Jak chutná nejlepší kola na světě? To odhalil tenhle test!

O ten nejlepší recept na kolu se dnes snaží mnoho značek. Které si vedou nejlépe? Quiony Navarro / Pexels.com

Kdyby tak John Stith Pemberton, vynálezce receptu na Coca-Colu, věděl, jaký hit se z jeho léku na migrénu jednou stane. Jen těžko by uvěřil tomu, že tenhle tmavý perlivý nápoj jednou bude nejoblíbenější limonádou vůbec. O dokonalý recept na kolu se dnes snaží mnoho značek. Komu se to daří nejlépe? Vítězí obchodní giganti, nebo menší značky?

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Za málo peněz hodně koly

Mezi nejlevnější testované vzorky patřila Stockwell & Co. Cola, kterou seženete např. v hypermarketech Tesco za 5,50 Kč za 2l balení. Podle popisu se jedná o limonádu s nižším obsahem kofeinu, do zdravého nápoje má ale daleko. Najdeme v ní mnoho umělých sladidel, která mají vliv na její výrazně sladkou chuť. Zároveň v tomto nápoji chybí dostatek bublinek a celkově zaujme spíš vůní než chutí. Oproti tomu Freeway Cola obchodního řetězce Lidl obsahuje výrazně nižší množství umělých sladidel a cukru. I přes svou poměrně nízkou cenu 15 Kč za 2l lahev se chuťově téměř vyrovná mnohem zvučnějším značkám.

Známé klasiky

Společnost Coca-Cola je právě ta, která si střeží původní tajný recept z roku 1886. Pro mnohé zákazníky je tou jedinou a pravou kolou a nejinak je tomu i u nás. Její sladkokyselá vyvážená chuť a dostatečné množství bublinek jsou důvodem, proč se k ní zákazníci stále vracejí, přestože patří k nejsladším limonádám vůbec. Do karet hraje Coca-Cole i fakt, že ji seženete opravdu téměř v každém obchodě za rozumnou cenu okolo 30 Kč za velkou lahev. O něco levnější je její největší konkurent – Pepsi Cola. I ta má velmi vyváženou, lahodnou chuť a přesnou porci bublinek, kterou bychom si u koly představovali. Někteří zákazníci tyto dva výrobky rozeznají již podle lišící se vůně a každý z nich má svého jasného favorita.

Coca-Cola je právě ta, která si chrání tajný originální recept. I proto ji mnozí považují za tu jedinou kolu Bradley Pisney / Unsplash.com

Znamená nejdražší i nejlepší?

Fentimans Curiosity Cola, kterou seženete např. v obchodech Makro, byla nejdražším testovaným vzorkem. Za 275 ml totiž zaplatíte více jak 40 Kč. Tahle britská kolová limonáda se prodává ve skleněných lahvích, což navozuje pocit určité exkluzivity. Obsahuje extrakty z rostlinných složek jako např. zázvor nebo hrušková šťáva. Přestože ji The Guardian označil za nejlepší kolu na světě, její chuť je nahořklá a vzdáleně připomíná sirup na kašel.

Pravá česká chuť

Co bychom to byli za vlastence, kdybychom vynechali tradiční českou značku Kofolu! Její chuť je asi všem dobře známá. Je méně sladká než ostatní limonády, a také výrazně kyselejší. Má typickou kořeněnou karamelovou příchuť, pro kterou ji buď milujete, nebo nesnášíte. I Kofola je velmi dobře k dostání v síti supermarketů a na českém trhu se v prodeji vyrovná Coca-Cole a Pepsi. Také její cena je podobná a pohybuje se okolo 30 Kč za dvoulitrovou lahev. Češi navíc milují její ovocné příchutě jako jsou citrus, bez nebo třeba angrešt.

Pepsi Cola patří k největším konkurentům značky Coca-Cola Martin Péchy / Pexels.com

Korunu si nasadil Royal Crown

I na počátku Royal Crown Coly, známé také jako RC Cola, stál tajný recept z roku 1905. Na svědomí ho má lékárník Claude A. Hatcher z amerického státu Georgia. Jeho trumfem je hlavně třtinový cukr, kterým se kola sladí i dnes. Spolu s vůni citrónů a hroznů tvoří lahodnou kombinaci, kterou ocení koloví gurmáni. I Royal Crown Colu seženete v obchodech a jedna plechovka o objemu 330 ml vás vyjde okolo 22 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz