Opraváři jásají: Vláda povolila otevřít další provozovny. Ke kadeřnici si ještě dlouho nezajdeme

Opraváři mohou otevřít Adobe Stock

Už dnes se mohou otevřít další provozovny, kterým vláda udělila výjimku a nevztahuje se na ně omezení maloobchodního prodeje. Fungovat mohou služby provozující zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Živnostníci, kteří provádějí opravy šicích strojů, tak aktuálně zažívají doslova peklo, jejich telefony zvoní od brzkých ranních hodin.

Přečtěte si také

Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?
Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo mimořádné opatření, které bude platné do středy 1. dubna 06:00 hodin. V něm mimo jiné nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby u vchodu bezplatně poskytovali povinně zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce. 

Jak to celé začalo?

14. března v nočních hodinách přijal kabinet usnesení o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb. Zákaz se týká například i kosmetických a kadeřnických salonů, naopak výjimku mají prodejny malých domácích zvířat a potřeb pro ně, květinářství a zahrádkářství, prodej novin a časopisů. Den poté své usnesení vláda aktualizuje a uděluje výjimku pro další odvětví, která mohou otevřít, jiná ale naopak omezuje. Zákaz se tak týká provozu autoškol, taxislužeb s výjimkou těch, které rozvážejí potraviny, a těch, které řídí osoby s oprávněním, nebo provozu samoobslužných prádelen a čistíren. Vláda postupně během dalších dnů své opatření aktualizuje a výjimku postupně dostávají také galanterie, realitní zprostředkování a činnost účetních poradců

Opraváři zažívají žně Pixabay

27. března mohou otevřít zámečníci i opraváři

Dnes je prvním dnem, kdy mohou otevřít provozovny poskytující služby zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. „Spousta lidí tím jak teď doma šijí roušky, řeší technické problémy se svými šicími stroji a nebo potřebují rozjet svou starou mašinu po rodičích, protože za ta léta je potřeba ji promazat a provést servis. Jak vláda včera povolila, že můžeme otevřít, tak mi od 5 hodin ráno zvoní telefony,“ prozradil redakci opravář šicích strojů, pan Petr z Brna. Stejně vytížení budou i opraváři spotřebičů, vzhledem k tomu, že lidé sedí doma, kde uklízejí a vaří denně, a tím dostávají tyto spotřebiče zabrat mnohem více než jindy. „Nejvíce nám dnes lidé do servisu nosí pekárny a vysavače. Je to způsobeno tím, že lidé doma uklízí každý den a zásoby mouky se snaží zpracovat v pekárnách,“ říká Jakub Nový z elektroservisu v Ostravě. „Lidé se bojí utrácet za nové spotřebiče, a tak se snaží zachránit ty své staré. Nikdo neví, co bude, kdy se zase dostanou do práce, tak si dělají finanční rezervy a co by jindy vyhodili, teď donesou do servisu,“ dodává Nový, který si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže.

Kadeřnictví ani kosmetické salóny nejsou na pořadu dne 

Na dotazy novinářů, kdy by se mohly otevřít kadeřnictví a kosmetické salony, zástupci vlády odpovídají jednoznačně: Zatím necháme tyto služby zavřené, platí nouzový stav a lidé by rozhodně měli být doma a ne sedět u kadeřníka. Aktuálně je velkým tématem, jestli bude, nebo nebude stát poskytovat odškodnění těmto živnostníkům. „Náhrada škody za ušlý zisk, s tím se nedá počítat, protože by to byly biliony a ohrozilo by to fungování státu,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová na dotazy médií, zda bude stát vyplácet živnostníkům náhrady za ušlý zisk. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz