Nezávislý test jahodových jogurtů. Reálná chuť, nebo pouhá jahodová iluze?

Jahodové jogurty pohromadě Veronika Dobrovolná

Jogurty patří mezi oblíbenou součást snídaní nebo jako alternativa zdravé svačiny. Na trhu je jich velké množství a neustále vznikají nové druhy. V Kupi.cz jsme pro vás vybrali 5 jahodových jogurtů, dostupných v řetězci Albert, a provedli jejich nezávislý test. Který jogurt se umístil na pomyslné první příčce a který naopak pohořel? Jak se liší jejich složení a co vše se do jogurtu kromě jahod přidává?

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Vybrali jsme tyto jogurty:

  • Česká chuť Smetanový jogurt jahoda
  • Albert ovocný jogurt Jahoda velké kousky
  • Hollandia Selský jogurt jahoda
  • Albert selský jogurt jahoda
  • Smetanový ovocný jogurt Jahoda

Hollandia Selský jogurt jahoda 200 g, cena 16,90 Kč

Selský jogurt Hollandia Karlovy Vary, s. r. o., je plněn v plastovém kelímku a má výraznou nakyslou vůni jogurtu. V kelímku je rozdělen na čistou jogurtovou a ovocnou složku. Jogurt má hrudkovitou strukturu, je tzv. zrající. To znamená, že zde probíhají procesy za přítomnosti mléčných kultur a bifidobakterií. Podíl jogurtové části je 82 % a 18 % ovocné složky, která je složená z 55 % z ovoce, zbytek ovocné chuti dělají cukr, pektiny a citronová šťáva. Na kelímku jsou uvedeny i bifidobakterie a jejich množství v balení. Ovocná složka má spíše gelovou konzistenci s kousky jahod, ale vizuálně malinko mdlejší barvy.

Co se týče výživové hodnoty, ve 100 gramech jogurtu je 385 kJ (3,2 g tuků, 13 g sacharidů, z toho 13 g cukru, a 2,9 g bílkovin).

Celkový dojem: Jogurt kyselejší chuti s hrudkovitou strukturou a příjemným ovocným nádechem. Subjektivní hodnocení 3. místo z 5.

Hollandia Selský jogurt jahoda 200 g Veronika Dobrovolná

Albert Selský jogurt jahoda 180 g, cena 12,90 Kč

Selský jogurt jahoda od výrobce Agro TAMI, a. s., je typově podobný jogurt jako Hollandia Selský. Po otevření kelímku se pod víčkem nachází zhruba půl centimetru vysrážené syrovátky, což může některé zákazníky mírně odradit, avšak je to uvedeno (jako přirozená součást jogurtu) na obale. Tento jogurt je taktéž rozdělen v kelímku (který je tvořen z plastové a odnímatelné papírové časti pro snazší recyklaci – palec nahoru) na jogurtovou (80 %) a ovocnou (20 %) složku. Ovocná složka je tvořena pouze z 30 % z jahod, další látky jsou pektiny, škroby, glukózo-fruktózový sirup, šťáva z mrkve aj. Jogurt má výraznější nakyslou chuť i vůni a je mnohem více hrudkovitý než Hollandia, typově až pudinkové struktury. Zde je potřeba pořádně promíchat jogurt před konzumací, poté totiž změní konzistenci na značně řidší. Ovocná složka jogurtu je výrazně vonící, jasně červená, konzistence je hladká gelová za přítomnosti malého množství jahodových kousků.

Výživové údaje na 100 g vychází na 420 kJ (3 g tuků, 14,8 g sacharidů, z toho 12,2 cukru, 3,4 g bílkovin).

Celkový dojem: Kyselejší jogurt pudinkové konzistence s velmi výraznou (až umělou) vůní ovocného podílu. Subjektivní hodnocení 5. místo z 5.

Albert Selský jogurt jahoda 180 g Veronika Dobrovolná

Česká chuť Smetanový jogurt jahoda 150 g, cena 11,90 Kč

Smetanový jogurt, jak už název napovídá, se skládá z 84 % ze smetany a 16 % ovocného podílu za přítomnosti jogurtových kultur. Taktéž jsou jogurt a ovocná složka rozděleny v kelímku (který je opět složen z plastové a papírové části pro snazší recyklaci). Jak uvádí výrobce Choceňská mlékárna, s. r. o., 84 % surovin je z české produkce. Ovocný podíl jogurtu se skládá ze 30 % z ovoce, cukru, dále koncentrátu z červené řepy a jahodového aroma. Tento jogurt má díky vyššímu podílu tuků příjemně hladkou jemnou konzistenci s vůní smetany. Ovocný podíl má reálnou vůni jahod včetně vizuálního zabarvení, struktura ovocné složky je spíše hladká a jemná, ale bez výraznějších kousků jahod, což je škoda.

Výživové údaje na obale odpovídají 566 kJ ve 100 g jogurtu (8,4 g tuků, 12 g sacharidů, z toho 9,2 g cukru, 3 g bílkovin).

Celkový dojem: Jogurt velmi příjemné vůně i chuti s hladkou konzistencí. Subjektivní hodnocení 2. místo z 5.

Česká chuť Smetanový jogurt jahoda 150 g Veronika Dobrovolná

Albert Smetanový jogurt jahoda 150 g, cena 8,90 Kč

Smetanový jogurt Albert opět obsahuje z 85 % smetanu za přítomnosti jogurtových kultur a z 15 % ovocný podíl. Ten je složen z 35 % jahod, cukru, dále modifikovaného škrobu, koncentrátu z červené řepy, mrkve, bezinek a aromat. Jogurt je v plastovém kelímku již promíchán, má hladkou a odlehčenou konzistenci s přítomností kousků jahod. Má lehce narůžovělou barvu velmi příjemné vůně a chuťově je z pětice testovaných nejvíce vydařen.

Výživové hodnoty jogurtu od firmy Olma, a. s., odpovídají 576 kJ na 100 g jogurtu (8,4 g tuků, 13 g sacharidů, z toho 13 g cukru a 2,7 g bílkovin).

Celkový dojem: Jogurt velmi příjemné konzistence, chuti i nejrealističtější vůně. Subjektivní hodnocení 1. místo z 5.

Albert Smetanový jogurt Jahoda 150 g Veronika Dobrovolná

Albert ovocný jogurt Jahoda Velké kousky 150 g, cena 6,90 Kč

Tento jogurt je vizuálně velmi podobný Smetanovému jogurtu Jahoda Albert. Pro zákazníka by mohl být nákup v obchodě díky podobnosti obalu matoucí. Jogurt je po otevření vizuálně velmi řídký, polotekutá konzistence teče ze lžičky, velké kousky jahod avizované na obale v kelímku bohužel chybí. Chuťově je poměrně příjemně jahodový a co se týče vůně, je podobně uvěřitelná jako u Smetanového jogurtu Albert. Ovocný podíl zde tvoří 24 % – z toho jahody by měly tvořit 50 %, dále je v ovocné složce přítomný cukr, škrob, pektiny a přírodní aromata z citrónové šťávy a černé mrkve. Tento jogurt vyrábí pro obchodní řetězec Albert firma Hollandia Karlovy Vary, s. r. o.

Výživové údaje na 100 g odpovídají 383 kJ (2,9 g tuků, 13 g sacharidů, z toho 12 g cukru, 3,2 g bílkovin).

Celkový dojem: Jogurt příjemné vůně, ale nejhorší struktury z pětice testovaných. Hlavní devíza jogurtu – velké kousky jahod, které lákají na obalu, chybí. Subjektivní hodnocení 4. místo z 5.

Albert ovocný jogurt Jahoda Velké kousky 150 g Veronika Dobrovolná

Jak dopadlo hodnocení? 

Nezávislým vítězem testu se stal Smetanový jogurt Albert, který pro tento řetězec vyrábí firma Olma. Cenově je druhý nejlevnější z výše testovaných. Díky vyššímu podílu tuku a přídatných ovocných šťáv je chuťově nejlepší. Je však potřeba pozorně nakupovat, protože vizuálně se podobá Černému Petrovi tohoto testu, Albert jogurtu Velké kousky. Jejich záměna podle obalu může být velmi jednoduchá, rozdíl by zákazník poznal až po otevření kelímku.

Druhou příčku obsadil výrobek s rozdělenou složkou jogurtu a ovocného podílu v dobře recyklovatelném obale Česká chuť smetanový jogurt od Choceňské mlékárny. Třetí místo získal Selský jogurt Hollandia, čtvrtou příčku obsadil Jahodový jogurt Velké kousky od firmy Albert a poslední místo Selský jogurt Albert.

Dle testu je jednoznačně vidět, že vysoká cena nemusí znamenat vždy nejvyšší kvalitu. Všechny testované jogurty obsahují bifidobakterie nebo jogurtové kultury, rozdíl v chuti dělají přídatné látky. Nejlépe vycházely jogurty s přídatnými látkami z přírodních surovin.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz