Chytrá karanténa začíná v pondělí na Moravě! Jak bude vypadat?

Jak bude fungovat Chytrá karanténa? Dozvíme se už v pondělí congerdesign / Pixabay.com

V pondělí čeká obyvatele jižní Moravy test, o kterém někteří zatím ani netuší. Jde o tzv. Chytrou karanténu, která možná zasáhne do soukromí nás všech. Když se na tomto území Chytrá karanténa osvědčí, implementuje se na celou Českou republiku. O co vlastně jde, jak to bude fungovat a jak moc naše soukromí tento systém zasáhne?

Přečtěte si také

Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?
Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?

Jak má Chytrá karanténa fungovat?

Pod pojmem Chytrá karanténa se skrývá soubor opaření, díky nimž se hygienikům podaří efektivně oddělit nemocné a potenciálně nakažené od zdravých lidí. O to se hygienici ostatně snažili i doposud, ale obstarat všechno tak, aby se z toho nezbláznili, je vysoko nad jejich síly. Tento systém jim tak práci výrazně usnadní.

Chytrá karanténa jako pilíř vzpomínkového call centra

Softwarová společnost Keboola, s. r. o. (firma aktivní v iniciativě COVID19CZ ) zřídila pro Ministerstvo zdravotnictví tzv. vzpomínkové (trasovací) call centrum, na kterém celý koncept Chytré karantény stojí.

Funguje to následovně: Pracovník vzpomínkového call centra se spojí s nakaženým a zeptá se ho, zda může call centrum požádat jeho mobilního operátora a banku o součinnost – tedy aby tyto instituce poskytly příslušná data za poslední 3 týdny (jde tedy o data toho konkrétního nakaženého, nikoho jiného). 

Tato data pak call centrum použije při tzv. vzpomínkové diskuzi s nakaženým. Když vám pracovník linky tyto informace připomene, vy sami se snadněji rozpomenete, kde jste byli a s kým, co jste dělali apod. Zkrátka si vzpomenete na detaily, jež pak pomohou vyhledat další kontakty, které mohou být také nakaženy COVID-19, a vy tak zabráníte šíření viru. Do šesti hodin po tomto telefonickém hovoru se všechna data automaticky vymažou.

Takhle to stojí ve smlouvě, uzavřené mezi Ministerstvem zdravotnictví a firmou Keboola, s. r. o., tedy provozovatelem call centra. 

Vzpomenete si spolehlivě na to, co jste dělali včera? Natož před týdnem či třemi? ernestoeslava / Pixabay.com

Co Chytrá karanténa je, a co není?

  • Je dobrovolná, s předáním svých lokalizačních dat tedy musíte udělit výslovný souhlas.
  • Jakmile jsou lokalizační data předána, po použití se automaticky smažou.
  • Data není možné použít k jiným účelům, takže se nemusíte bát, že budou zneužity k tomu, aby vás někdo kontroloval a jinak sledoval – jsou totiž jednorázová a platná jen v moment vygenerování.
  • Na „historii polohy“ člověka, který je koronavirem nakažený, mají hygienici zákonný nárok. To tedy znamená, že sice můžete odmítnout předání dat mobilního operátora a banky, ale i tak musíte pracovníkovi linky říct, kde jste byli, co jste dělali, s kým jste tam byli apod. Jen pro vás bude složitější si vzpomenout.

Je důvod bát se ztráty soukromí?

O ztrátu svého soukromí mít strach nemusíte, protože Chytrá karanténa, tedy alespoň podle samotných tvůrců, rozhodně nebyla inspirována aplikacemi pro karantény, kterými se snaží některé asijské vlády držet své občany pod přísnou kontrolou.

Špatné světlo však na tuto iniciativu vrhá vyjádření náměstka Prymuly, který se nechal slyšet, že mimo jiné lidem, kteří opustí svůj dům, přijde informativní (či varovná) SMS zpráva, že tak učinili.

Od tohoto opatření se však COVID19CZ striktně distancovalo a spoluautor Chytré karantény, Patrick Zandl z firmy Prusa Research, na Facebooku označil takové fungování karantény spíše za chytrý lágr. Patrick Zandl také důrazně upozorňuje, že Chytrá karanténa z jejich dílny tímto způsobem nefunguje a žádná SMS vám nepřijde, protože tato data nesbírá.

Na dodržování podmínek tak bude dohlížet auditorská firma PwC, nikoli vláda. Dohled bude decentralizovaný, což sami tvůrci považují k uhlídání soukromí lidí a zamezení zneužití jejich citlivých dat za naprosto nezbytné.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz