5 věcí, které byste měli mít celoročně v domácí přírodní lékárničce

Přírodní lékárnička využívá sílu bylinek Pixabay

Nachlazení, migréna, drobná poranění či štípanec od komára. To jsou potíže, které většinu z nás postihnou alespoň jednou za rok. Můžete v takovém případě samozřejmě sáhnout po běžně dostupných lécích z lékárny. Pokud ale problém není příliš vážný nebo pokud chcete léčbu podpořit, je možné spolehnout se i na triky našich babiček, ukryté v domácí přírodní lékárničce. Co by vám v ní nemělo chybět po celý rok?

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

1. Na bolest v krku a kašel: Jitrocel, šalvěj a žlutá cibule

Pokud vás postihne bolest v krku a s ní související kašel, existuje hned několik běžných bylinek, které si můžete naordinovat. Vhodné jsou jitrocel kopinatý, šalvěj lékařská nebo obyčejná kuchyňská cibule. 

S vykašláváním vám pomůže jitrocelový sirup, který koupíte běžně v lékárně. Dále zabírá šalvěj, jež má zklidňující účinky, které oceníte ve formě šalvějových bonbónů, kloktadla nebo šalvějového čaje. S rozpouštěním hlenu a vykašláváním pomůže také obyčejná cibule smíchaná s medem.

Na kašel pomáhá například šalvěj, ze které lze uvařit čaj Pixabay

2. Na rýmu a nachlazení: Tymiánová mast a Vincentka

Pokud vás při nachlazení bolí na prsou, vyzkoušejte hruď potírat tymiánovou mastí. Usnadní dýchání a zlepší průchodnost dýchacích cest. Na rýmu se můžete pokusit vyzrát také domácím napařováním, vyzkoušejte inhalaci Vincentky nebo si přímo v lékárně kupte kapky do nosu s Vincentkou. 

3. Na potíže s trávením: Kopřivový a fenyklový čaj

Pokud jste se přejedli, trápí vás nadýmání nebo jiné trávicí obtíže, je na čase připravit si pořádný hrnek čaje. Právě s nadýmáním a nafouklým břichem pomůže fenyklový čaj. Stačí zalít lžičku semínek fenyklu, nechat vylouhovat a popíjet. Stejně tak vám pomůže kopřivový čaj ze sušené i čerstvé kopřivy, o níž je známo, že má detoxikační účinky. Opět stačí lžičku sušené kopřivy zalít horkou vodou, nechat 15 minut vylouhovat a užívat ještě zatepla. 

Kopřivový čaj působí močopudně a pomáhá s detoxikací těla Pixabay

4. Na drobná poranění a štípance: Tea tree olej, měsíčková mast

Na drobná poranění, štípance ale třeba i pupínky na obličeji vyzkoušejte tea tree olej, který má antibakteriální účinky. Stejně tak zmírní podrážděnou kůži od komárů a klíšťat. Podobnými vlastnostmi se pyšní také měsíčková mast, která je vhodná i pro děti. Má zklidňující a regenerační účinky. 

5. Na bolest hlavy: Zázvor a přírodní oleje

Při bolesti valná řada z nás nejprve sáhne po Ibalginu, který přináší rychlou úlevu. Až vás ale bude bolet hlava příště, vyzkoušejte nejprve čaj z čerstvého zázvoru. Stačí zázvor nakrájet či nastrouhat, zalít horkou vodou a nechat vylouhovat. Čaj popíjejte ještě teplý.

Stejně tak můžete vyzkoušet masáž spánků. Použijte jakýkoliv oblíbený masážní olej s příjemnou vůní, vhodný je mátový, borovicový, eukalyptový, tea tree či makový. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz