Vláda rozhodla: Řidiči v autě a děti do dvou let nově nemusí nosit roušky

Pokud jedete v autě sami, roušku nepotřebujete Pexels

Povinnost nosit roušku na veřejných místech nás dnes už nepřekvapí. Na ulici nebo v MHD ji mít samozřejmě musíme. Složitější je situace při jízdě autem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve tvrdil, že roušku bychom měli nosit i zde. Jak je to ale podle zákona? A existují nějaké výjimky?

Přečtěte si také

Vaření v karanténě: Co připravit z trvanlivých potravin, které máte doma
Vaření v karanténě: Co připravit z trvanlivých potravin, které máte doma

Zákon jasně mluví pouze o veřejném a neveřejném prostoru, osobní auta konkrétně nezmiňuje. Většina odborníků se ale už dříve shodovala na tom, že v některých případech může být rouška v autě spíše na škodu. 

Vláda tedy dnes potvrdila, že řidiči, kteří jedou v autě sami, roušku mít nemusí. „Povinnost nosit roušku se nebude vztahovat na děti do dvou let a na řidiče motorových vozidel, pokud pojedou v autě sami,“ potvrdil Vojtěch.

Rouška totiž během několika desítek minut zvlhne a když vystoupíte z auta, už nemusí být dostatečně funkční. Ústenku nepotřebujete ani v případě, když v autě vezete lidi, se kterými žijete ve společné domácnosti. Ať už to jsou členové rodiny nebo například spolubydlící.

Rodina v autě samozřejmě roušky mít nemusí Pexels

Naproti tomu roušku v autě nesundávejte, jestliže vezete lidi, se kterými nebydlíte. Mohou to být i kamarádi, kolegové z práce nebo příbuzní. Toto samozřejmě platí také pro taxikáře, který převáží cestující. Jeho auto se v podstatě stává veřejným prostorem a roušky musí nosit jak on, tak zákazníci.

Nově není rouška povinná pro děti do 2 let, a to kdekoli ve veřejném prostoru, například i v autě nebo taxíku. Malé děti ji nesnesou na obličeji déle než pár minut a napůl sundaná nebo zvlhlá rouška by stejně neplnila svoji funkci.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!