Den svatého Patrika - den lumpáren. Proč se u nás neslaví

K hlavním symbolům dnu svatého Patrika patří zelená barva, pivo a drinky.

Když se řekne den svatého Patrika, většina z nás si vybaví zelené pivo a vlastně zelenou barvu všeobecně. Možná se vám tento den spojí i s Irskem, čtyřlístky a leprikóny, škodolibými skřítky oblečenými v zeleném oblečku. To vše bezesporu k irskému státnímu svátku patří. Nemělo by se však ale také zapomínat na bujaré oslavy, tancovačky a hromadné popíjení. Dalo by se říci, že je to ideální svátek pro český národ. 

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

Krátce o původu svátku svatého Patrika

17.3. je den úmrtí svatého Patrika, který byl pravděpodobně irský misionář a biskup. Podle různých dochovaných pramenů se narodil na konci 4. století do římsko-britské rodiny na západním pobřeží britského ostrova. A jak by se dalo očekávat, jeho život nebyl příliš poklidný. V mládí byl unesen otrokáři, kteří jej drželi v otroctví právě v Irsku. Odtamtud se mu po šesti letech podařilo uprchnout zpět do Británie, kde se rozhodl zasvětit celý svůj život křesťanství.

Po několika letech studií se opět vrátil na irský ostrov, který si již s otroctvím nespojoval, nýbrž s cílem své životní cesty, neboť právě v Irsku chtěl šířit svoji víru. Jeho cesta byla úspěšná. Patrik v Irsku zřídil řadu klášterů a přivedl ke křesťanství tisíce Irů. A právě na počest jeho obětavosti, víře a snaze se nejen v Irsku každoročně 17.3. konají velké oslavy.

Zelené pivo ke dni svatého Patrika zkrátka patří.

Slaví se tam, kde jsou početné irské komunity

Den svatého Patrika je státním svátkem v Irsku, Severním Irsku, na karibském ostrově Montserrat a v některých kanadských provinciích. Právě na těchto místech se den svatého Patrika slaví nejbujařeji. Slavnostní průvody a oslavy se dále také konají v USA, Kanadě a Austrálii, protože zde sídlí mnoho lidí irského původu. V dnešní době se však jedná spíše o oslavu irské kultury.

V menší míře se slaví takřka po celém světě, nevyjímaje Evropu a Českou republiku. V některých větších městech se dokonce pořádají strhující průvody, které jsou jak jinak než plné zelené, pro Irsko tradiční, barvy. V průvodech často bývají i masky leprikónů, jiných skřítků a víl z irské mytologie. Celodenní zábava je doprovázena pitím whisky, zeleného piva a jakéhokoliv jídla v zelené barvě, jako například špenát a pistáciová zmrzlina.

V Irsku 17.3. jsou často pořádány různé akce a festivaly, na kterých se zpívají tradiční irské písně a tancují se irské tance. Hlavním nápojem toho dne je lahodná whisky, neboť v Irsku ještě donedávna platil zákaz prodeje alkoholických nápojů o náboženských svátcích. Na tento den je však zákaz zrušen, a tak se whiskey pije prakticky od rána do večera.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz