Lidé si zase pomohli sami. Jak vyrobit obličejovou masku proti koronaviru ze šnorchlu

Respirátor z masky na šnorchlování ČVUT / ČTK

My Češi jsme mistry improvizace. Když něco není, snadno přijdeme na způsob, jak zařídit, aby to bylo. Během této těžké chvíle, kdy zdraví nás a našich blízkých ohrožuje onemocnění COVID-19, se to ukazuje na mnoha a mnoha případech. Šnorchlovací maska, která před koronavirem ochrání na více jak 99 %, je tomu dalším příkladem. V tuto chvíli tím nejnovějším. Čím naše chytré mozky tuto celoobličejovou masku vylepšily? A jak se dá vyrobit doma?

Přečtěte si také

Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit
Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit

„Šnorchlovací masky do nemocnic (nekecáme!)“

Přesně takhle ve středu ráno 25. března sdružení COVID19CZ tuto převratnou novinku na Facebooku představilo a my si ji s dovolením „vypůjčíme“ pro název našeho titulku.

Tuto improvizovanou ochranu proti koronaviru představil téhož dne, tj. ve středu, rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček. Vylepšená šnorchlovací maska je určena zejména pro ty, které COVID-19 ohrožuje nejvíce – tedy lékaře a pracovníky integrovaného záchranného systému.

Koho napadlo použít jako ochranu proti COVID-19 masku určenou ke šnorchlování?

Za tímto nápadem stojí tým Davida Miklase, Martina Hrebena a Robina Fišera (ze sdružení COVID19CZ), kteří se vydali do Decathlonu a Sportisima, kde koupili ty masky, jež konstrukčně vyhovovaly jejich požadavkům. Pak už se do práce pustili konstruktéři, kteří na šnorchl napojili speciální virový filtr s označením P3R, díky němuž se nákaza nedostane ani k pracovníkovi, který má nasazenou masku, ale ani do volného prostředí.

Namísto tohoto filtru se dá také použít levnější a dostupnější varianta, tedy filtr HEPA, který najdete ve vysavačích nebo čističkách vzduchu.

Rektor Vojtěch Petráček ale upozorňuje, že pokud se doma rozhodnete vyrobit si takovou masku proti nákaze, nesmíte zapomenout na výdechové otvory, které je nutné překrýt rouškou, abyste chránili i své okolí před kapénkami.

Máte doma masku na potápění? Pak si z ní možná již brzy vyrobíte ochranu obličeje Adobe stock

Nájezdy na sportovní obchody? Asi těžko, je vyprodáno…

Pokud jste si hned při čtení titulku posteskli, že lidi zase všechno ze sportovních obchodů vykoupí, a na ty skutečně potřebné opět nic nezbude, nemusíte z toho být smutní. Informace o této transformaci celoobličejové masky se na internetu objevily až poté, co tým ze sdružení COVID19CZ všechny konstrukčně vyhovující masky z obou obchodních řetězců vykoupil, a to nejen z těch českých, ale také z větší části střední Evropy.

Je tedy zaručeno, že se modifikované potápěčské masky dostanou na ta správná místa a ochrání nejdůležitější pilíře, které v boji proti COVID-19 potřebujeme nejvíce. ČVUT tyto masky na kritická místa už i distribuuje a příští týden jim bude doručeno z Decathlonu dalších 10 tisíc kusů.

Nemáte doma tuto masku na šnorchlování?

Nevadí, vyrobte si improvizovanou a také velmi spolehlivou ochrannou masku z PET lahví, kterou již před časem představil sám rektor Petráček, a nebo vyzkoušejte alespoň náš návod na účinnou roušku ze sáčků do vysavače

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz