Cannabis už není jen v kosmetice. Ochutnejte ho v pivu nebo zmrzlině

Konopí se už roky používá v kosmetickém průmyslu. Najde si svou cestu i do potravin? Rick Proctor / Unsplash.com

Kontroverzní rostlina pocházející z Himaláje získala na své popularitě hlavně v šedesátých letech minulého století. Tehdejší hippies marihuanu kouřili ve velkém a užívali si její psychotropní účinky. Pro své unikátní schopnosti se ale konopí stále více využívá v kosmetice a nyní se dokonce dostává do potravin. V čem ji můžete ochutnat a co vám hrozí po konzumaci?

Přečtěte si také

Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou
Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou

Blahodárná kosmetika

Konopí zažívá v kosmetickém průmyslu boom už několik let. Je totiž kvalitním zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek, což dobře věděli už i naši předkové. Konkrétně jich v rostlince najdeme více než 600! Kosmetické přípravky s konopným olejem jsou blahodárné na pleť, mají hydratační účinky a jsou protizánětlivé. Právě proto se často používají v boji s akné a problematickou pletí obecně. Konopný olej si také umí poradit s kožními problémy jako dermatitida, atopický ekzém nebo s vlasovými lupy. V konopí najdeme též množství antioxidantů, které pozitivně působí proti stárnutí pleti. Není tedy divu, že kosmetické přípravky s konopím se u zákazníků těší stále větší oblibě.

Konopný olej má protizánětlivé účinky a dokáže tak bojovat s problematickou pletí a akné Enecta Cannabis extracts / Unsplash.com

Konopné pivo vás neomámí

Na pozitivní účinky konopí v kosmetice jsme si už zvykli. Ale jeho obsah v potravinách nás přeci jen trochu děsí. Nemá přeci konopí halucinogenní účinky? Co když tedy ochutnáte čokoládu s konopným semínkem nebo vypijete cannabis pivo? Nečekají vás halucinace nebo záchvaty smíchu? Zákon v České republice toto jasně vymezuje a potraviny s obsahem tetrahydrokanabinolu (THC) striktně zakazuje. Žádná potravina, byť jen se stopovým obsahem této látky, by se na český trh tedy nikdy nedostala. Zákon o návykových látkách říká, že konopím nazýváme květ rostliny, v jehož části je nejvyšší koncentrace THC. Pro výrobu potravin, které slibují obsah konopí, se tak využívají pouze semena či listy rostliny. Žádné nepředvídatelné stavy vás tak po těchto nápojích nečekají.

Ben & Jerry's s konopím

Na našem trhu bylo doposud možné koupit hlavně nápoje, které se pyšnily obsahem konopí. Zvolit jste mohli například zmiňované pivo nebo energetické drinky. Americká společnost Ben & Jerry’s, která vyrábí lahodné zmrzliny, přišla v loňském roce s informací, že plánuje do svého portfolia zařadit novou příchuť zmrzliny s kanabidiolem (CBD). Tato látka je obsažená v marihuaně, ale není psychoaktivní. Takový krok zatím v USA není legální, a tak značka dodává, že v tuto chvíli už jen čeká na legalizaci možnosti přidávat kanabidiol do potravin. Poté je ihned připravena rozjet výrobu této zmrzliny, u které zatím není jasné, jak její příchuť bude přesně chutnat.

Dočkáme se brzy dalších pochutin s látkami z konopí? Pharma Hemp Complex / Unsplash.com

Co si o tom myslí Evropská unie?

Docílit u potraviny vyrobené z konopí nulového obsahu THC je velmi složité. Je dokonce možné narazit na případ, kdy se tato látka dostala skrz krmivo krav až do kravského mléka. I proto má Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA na stole předběžný návrh na povolení pěti miligramů THC v kilogramu konopných semínek, oleje nebo mouky. U nápojů by se tato míra měla zvýšit na 0,01 miligramů a u ostatních potravin by mohla vzrůst až na 0,15 miligramů. Pokud by Evropská unie zvýšení obsahu posvětila, můžeme se i my brzy dočkat potravin s nízkým obsahem této psychoaktivní látky.