5 bylinek, které povzbudí vaši imunitu. Vyzkoušejte z nich čaj nebo silice

Kopřiva pomáhá s celkovou detoxikací, ale i s projevy alergií a nemocí Mareefe / Pixabay

Některé bylinky jsou známé pro své blahodárné účinky na zdraví. Pokud potřebujete podpořit imunitu vás i vašich blízkých, je nejvyšší čas poohlédnout se po těch, které k vám zaručeně nepustí bacily. Jaké bylinky můžete vyzkoušet? Které jsou nejlepší jako ochrana proti virům, nachlazení a respiračním potížím?

Přečtěte si také

Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit
Pokojovky do koupelny patří. Stačí vědět, kterým se ve tmě bude dařit

Kouzelná lichořeřišnice

Lichořeřišnice, tedy rostlinka s názvem, který působí tak trochu jako jazykolam, patří mezi účinné zbraně proti bakteriím a virům. Pomáhá nejen jako preventivní nakopávač imunity, ale i jako silný bojovník při onemocněních dýchacích či močových cest. Pokud vás něco z uvedených trápí, můžete si z lichořeřišnice připravit čaj. A že tuhle rostlinku nemáte při ruce? Pořiďte si tinkturu nebo tobolky pro snadnější užívání.

Tip: Lichořeřišnici můžete pořídit ve formě kapek v lékárnách Dr. Max za 69 Kč, případně jako tinkturu například od značky Nobilis Tilia (50 ml za 164 Kč).

Echinacea proti virům

Třapatka nachová, kterou můžete znát i pod jejím latinským názvem Echinacea purpurea, je často spojována s obranyschopností organismu. A nejen to. Málokdo ví, že také ničí viry, bakterie a plísně. Může být pomocníkem při léčbě nádorových onemocnění, chřipce, kašli a zánětech močových cest. Můžete ji užívat v podobě tinktury či sirupu, vyhnout by se jí však měly těhotné a kojící ženy, stejně jako malé děti.

Třapatka nachová je skvělá v boji proti chřipce, kašli i dalším onemocněním Sonja Kalee / Pixabay.com

Znáte černuchu?

Černucha setá (Nigella sativa) není nic jiného, než černý kmín. Nejde jen o příjemně aromatické koření, které se neztratí ve vaší kuchyni, ale i o léčivku, která vás podpoří v období chřipek a viróz. Ze semínek si můžete připravit léčivý nápoj z červeného vína: 1 kávovou lžičku černuchy chvíli povařte ve 2 dl červeného vína. Drink vypijte před spaním.

(Ne)oblíbená kopřiva

Již z dětství ji znáte všichni – kopřivu, která dokáže nepříjemně popálit. Přesto má také mnoho pozitivních vlastností. Pomáhá čistit ledviny, detoxikovat, odvodnit organismus, mírnit příznaky alergií a ještě více. Je totiž plná vitamínů, které jsou právě nyní tolik potřeba. Kopřivu můžete jednoduše nasbírat a uvařit si čaj. Kopřivová kúra, která trvá dva týdny, vám pomůže vyčistit tělo a ledviny, odstraní jarní únavu a nakopne vaši imunitu. Čaj z květů a listů pijte jednou až dvakrát denně.

Dobromysl, bylinka s všestranným využitím Katharina N. / Pixabay

Dobromysl to myslí dobře

Dobromysl obecnou (Origanum vulgare) známe také jako oregano. Bylinka, která je v kuchyni rovněž velmi populární, patří mezi silně léčivé rostliny. Zejména v podobě oreganového oleje vám pomůže zatočit s viry, odolnými bakteriemi a plísněmi. Protože je koncentrace silic vysoká, je olej z této rostliny určený k užívání pouze po pár kapičkách v jiném, nosném oleji – například olivovém. Takto připravenou lžíci léku můžete užívat jako prevenci nebo s nastupujícími příznaky nemoci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz