Vláda rozhodla: Řidiči v autě a děti do dvou let nově nemusí nosit roušky

Pokud jedete v autě sami, roušku nepotřebujete Pexels

Povinnost nosit roušku na veřejných místech nás dnes už nepřekvapí. Na ulici nebo v MHD ji mít samozřejmě musíme. Složitější je situace při jízdě autem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve tvrdil, že roušku bychom měli nosit i zde. Jak je to ale podle zákona? A existují nějaké výjimky?

Přečtěte si také

Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek
Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek

Zákon jasně mluví pouze o veřejném a neveřejném prostoru, osobní auta konkrétně nezmiňuje. Většina odborníků se ale už dříve shodovala na tom, že v některých případech může být rouška v autě spíše na škodu. 

Vláda tedy dnes potvrdila, že řidiči, kteří jedou v autě sami, roušku mít nemusí. „Povinnost nosit roušku se nebude vztahovat na děti do dvou let a na řidiče motorových vozidel, pokud pojedou v autě sami,“ potvrdil Vojtěch.

Rouška totiž během několika desítek minut zvlhne a když vystoupíte z auta, už nemusí být dostatečně funkční. Ústenku nepotřebujete ani v případě, když v autě vezete lidi, se kterými žijete ve společné domácnosti. Ať už to jsou členové rodiny nebo například spolubydlící.

Rodina v autě samozřejmě roušky mít nemusí Pexels

Naproti tomu roušku v autě nesundávejte, jestliže vezete lidi, se kterými nebydlíte. Mohou to být i kamarádi, kolegové z práce nebo příbuzní. Toto samozřejmě platí také pro taxikáře, který převáží cestující. Jeho auto se v podstatě stává veřejným prostorem a roušky musí nosit jak on, tak zákazníci.

Nově není rouška povinná pro děti do 2 let, a to kdekoli ve veřejném prostoru, například i v autě nebo taxíku. Malé děti ji nesnesou na obličeji déle než pár minut a napůl sundaná nebo zvlhlá rouška by stejně neplnila svoji funkci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz