzlé je našla horská služba? Bohužel je to každoroční situace, která ne vždy končí šťastně. Základem pro každý výlet nebo túru v horách je čekat nečekané. Počasí se zde často rychle mění a i když ráno na hotelu svítí slunce, zvlášť ve vysokohorských sedlech může být situace úplně jiná. Připravte si tak do batohu několik vrstev oblečení, které můžete svlékat a oblékat podle potřeby. Praktické jsou třeba lehké softshellové bundy, ve kterých vám nebude horko a zároveň nepropustí vodu ani vítr. V akčních letácích na Kupi.cz se podívejte na Lidl, nebo Tchibo - velmi často mají ve slevě sportovní oblečení, které je velmi kvalitní a za dostupnou cenu. 

Když slunce pálí

I když nejste u moře, slunce dokáže pálit i na horách. Léto je zde zrádné zvlášť proto, že díky chladnějšímu vzduchu nebo větru horko necítíte a večer skončíte s parádním úžehem nebo spálenými zády. Abyste tomuto předešli, přibalte si do batohu opalovací krém s vysokým UV faktorem. Praktické jsou též ochranné krémy a balzámy na rty. Nezapomeňte ani na sportovní sluneční brýle nebo čepici. Až budete nakupovat v dm drogerii, u pokladny se podívejte na miniatury kosmetických přípravků, které tam mají. Malý antiperspirant, antibakteriální gel, nebo balzám na rty se do baťůžku vždy vleze a může vás zachránit, když se zapomenete doma namazat. 

V létě si nezapomeňte přibalit čepici a opalovací krém s vysokým UV faktorem.

Ať vám nedojde energie

Samozřejmostí, kterou je skoro až trapné psát, je voda. Bez lahve s pitím byste neměli vyrazit ani na procházku po vrstevnici. Plánujete si dát oběd v horské chatě a tak je podle vás zbytečné si balit svačinu? I tak je lepší předvídat dopředu. Není třeba si na cestu smažit řízky a plnit batohy jídlem. Vždycky však u sebe mějte něco malého, co vám rychle dodá energii. Skvělé jsou různé fit tyčinky, sušenky nebo kousek čokolády. Skoro nic neváží, nezaberou místo, ale v případě nouze jsou energeticky vydatné. Kdyby vás tedy zklamala mapa nebo orientační smysl a vy se na horách ztratili, díky malé svačince naberete síly na cestu zpět. 

A nezapomeňte! Nikdy se do hor a vlastně na žádnou dovolenou nevydávejte bez cestovního zdravotního pojištění a mobilního telefonu. Ten mějte vždy nabitý, abyste v případě nehody byli schopni ihned přivolat pomoc. Praktické je mít i telefonní čísla na horskou a asistenční službu, aby jste v krizových situacích nezmatkovali a do baťůžku přibalte i menší powerbanku v případě, že by došla mobilu šťáva. 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!