Co si sbalit do batohu na horskou tůru, aby vás nic nezaskočilo

Zkuste letos v létě vyměnit přelidněné pláže za aktivní dovolenou na horách!

Letní dovolená na horách je stále více populární alternativou k lenošení na pláži. V horských střediscích v sousedním Rakousku, Slovensku nebo i Itálii už běžně uslyšíte češtinu. Láká vás horská turistika a chcete letos poprvé dovolenou strávit aktivně? Přečtěte si, jaké vybavení nesmí žádnému turistovi chybět. 

Přečtěte si také

Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny
Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny

Kecky nechte doma

Kdybychom měli vybrat jedinou věc, která zkušené turisty oddělí od začátečníků amatérů, je to určitě obutí. Pořídili jste si krásné trendy tenisky a ve fitku se vám osvědčily? Fajn, tak je dál noste jen do fitka. Hory nejsou tělocvična a pevné kotníkové pohorky mají své opodstatnění. Fixují váš kotník a pevná gumová podrážka si poradí s kameny nebo sutí. Předpokládáme, že nebudete hned zdolávat Himaláje. Ale i v Beskydech nebo Tatrách chcete mít pohodlnou botu, v které se nezraníte. Navíc u pohorek nejsou módní trendy na první místě a pokud si tak koupíte kvalitní obuv, vydrží vám sloužit dlouhé roky. Rozhodně se vyplatí počkat si na výprodeje, to mnohdy kvalitní obuv koupíte v prodejnách se sportovním zbožím až o 50 % levněji. 

Investice do kvalitních a pevných bot se vám rozhodně vyplatí.

Nespoléhejte na počasí

Kolikrát jste četli zprávy, že skupinku českých turistů v Tatrách zaskočilo počasí a promrzlé je našla horská služba? Bohužel je to každoroční situace, která ne vždy končí šťastně. Základem pro každý výlet nebo túru v horách je čekat nečekané. Počasí se zde často rychle mění a i když ráno na hotelu svítí slunce, zvlášť ve vysokohorských sedlech může být situace úplně jiná. Připravte si tak do batohu několik vrstev oblečení, které můžete svlékat a oblékat podle potřeby. Praktické jsou třeba lehké softshellové bundy, ve kterých vám nebude horko a zároveň nepropustí vodu ani vítr. V akčních letácích na Kupi.cz se podívejte na Lidl, nebo Tchibo - velmi často mají ve slevě sportovní oblečení, které je velmi kvalitní a za dostupnou cenu. 

Když slunce pálí

I když nejste u moře, slunce dokáže pálit i na horách. Léto je zde zrádné zvlášť proto, že díky chladnějšímu vzduchu nebo větru horko necítíte a večer skončíte s parádním úžehem nebo spálenými zády. Abyste tomuto předešli, přibalte si do batohu opalovací krém s vysokým UV faktorem. Praktické jsou též ochranné krémy a balzámy na rty. Nezapomeňte ani na sportovní sluneční brýle nebo čepici. Až budete nakupovat v dm drogerii, u pokladny se podívejte na miniatury kosmetických přípravků, které tam mají. Malý antiperspirant, antibakteriální gel, nebo balzám na rty se do baťůžku vždy vleze a může vás zachránit, když se zapomenete doma namazat. 

V létě si nezapomeňte přibalit čepici a opalovací krém s vysokým UV faktorem.

Ať vám nedojde energie

Samozřejmostí, kterou je skoro až trapné psát, je voda. Bez lahve s pitím byste neměli vyrazit ani na procházku po vrstevnici. Plánujete si dát oběd v horské chatě a tak je podle vás zbytečné si balit svačinu? I tak je lepší předvídat dopředu. Není třeba si na cestu smažit řízky a plnit batohy jídlem. Vždycky však u sebe mějte něco malého, co vám rychle dodá energii. Skvělé jsou různé fit tyčinky, sušenky nebo kousek čokolády. Skoro nic neváží, nezaberou místo, ale v případě nouze jsou energeticky vydatné. Kdyby vás tedy zklamala mapa nebo orientační smysl a vy se na horách ztratili, díky malé svačince naberete síly na cestu zpět. 

A nezapomeňte! Nikdy se do hor a vlastně na žádnou dovolenou nevydávejte bez cestovního zdravotního pojištění a mobilního telefonu. Ten mějte vždy nabitý, abyste v případě nehody byli schopni ihned přivolat pomoc. Praktické je mít i telefonní čísla na horskou a asistenční službu, aby jste v krizových situacích nezmatkovali a do baťůžku přibalte i menší powerbanku v případě, že by došla mobilu šťáva. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz