5 bylinek, které povzbudí vaši imunitu. Vyzkoušejte z nich čaj nebo silice

Kopřiva pomáhá s celkovou detoxikací, ale i s projevy alergií a nemocí Mareefe / Pixabay

Některé bylinky jsou známé pro své blahodárné účinky na zdraví. Pokud potřebujete podpořit imunitu vás i vašich blízkých, je nejvyšší čas poohlédnout se po těch, které k vám zaručeně nepustí bacily. Jaké bylinky můžete vyzkoušet? Které jsou nejlepší jako ochrana proti virům, nachlazení a respiračním potížím?

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Kouzelná lichořeřišnice

Lichořeřišnice, tedy rostlinka s názvem, který působí tak trochu jako jazykolam, patří mezi účinné zbraně proti bakteriím a virům. Pomáhá nejen jako preventivní nakopávač imunity, ale i jako silný bojovník při onemocněních dýchacích či močových cest. Pokud vás něco z uvedených trápí, můžete si z lichořeřišnice připravit čaj. A že tuhle rostlinku nemáte při ruce? Pořiďte si tinkturu nebo tobolky pro snadnější užívání.

Tip: Lichořeřišnici můžete pořídit ve formě kapek v lékárnách Dr. Max za 69 Kč, případně jako tinkturu například od značky Nobilis Tilia (50 ml za 164 Kč).

Echinacea proti virům

Třapatka nachová, kterou můžete znát i pod jejím latinským názvem Echinacea purpurea, je často spojována s obranyschopností organismu. A nejen to. Málokdo ví, že také ničí viry, bakterie a plísně. Může být pomocníkem při léčbě nádorových onemocnění, chřipce, kašli a zánětech močových cest. Můžete ji užívat v podobě tinktury či sirupu, vyhnout by se jí však měly těhotné a kojící ženy, stejně jako malé děti.

Třapatka nachová je skvělá v boji proti chřipce, kašli i dalším onemocněním Sonja Kalee / Pixabay.com

Znáte černuchu?

Černucha setá (Nigella sativa) není nic jiného, než černý kmín. Nejde jen o příjemně aromatické koření, které se neztratí ve vaší kuchyni, ale i o léčivku, která vás podpoří v období chřipek a viróz. Ze semínek si můžete připravit léčivý nápoj z červeného vína: 1 kávovou lžičku černuchy chvíli povařte ve 2 dl červeného vína. Drink vypijte před spaním.

(Ne)oblíbená kopřiva

Již z dětství ji znáte všichni – kopřivu, která dokáže nepříjemně popálit. Přesto má také mnoho pozitivních vlastností. Pomáhá čistit ledviny, detoxikovat, odvodnit organismus, mírnit příznaky alergií a ještě více. Je totiž plná vitamínů, které jsou právě nyní tolik potřeba. Kopřivu můžete jednoduše nasbírat a uvařit si čaj. Kopřivová kúra, která trvá dva týdny, vám pomůže vyčistit tělo a ledviny, odstraní jarní únavu a nakopne vaši imunitu. Čaj z květů a listů pijte jednou až dvakrát denně.

Dobromysl, bylinka s všestranným využitím Katharina N. / Pixabay

Dobromysl to myslí dobře

Dobromysl obecnou (Origanum vulgare) známe také jako oregano. Bylinka, která je v kuchyni rovněž velmi populární, patří mezi silně léčivé rostliny. Zejména v podobě oreganového oleje vám pomůže zatočit s viry, odolnými bakteriemi a plísněmi. Protože je koncentrace silic vysoká, je olej z této rostliny určený k užívání pouze po pár kapičkách v jiném, nosném oleji – například olivovém. Takto připravenou lžíci léku můžete užívat jako prevenci nebo s nastupujícími příznaky nemoci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz